iMagazine

Microsoft Edge Canary dla macOS – pierwsze wrażenia

21/05/2019, 11:45 · · · 10

Microsoft oficjalnie ruszył z Edge Canary dla macOS. Można go pobrać i zainstalować bezpośrednio z ich strony, ale jako że jest to kanał Canary, to można się spodziewać bugów i problemów. Na obecną chwilę kanały Beta (uaktualnienia raz na 6 tygodni) i Dev (uaktualnienia raz na tydzień) jeszcze nie są aktywne.

Stali czytelnicy wiedzą, że korzystam wyłącznie z dwóch przeglądarek – Safari do 99% zadań, ale posiłkuję się też Firefoxem. Zdecydowałem się na tego drugiego z paru powodów – sentyment oraz ich podejście do prywatności i otwartości internetu. Z tych powodów nie spodziewam się, aby Edge zagościł u mnie na stałe, ale nie powstrzymało mnie to przed sprawdzeniem, jak się zapowiada.

Edge jest wizualnie, dla osoby przyzwyczajonej do Firefoxa, do zaakceptowania. Tak, nie trzyma się tradycyjnych zasad dla aplikacji na macOS. Tak, ma dziwne menu otwierane z boku. Tak, preferencje nie mają własnego okna, a wyglądają jak strona internetowa. Ale całość jest spójna, pomimo że widać trochę języka designu Microsoftu. Podsumowując, nie ma nic co by mi się nie podobało na pierwszy rzut oka.

Do bonusów dla wielu użytkowników zapewne będzie fakt, że Edge wspiera Rozszerzenia / Extensions z Chrome’a, więc przejście na nową przeglądarkę powinno być bezproblemowe. Sam Microsoft również ma już kilka gotowych Rozszerzeń, w tym uBlock Origin, więc już na starcie czułem się usatysfakcjonowany.

Mam jedynie dwa (duże) zastrzeżenia co do samego UI i UX:

  • Aby zamknąć Edge’a, należy przytrzymać klawisze ⌘Q. Przytrzymać, a nie wcisnąć. To jest absolutnie nie do zaakceptowania przeze mnie, więc czym prędzej zgłosiłem to, jako rzecz do naprawienia oficjalnymi kanałami Microsoftu (przez Insider Program, czy jak on tam się nazywa).
  • Animacja wykonywania gestu wstecz i do przodu na trackpadzie polega na tym, że na ekranie pojawiają się strzałki przy brzegach ekranu. Nie podoba mi się to i zdecydowanie preferuję rozwiązanie Safari.

Oto animacja Safari, która bardzo ładnie demonstruje co dokładnie się dzieje, aby użytkownik nie miał wątpliwości, czy się cofnął czy nie:

Dla kontrastu, tak wygląda animacja w Edge:

Jak widać, brak animacji w Edge’u wcale nie wpływa na szybkość nawigacji, bo ta pozostaje praktycznie taka sama.


Będę z zainteresowanie obserwował nowego Edge’a i mam nadzieję, że Microsoft poprawi go na tyle, że będzie lepszy od Chrome’a. Przypominam, że można go pobrać i zainstalować bezpośrednio stąd.

10

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


10
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
7 Thread replies
8 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Wojtek PietrusiewiczŁucjanUppsssJakubKrzysiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof Kołacz
Editor

Na Chrome też należy przytrzymać od kilku miesięcu, aby zamknąć. Też kompletnie tego nie kumem.

Przemek
Gość
Przemek

Pewnie chodzi o przypadkowe zamknięcie. Nie wszyscy są mistrzami klawiatury i często gęsto zdarzają się błędy. Tym bardzie, że obok jest W, czyli zamknięcie karty :)

Krzysiek
Gość
Krzysiek

Animacja nawigacji wstecz i do przodu, też jest dokładnie taka sama jak w Chrome :)

Jakub
Gość
Jakub

Prawdopodobnie da się to zmienić w ustawieniach w Chrome, bo zamykam bez przytrzymania.

Łucjan
Gość
Łucjan

Na górnej belce: Chrome -> odhacz opcję „Ostrzegaj przed zakończeniem”.

W Operze ta opcja jest w ustawieniach, więc podejrzewam, że i Edge ma gdzieś taką opcję. Animacja przejścia standardowa jak u wszystkich „Chromo-podobnych” tworów. Preferencje jak strona internetowa? Toż to w każdej przeglądarce oprócz Safari… Nie wiem w czym rzecz…

Jak dla mnie Edge w obecnej formie na macOS bardzo się gryzie wizualnie z resztą systemu. Pozostanę przy Operze, chociaż ciekawią mnie funkcje „dodane” przez Microsoft do Edge.

Filip Appel
Użytkownik

Nie spodziewałbym się cudów. No może nieco inaczej kwestia prywatności może być potraktowana.

Co do „przytrzymania” wystarczy odznaczyć to w menu głównym pod Chrome i gotowe. Nie wiem czy Egde ma tak samo.
W moim przypadku kilka razy się ta funkcja przydała gdy pośpieszyłem się z zamknięciem okna przeglądarki z otwartymi kartami. Okna, nie karty.

Uppsss
Gość
Uppsss

uBlock Origin -> Nano Adblocker & Defender