iMagazine

TomTom Go Navigation ze wsparciem dla Apple CarPlay

12/06/2019, 09:12 · · · 5

TomTom Go Navigation doczekał się wersji 2.0 dla systemu iOS. Najważniejszą nowością jest wsparcie dla Apple CarPlay. Tym samym, jest to kolejna nawigacja działająca w naszych samochodach. TomTom Go 2.0 to także nowy asystent pasa ruchu, który powstał dzięki ekspertom z Łodzi oraz nowe ceny w odświeżonym modelu subskrypcyjnym.

Rok od otworzenia CarPlay na nawigacje firm trzecich wreszcie mamy prawdziwy wybór. Możemy korzystać z systemowych map, map Google, Waze (także od Google) oraz zaawansowanych nawigacji, znanych wcześniej z dedykowanych urządzeń jak Automapa, NaviExpert czy teraz TomTom.

Holenderska firma w przeszłości znana była właśnie z dedykowanych urządzeń ze swoimi własnymi mapami, wciąż ma je w ofercie (a w lipcowym iMagazine przeczytacie test ich najnowszego urządzenia). Jednak to już nie jest piorytet, zresztą aplikacja na iOS, to też raczej dodatek do biznesu, tak jak urządzenia sportowe tworzone przez firmę. Kluczem są rozwiązania B2B, dla całego sektora automotive, praca nad mapami dla pojazdów autonomicznych itd. TomTom licencjonuje też dane z map innym firmom, w tym Apple. Apple Maps w Europie opiera się w dużej mierze właśnie na danych uzyskanych od TomTom.

Co zatem oferuje TomTom Go Navigation, czego nie oferują systemowe mapy? Po pierwsze wygodne pobieranie map offline, szczegółową informację o utrudnieniach na drogach. W nowej wersji jest też zastosowany bardziej zaawansowany asystent pasa ruchu (Moving Lane Guidlance). Co warte odnotowania w informacji prasowej o aktualizacji aplikacji możemy przeczytać, że funkcja ta opiera się na rozwiązaniach zaprojektowanych i zarządzanych przez ekspertów z łódzkiego oddziału firmy. A jak podkreśla Kris Kobyliński, Senior Product Manager – Te same dane są również używane przez samojeżdzące samochody do półautomatycznych manewrów na skrzyżowaniach.

TomTom obiecuje, że mapa będzie aktualizowana co tydzień. Jedyny minus aplikacji jest związany z ograniczeniami Apple CarPlay. W widoku CarPlay nie mamy dostępu do elementu, który najbardziej wyróżnia nawigację TomTom, czyli „route bar”. Route bar to część interfejsu, w której pokazane są kolejne zdarzenia na naszej trasie, jak zbliżająca się stacja benzynowa, korek itp.. Niestety na razie nie jest możliwa intempletacja tego rozwiązania bezpośrednio w CarPlay, choć TomTom zapewnia, że będzie starał się dodać tą funkcję.

W poprzedniej wersji TomTom Go eksperymentowano z modelem freemium, gdzie każdego miesiąca można było korzystać z nawigacji za darmo przez 70 km. Teraz po prostu pierwsze 30 dni korzystania jest darmowe. Następnie możemy skorzystać z aplikacji przez 6 miesięcy za 39,99 PLN. Natomiast jeśli zdecydujemy się na wybór krótszej subskrypcji miesięcznej za 8,99 PLN lub trzymiesięcznej za 21,99 PLN to okres testowy wynosi 7 dni i w tym czasie można bezpłatnie zrezygnować z subskrypcji.

5

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
RedJanDreDretlagodek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lagodek
Użytkownik

Witam, czy jest gdzieś lista jakie aplikacje działają na CarPlay?

Dret
Gość
Dret

Tak jest.

Dre
Gość
Dre

Jeśli darmowe Apple maps są robione na bazie map Tomtom to dla użytkowników Apple zakup Tomtom to sredni interes.

Jan
Gość
Jan

W TomTom Go masz mapy offline. Poza tym uważam, że TomTom ma najlepsze info o korkach.

Red
Gość
Red

Zainstalowałem po przeczytaniu tego tekstu i jestem zachwycony działaniem. A info o ruchu i korkach świetne, dużo lepiej mnie to dziś poprowadziło niż Google. Miesiąc mam na testowanie, ale chyba ta nawigacja zostanie na dłużej ;) dzięki Paweł za podpowiedź