iMagazine

(Prawie) Wszystko o iPadOS 13 Beta

14/06/2019, 12:42 · · · 11

iOS, tvOS, watchOS i macOS mają te same podwaliny, ale różnią się między sobą – każdy z nich dostarcza użytkownikowi unikalne doświadczenia w różnych od siebie urządzeniach. W tym roku iPad w końcu doczekał się awansu i iOS w wersji iPadowej teraz nazywa się iPadOS 13.

Na obecną chwilę nie wiemy jeszcze jak ta decyzja wpłynie na szybkość rozwoju iPadOS, ale patrząc po liczbie nowości, jest szansa na to, że iPad w końcu zostanie dopieszczony o funkcje, których mu dotychczas brakowało. Wygląda też na to, że ekipa odpowiedzialna za iPadOS rzeczywiście słucha swoich użytkowników, bo zaadresowano praktycznie wszystkie wytknięte wady i braki w oprogramowaniu iPada Pro, które wytknięto w jego recenzjach.

Poniżej znajdziecie cechy szczególne dla iPadOS 13. Pozostałe jego nowości zawarte są w iOS 13, o którym możecie przeczytać w (Prawie) Wszystko o iOS 13 Beta.

Multitasking

Nowa implementacja multitaskingu jest zdecydowanie bardziej rozbudowana, ale jednocześnie może być bardziej skomplikowana dla mniej obeznanych użytkowników. Na szczęście, oni zawsze mogą korzystać z oryginalnego założenia systemu, czyli korzystania z pełnoekranowych aplikacji.

Sam Slide Over otrzymał multitasking, więc zamiast chować aplikację (lub zastępować ją inną z Docka) wysuniętą z boku w tym trybie, można teraz uruchomić osobny App Switcher dla okien Slide Over (gestem z dołu na chwytaku na dole okna). Dodano też opcję przełączania się pomiędzy aplikacjami w Slide Over za pomocą gestu lewo/prawo na dolnym pasku oraz opcję włączenia jej na pełny ekran, przeciągając ją gestem do góry ekranu. Aplikację w Slide Over zamyka się teraz w App Switcherze – należy ją „wyrzucić” z listy, gestem do góry.

Ciekawe zastosowania może mieć możliwość otwierania wielu okien tej samej aplikacji, np. w Files / Pliki będzie można nimi zarządzać prawie jak za „starych dobrych czasów” w Norton Commanderze. Jeśli to mało, to dodano również opcję otwierania tej samej aplikacji w wielu Spaces, a w każdej instancji możemy pracować np. nad innym dokumentem.

Wprowadzono możliwość przeciągania treści, np. linka czy adresu z kontaktów, aby otworzyć nowe okno danej aplikacji, w tym wypadku Safari i Map Apple.

Rozbudowano też sam App Switcher, aby łatwiej było nam ogarnąć wszystkie otwarte aplikacje, okna, kombinacje aplikacji i więcej. Jednocześnie przeniesiono funkcję Exposé z macOS, dzięki czemu po tapnięciu na ikonie w Docku, możemy zobaczyć wszystkie otwarte okna tego programu.

Nowy ekran startowy

Przearanżowano ekran startowy tak, aby ikony aplikacji były bliżej siebie. Dzięki temu zmieścimy znacznie więcej aplikacji na jednym ekranie. Jednocześnie, zamiast dodawania większej liczby aplikacji, można przypiąć widgety z Centrym Powiadomień, aby widoczne były bezpośrednio na ekranie domowym, obok ikon aplikacji.

Apple Pencil, Markup i screenshoty

Opóźnienie w Apple Pencil 2. generacji, podczas rysowania, wynosiło na nowych iPadach Pro 20 ms. Apple udało się tą wartość zbić do zaskakujących 9 ms. To brzmi jak coś, co zapowiada się przy okazji wydawania nowej generacji iPada i Pencila, a nie nowej wersji systemu operacyjnego – zrobili na mnie tym duże wrażenie.

Odświeżono paletę narzędzi, zawierającą narzędzia dla Pencila, która pojawia się np. po zrobieniu screenshota. Można ją teraz też przesuwać w dogodne miejsce na ekranie lub zminimalizować do rogu, aby nie zasłaniała treści. Do palety dodano też nowe narzędzia – jest precyzyjna gumka do wymazywania poszczególnych pikseli oraz linijka, aby móc rysować proste linie.

Nową funkcją robienia screenshotów jest zapisanie nie tylko tego, co widzimy aktualnie na ekranie, ale np. całej strony internetowej lub dokumentu. Teraz czekam, aż to trafi do macOS.

Dodano możliwość robienia screenshotów za pomocą gestu Pencilem – wystarczy go przeciągnąć z lewego lub prawego dolnego rogu ekranu do góry, aby go wyzwolić.

Sidecar

Apple dodało możliwość wykorzystywania iPadów jako drugi ekran dla macOS. Sidecar umożliwia skonfigurowanie go jako dodatkowy ekran lub w trybie lustrzanego ekranu, gdzie zobaczymy dokładnie to samo, co na ekranie Maca. Funkcja działa przewodowo lub bezprzewodowo (zasięg wynosi ok. 10 metrów).

Jest oczywiście wsparcie dla Apple Pencil, wraz z czułością nacisku, więc będzie można iPadem zastąpić Wacomy bez dodatkowego oprogramowania, np. rysując bezpośrednio w aplikacjach pod macOS.

Należy pamiętać, że iPad staje się drugim ekranem, którego nie możemy jednak obsługiwać dotykiem – normalnie nadal korzystamy z myszki lub trackpada. Jeśli jednak korzystamy z Apple Pencil, to będzie można nawigować po UI za jego pomocą.

Funkcję Continuity rozszerzono o Continuity Markup i Continuity Sketch. Ta pierwsza polega na tym, że możemy wyświetlić PDF-a na iPadzie oraz jego żywy podgląd na Macu, który będzie się uaktualniał o poprawki i zmiany, których dokonamy na iPadzie Pencilem. Druga funkcja umożliwia tworzenia szkiców na iPadzie, które następnie łatwo wkleimy do dokumentu na Macu.

Klawiatura

Ekranowa klawiatura na iPadzie zyskała wszystkie funkcje z iOS-a 13, ale można ją też odczepić od dołu ekranu. To powoduje, że zmienia ona układ na ten znany z iPhone’a i jednocześnie możemy ją sobie ustawić gdziekolwiek chcemy na ekranie.

Files / Pliki

Nowe funkcje aplikacji Pliki – opisane w (Prawie) Wszystko o iOS 13 Beta – będą miały szczególne znaczenie na iPadzie Pro, ze względu na fakt, że wyposażono go w port USB-C, który umożliwia proste podłączanie aparatów, dysków, czytników kart pamięci czy pendrive’ów.

Safari

Obok wszystkich nowości w Safari, Apple pokreśliło najważniejszą, dotyczącą iPada. Otóż przeglądarka Apple będzie teraz automatycznie pokazywała wersje desktopowe stron i prawidłowo będzie przenosiła ewentualne oczekiwane interakcje z myszki lub trackpada na dotyk.

Przy okazji, w trybie Split View, będzie dostępny pełny pasek narzędziowy.

Kompatybilność

iPadOS 13 będzie działał na następujących iPadach:

  • 12,9-calowy iPad Pro
  • 11-calowy iPad Pro
  • 10,5-calowy iPad Pro
  • 9,7-calowy iPad Pro
  • iPad (6. generacji)
  • iPad (5. generacji)
  • iPad mini (5. generacji)
  • iPad mini 4
  • iPad Air (3. generacji)
  • iPad Air 2

Nowa odsłona iOS-a na iPada – iPadOS-a – bardzo wiele zmieni w sposobie jego obsługi, jego możliwościach oraz w scenariuszach, w których dotychczas po prostu zawodził, szczególnie użytkowników, którzy nie potrafili lub którym się nie chciało obejść prostych przeszkód, które bezproblemowo wykonuje się na „prawdziwym” komputerze. Jestem przy okazji szalenie ciekawy, co Apple pokaże jesienią, podczas oficjalnego debiutu iPadOS 13 i jakie funkcje jeszcze przed nami ukrywa w oczekiwaniu na ten dzień. Chciałbym jeszcze, abyśmy się doczekali wbudowanego stojaka w obudowę, w stylu Microsoft Surface – ten element genialnie ułatwia życie.

11

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


11
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
8 Thread replies
8 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ZbigniewGosciuBartoszKamilRafał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
WojciechB
Gość
WojciechB

Tyle zrobili, a ja narzekam – ale jakby jeszcze obsługa zewnętrznego monitora była to już bym nic więcej nie chciał. Oczywiście można podłączyć monitor, ale proporcje ekranu zostają a w większości aplikacji mamy tylko kopię ekranu iPada.

Wojtek
Gość
Wojtek

Też bym to chciał.

Jarek
Gość
Jarek

tez bym chcial – ale ile im zajelo zrobienia czarnego trybu.

Przerobienie calego systemu na inne rozdzielczosci to juz wogole

Rafał
Gość
Rafał

A co z obsługą wielu kont?

Wojtek
Gość
Wojtek

Brak. Nie jest planowane z tego co mówił Craig Federighi.

Kamil
Gość
Kamil

Dla mnie to jest jedna z największy wad iPada. Wiem że iPad ma być takim osobistym sprzętem ale obecnie bardzo dobrze się sprawdza w domu jako zamiennik laptopa. Do przeglądania social media, czytania wiadomości, filmów sprawdza się dużo lepiej niż laptop czy PC. Tylko jeżeli w domu są dwie/trzy osoby to zamiast za każdym razem przelogowywać się w appkach na inne konta, wystarczyłoby zmienić konto użytkownika.

Wojtek
Gość
Wojtek

Właśnie o to chodzi. Można wtedy kupić takiego Mini i niech leży na stole dla wszystkich, a każdy może i tak mieć swoje.

Bartosz
Gość
Bartosz

Czy po podłączeniu pendrive pliki można kopiować/wklejać/przenosić, czy tylko odczytywać?

Wojtek
Gość
Wojtek

Można.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Witam. Mam pytanie, czy do odczytu pendrive potrzebna jest przejściówka czy wystarczy pendrive z końcówką do ipada czy iphone, podłączam bez przejściówki i system nie widzi urządzenia.

Gosciu
Gość
Gosciu

Wybrane pliki :) to ipad. Apple zawsze musi użytkownika wykastrowac