iMagazine

Batman powrócił w 4K na swoją 80-tkę

19/06/2019, 11:32 · · · 4

Batman ma już 80-lat, dla mnie to przede wszystkim trylogia Nolana, ale warto też powrócić do starszych filmów z „netoperkiem”. Jest ku temu okazja. Oprócz faktu, jakim jest jubileusz wydania pierwszego komiksu, doczekaliśmy się wydania 4 filmów w zremasterowanej wersji w 4K na UHD Blu-ray.

Na sklepowych półkach dostępny jest już Batman (1989), Powrót Batmana, Batman Forever oraz Batman i Robin. Filmy zostały wydane po raz pierwszy na płytach UHD Blu-ray. Wcześniej oczywiście eksperci Warner Bros poddali je odpowiedniej obróbce, tak aby wyglądały miodnie na nowoczesnym nośniku, także pod względem dźwięku. Zapewniam was, że nawet jeśli byliście w przeszłości w kinie na tych filmach, to teraz na telewizorze odkryjecie je na nowo, z pełnią detali.

Kolejny raz przy starych filmach wydawanych na UHD Blu-ray pojawia się pytanie, czy to ma sens. Ja za każdym razem będę odpowiadał, że tak. Jest co prawda kilka tytułów, którym remaster nie pomoże. Większość pochodzi z lat 90-tych i początku XXI wieku, ale wszystkie te które kręcone były analogowymi, kinowymi kamerami i kopie się zachowały w dobrym stanie teraz pojawiają się na Blu-ray i w 4K w naprawdę dobrej jakości. Przyjemnie się na te tytuły patrzy na dużym ekranie. Ostatnio na przykład przez Apple TV App nabyłem Szeregowca Ryana i Forresta Gumpa. Oba filmy w 4K nawet tym streamingowym prezentują się świetnie i jest tu spora różnica względem tego co możemy zobaczyć w telewizji. Zwłaszcza, że jeśli już są w telewizji to na kanałach z reklamami w trakcie seansu. A nawet jeśli mamy PVR to przewijanie reklam psuje nam uroki takich filmów.

Starsze tytuły, w odświeżonych wersjach w 4K to źródło świetnej rozrywki. Dla tych, którzy znają ją na pamięć, oraz dla tych, którzy dopiero odkrywają klasyczne filmy. Jednak sam film w dobrej jakości to jedno, ważny jest też telewizor. I na odwrót mając nowoczesny telewizor, warto zadbać o źródło jakim są właśnie płyty UHD Blu-ray. Kupno dobrego telewizora 4K (OLED, QLED) i nie posiadanie ani jednej płyty UHD Blu-ray w swojej kolekcji, to pieniądze na telewizor wyrzucone w błoto. Tylko na tym nośniku rzeczywiście wykorzystujemy potencjał telewizora w 100%.

Nic więc dziwnego, że premiera nowych Batmanów odbyła się w strefie Samsunga w warszawskim salonie BoConcept. Tam koreański producent powiesił na ścianie 85-calowy telewizor QLED 8K, który dodatkowo jeszcze wykorzystuje AI, aby jeszcze więcej wyciągnąć z filmów. 85 cali to naprawdę potężny ekran. Dobre telewizory 65-calowe, a nawet 75 i 82-calowe 4K są już w zasięgu ręki osób o średnich zarobkach. Można naprawdę czuć się jak w kinie.

Wracając do Batmana. Batman Tima Burtona z 1989 roku ma swój urok i fani komiksów o człowieku-nietoperzu na pewno docenią ten film. Sam, choć obejrzałem go z przyjemnością, to pozostaje fanem trylogii Nolana. Dla mnie Mroczny Rycerz, to najlepszy film o postaciach komiksowych.

4

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko