iMagazine

Jak to jest z tą siecią 5G w praktyce?

03/07/2019, 20:50 · · · 46

Jak wcześniej wspomniałem, w zeszłym tygodniu byłem w Seulu, w Korei Południowej, na konferencji dotyczącej m.in. sieci 5G.

Testowa sieć 5G

Operator KT niedawno uruchomił testową, ale dostępną już komercyjnie dla klientów, sieć 5G. W zasięgu znajduje się prawie cały Seul i okolice. Sieć opiera się o infrastrukturę Samsunga. Jej uruchomienie poczytywane jest jako bardzo duży sukces. W 80 dni od jej startu sprzedano milion sztuk telefonu Galaxy S10 5G. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że konkurencja w sumie sprzedała około 250k sztuk.

Sieć 5G teoretycznie pozwala na uzyskanie maksymalnej prędkości 2,7Gb/s jeśli chodzi o pobieranie. Ale prędkość to nie wszystko i nie jest to najważniejszy aspekt sieci 5G. Dużo ważniejszy w technologii 5G jest brak opóźnienia, niski ping, czy brak strat przesyłanych pakietów. Ma to bardzo duże znaczenie w kwestii np. autonomicznych samochodów, automatyzacji procesów w fabrykach czy inteligentnych miastach, czy też wreszcie np. w zdalnej medycynie. Teoretycznie dzięki 5G można mieć pełne parametry sieci poruszając się z prędkością 500km/h, co oczywiście nie jest możliwe w dotychczasowych sieciach.

Niestety w przypadku 5G, wymagane jest dużo większe zagęszczenie nadajników. Co rodzi problemy związane z szybkością rozwoju sieci. Druga kwestia to, póki co, gorszy zasięg wewnątrz budynków. Co ma związek z pierwszą kwestią. Nie zmienia to faktu, że i tak prędkość jest zazwyczaj wyższa niż w przypadku LTE.

Galaxy S10 5G

Podczas pobytu w Seulu dziennikarze biorący udział w konferencji, na czas pobytu, mieli możliwość przetestowania wspomnianych Galaxy S10 5G pod kątem właśnie pracy w sieci 5G.

Samsung Galaxy S10 5G jest największym modelem z tegorocznej serii „S”. Jest większy od Plusa o 0,3″ i ma w sumie 6,7″. Jednocześnie ma dokładnie tę samą rozdzielczość ekranu co Plus, przez co ma niższe ppi. Powiedzmy sobie szczerze 526 vs 502 ppi jest praktycznie niezauważalne dla ludzkiego oka. Rozmiarowo S10 5G jest bardzo zbliżony do najnowszego Galaxy A80, o którym napiszę więcej już niebawem.

S10 5G ma też większą o 500mAh baterię od Plusa. Mając 4500mAh spokojnie możemy korzystać z telefonu przez cały dzień z okładem. Dzwonić, nie dzwoniłem, ale praktycznie cały dzień używałem go jako źródło internetu – jako smartfon czy hot spot.

Ostatnią różnicą względem pozostałych modeli „S”, to dodanie 4-tego aparatu ToF 3D. ToF, czyli „time of flight”, umożliwiającego precyzyjny pomiar odległości od obiektu i jego zmapowianie 3D.

Prędkość 5G

Ale wróćmy do sieci 5G. S10 5G miałem przez 3 dni. Przez ten czas wykonałem kilkanaście testów prędkości. Testowałem go w różnych miejscach i o różnych porach. W hotelu, w pomieszczeniach, na zewnątrz, w centrum i w Suwonie, w miasteczku Samsunga.

Wyniki jakie uzyskiwałem wahały się od 300 do ponad 700Mb/s jeśli chodzi o pobieranie i 55-65Mb/s jeśli chodzi o wysyłanie. Ale jednej z osób udało się uzyskać nawet 820Mb/s.

Obrazowo – taka prędkość umożliwia pobranie 1GB danych w około 20s. Robi to wrażenie.

Ma to też drugą stronę. Każdy test prędkości kończył się… wykorzystaniem ok 1GB danych z limitu transferu w pakiecie jaki mieliśmy i to w kilkanaście-kilkadziesiąt sekund. To mi uświadomiło ile testy prędkości potrafią „zeżreć” nam transferu.

Podsumowując

Prędkość 5G jest niesamowita. Niestety nie mamy możliwości obecnie przetestować 5G przy innych zastosowaniach niż internet. Jednak na tym etapie jakim jesteśmy, 5G całkowicie może zastąpić nasz stacjonarny internet jeśli chodzi o prędkość i dostępność wszędzie, a nie tylko tam, gdzie pociągnięty jest światłowód. Po tych trzech dniach mogę tylko powiedzieć, że mocno czekam na taką sieć w Polsce.

46

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada