iMagazine

Telewizja umiera szybciej niż mogliśmy się tego spodziewać

03/07/2019, 13:58 · · · 10

W 2013 roku w 10 punktach CEO Netflixa Reed Hastings zapowiedział koniec linearnej telewizji, rok później stwierdził, że klasyczna telewizja umrze do 2030 roku. Przyznam się, że nie wierzyłem w to, długo, nawet jeszcze parę miesięcy temu broniłem typowej telewizji. Rozpoczęliśmy drugą połowę 2019 roku i nie widzę już powodów, aby za dekadę istniała klasyczna telewizja. Śmierć telewizji linearnej to fakt.

Często słyszymy argumenty, że Netflix nie zabije telewizji, tak jak radio nie zabiło prasy, a telewizja nie zabiła radia. Jednak internet wszystkie te stare media zdecydowanie odmienił, a w ostatnich 5 latach dzieje się to znacznie szybciej. Radio właśnie kończy swój żywot w klasycznej formie – uzupełnieniem do muzyki w streamingu stają się coraz mocniejsze podcasty i słuchowiska, czyli audiobooki i to w abonamencie. W dodatku płacimy za to coraz chętniej, choć w przeszłości radio odbieraliśmy za darmo. Jeśli radio to internetowe z dostępem do dowolnej stacji nie spośród 5 dostępnych lokalnie, a tysięcy z całego świata i to nawet w samochodzie. Prasa? W modelu subskrypcyjnym na tablecie i urządzeniach mobilnych, jeśli ktoś jest świadomy i pragnie jakości. Reszta karmi się „portalozą” i fake newsami.

A telewizja? Nie nadąża jakościowo za tym co oferują serwisy streamingowe. Nawet player.pl oferuje 4K, a TVN nie. Kanały tematyczne, a nawet te ogólnopolskie to pasmo powtórek, wraz ze spadającymi wynikami oglądalności. Nie reanimuje się już telewizji, sprawia się jedynie, że jest jeszcze bardziej powtórkowa. Najlepszy dowód? Dzień Dobry TVN w wakacje zniknął w tygodniu z anteny, a w niedzielnym primetimie Polsat pokazuje kabaretony sprzed 2-3 lat. Programy na żywo, nowości, to za duże koszty nawet dla największych stacji, zupełnie nie rentowne. Sytuacja polityczna sprawiła, że TVP dla dużego grona odbiorców stała się niewiarygodna i nieatrakcyjna. Dla innej grupy podobnie jest z treściami informacyjnymi w innych serwisach. Klasyczna telewizja w swym głównym nurcie stała się ofertą dla technologicznych maruderów, oferując bardzo słabej jakości treści. Zarówno pod względem merytorycznym, jak i jakości dźwięku czy obrazu. Czy będzie lepiej? Nie będzie, o czym świadczą ruchy samych stacji telewizyjnych i ich migracja ruchu w kierunku innych rozwiązań.

Na antenie TVN mamy ciągłą promocję player.pl i to właśnie tam odbywają się obecnie premiery nowych seriali, nawet „lepsze” treści produkowane są z piorytetem pod player.pl. W przypadku wspomnianego TVP zaprzestano próbować oferować lepszą jakość TVP Sport w telewizji naziemnej czy tworzyć dodatkowy kanał linearny. Za sprawą telewizji hybrydowej, aplikacji, portalu, dodatkowe treści sportowe i lepsza jakość mają być dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Telewizja oczywiście w jakiś sposób będzie jeszcze dogorywać, ale strategie głównych nadawców i operatorów zostały mocno zrewidowane. Stacje TVN, TTV, TVN7 zostały właśnie udostępnione w player.pl. Lada moment ofertę wolną od anteny, czy konkretnego dostawcy internetu zaoferuje Cyfrowy Polsat. Wszystko wskazuje na to, że nc+ przedstawi wkrótce ofertę MyCanal, która też nie będzie zależna od posiadania anteny satelitarnej. Plotki mówią też o ciekawej nowości od sieci Vectra. Ten kto chce istnieć na tym rynku musi się zmienić.

Dziś jestem pewien, że w ciągu dekady większość kanałów tematycznych zniknie. Dziś Netflix i serwisy VOD to głównie domena młodych, ale to też bardzo szybko przenosi się w grono starszych odbiorców. Nie chcą być oni pominięci ze świata filmowych nowości, adoptują się, a konwergentne usługi operatorów jak na przykład nowa ofert T-Mobile, gdzie Netflix jest sprzedawany razem ze światłowodem to ułatwią.

Dni tradycyjnej telewizji są policzone. Szkoda tylko, że w naszych warunkach Apple nie jest w stanie zaoferować odpowiedniej usługi (łączenia innych usług), a wielu nadawców, wciąż nie przygotowało oferty dla tvOS. Jeszcze rok temu można było mówić, że użytkownicy Netflixa i podobnych serwisów nad Wisłą to nisza, i żyjemy w pewnej bańce. Teraz bańka pękła i się rozlewa po całym kraju. A ten kto zostanie wyłącznie przy tradycyjnej telewizji będzie skazany na powtórki, słabą jakość, miałki kontent i brak rzetelności. Telewizja linearna umiera w szybszym tempie niż jeszcze niedawno myśleliśmy.

10

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

10
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
10 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
KolecPerunWaldemarzielonyjan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Technologicznie, europie jeszcze bardzo brakuje! To co Apple oferuje w europie to ułamek tego co oferuje i będzie oferować w USA. Brakuje nam w europie podstawowych serwisów jak https://moviesanywhere.com

Gregory House
Gość
Gregory House

Netflix niestety też jakość treść tamtejszych filmów to badziewie. Nie warto za to płacić jeszcze długo nie.

someone
Gość
someone

Pokolenie obecnych emerytów jeszcze ogląda TV. I ich dzieci. Ale wnuki już nie.

Kolec
Gość
Kolec

Jestem dzieckiem emeryta i jakoś nie oglądam tv wogóle .Hbo i hbo go plus gry na ps4.moje dzieci to głownie you tube oraz filmy na hbo go.

Paweł Nyczaj
Gość
Paweł Nyczaj

Zgadzam się z tym. Moim zdaniem najdłużej pozostaną kanały newsowe i kanały tematyczne, choć raczej wyewoluują w kierunku interaktywnych portali z programem na żywo, ale też opcją dostępu do archiwum. Od kilku lat w tym kierunku poszło Radio TOK FM, które oferuje transmisję na żywo przez www lub w apce a za dopłatą dostęp do archiwum

Tomasz
Gość
Tomasz

Ovigo.pl

jan
Gość
jan

Panie Pawle, czy ten artykuł to reklama player.pl?

zielony
Gość
zielony

W kontekscie netflixa i pakietow sportowych, TM zupelnie dobrze to wymyslilo.

Waldemar
Gość
Waldemar

Konwergentne, CEO, kontent. Za to „ludzie się adoptują”. Raczej adaptują się. Proszę o mniej makaronizmów, a wiecej uwagi i powagi w stosowaniu języka polskiego.

Perun
Gość
Perun

Jarek nie pozwoli, abonament za coś co nie będzie oglądane i tak trzeba będzie płacić.