iMagazine

Po 7 latach Apple Wallet wciąż ignorowany przez polskie aplikacje i usługi

08/07/2019, 14:38 · · · 18

Rok 2019 od premiery Passbooka minęło już 7 lat. Teraz to Apple Wallet którym od roku możemy swobodnie płacić w Polsce za sprawą Apple Pay. Ten sam portfel to też światowy standard wyświetlania kart pokładowych w liniach lotniczych. Powinny tam też być bilety do kina, na koncerty, pociągi. Niestety ich nie ma.

W Apple Wallet łatwo zrobić bałagan jak w tradycyjnym portfelu. Jeśli nie będziemy wyrzucać już nieaktualnych biletów, będzie tam można się zgubić. Jednak przede wszystkim to szalenie wygodne narzędzie, które pozwala mieć pod ręką karty płatnicze i dokumenty w postaci biletów czy kart lojalnościowych. Niestety po mimo tego, że funkcja ta jest od 2012 roku i jest dość łatwa do implementacji przez deweloperów, do dziś nie została na szeroką skalę wykorzystana w Polsce i wciąż zastanawiam się dlaczego wszyscy nie chcą wygody użytkowników iOS. Większość przez laty pytanych przedstawicieli firm, po prostu mnie zbywało. Najpierw argumentując skalą, później niechęcią do wypuszczania użytkownika poza aplikacje etc. Tymczasem w wielu miejscach na zachodzie to działa.

Właśnie w ciągu dwóch dni odbywam kilka podróży pociągiem. Wszystkie bilety na nie nabywam przez SkyCash. Aż się prosi, aby po chwili bilety te lądowały w aplikacji Wallet. Przyśpieszyłoby to pracę chociażby konduktorów. Wystarczą dwa kliknięcia przyciskiem i już jestem w portfelu. Tymczasem muszę znaleźć aplikację, poczekać aż się uruchomi, gdy nie ma zasięgu wyświetli się komunikat o trybie offline, wejść w zakładkę kontroli biletów, wybrać odpowiedni bilet i go okazać. Ewentualnie gdybym kupował inną drogą byłoby to odnalezienie odpowiedniego maila, załącznika. We Włoszech korzystając z usług Trenord i ich aplikacji nie było z tym problemu. U nas niestety na porządną aplikację PKP nie mamy co liczyć. W sumie jedyny przewoźnik, który obsługuje tę funkcję na naszym rynku to Flixbus (z tego co mi wiadomo).

Jednak dotyczy to także innych blietów – chociażby na koncerty, do teatru i w inne miejsca. Pomijając fakt, że wciąż w wielu miejscach wymagany jest bilet papierowy. Bilety dodawane do Wallet ułatwiają chociażby rozdzielenie ich na grupę osób, wysłanie każdemu biletu wcześniej, co usprawnia wejście na imprezę. Każdy może skanować bilet sam na „bramce”. Podobnie w kinie, gdzie też bilety opierają się o odpowiedni kod i z powodzeniem mogłyby lądować w aplikacji Wallet.

Są jeszcze karty lojalnościowe. Coraz popularniejsze są te wirtualne – Rossman, Lidl, IKEA i wiele innych sklepów takowe oferuje. Niestety w swoich własnych aplikacjach. Co znów oznacza konieczność wejścia w aplikacje, wybranie kolejnej opcji. To znów przedłużanie czasu spędzonego przy kasie. Czasem o kilka sekund, czasem o minutę.

Może czas, aby Apple przestało akceptować aplikacje, które oferują bilety i karty lojalnościowe ale nie wrzucają ich do „portfela”?

W Stanach Zjednoczonych w aplikacji są dostępne już legitymacje studenckie. My mamy mDokumenty.

18

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

18
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
8 Thread replies
16 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
MartinPL  JacekJacekHenrykXpress Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Yerust
Użytkownik

Oj bardzo bym chciał mieć wszystko właśnie w Wallet. A tak trzeba siedzieć, kombinować i dodawać je ręcznie, np przez Pass2UWallet

Dawido
Gość
Dawido

Ja do tej pory to chyba jedną kartę lojalnościowa polską którą dało się wpiąć do walleta – Carrefour.
Dla niektórych kart można to obejść instalując apkę StoCard. Jeśli dana karta lojalnościowa która zeskanujemy i dodamy do aplikacji StoCard jest we wspieranym przez Apple Wallet formacie będzie można ją dodać do walleta – tak np dodałem do walleta kartę Deichmanna. Ale niestety bardzo mało kart lojalnościowych ma format wpierany przez Wallet

Dominik Łada

Ja przez StoCard dodałem jeszcze H&M, Costę i Douglasa

adam w. 🦁
Użytkownik

Orlen VITAY wchodzi jeszcze przez Stocard

MartinPL  
Użytkownik

Przez Stocard dodałem jeszcze karty: Vistula, Gino Rossi, W.Kruk i Pierre Cardin

Norbert Cała
Użytkownik

Przynajmniej LOT dodaje karty pokładowe do Walletu

Paweł Okopień
Gość
Paweł Okopień

Choć potrafi robić takie cyrki jak wpinanie kilka lotów w jeden

Norbert Cała
Użytkownik

na szczęście nie miałem tego przypadku :) to w sumie jedyne co w LOT działa :)

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Z jednej posiadanie wielu aplikacji utrudnia wszystko. Do tego aplikacje zajmują pamięć telefonu. Z drugiej już widzę jak ludzie narzekają że Apple chce monopolu i tylko wymusza to czy tamto. Są jakieś aplikacje które niby tworzą karty w kodzie rozpoznawalnym dla Wallet. Ja z tego nie korzystałem. Do tego nawet jeśli to działa to jest to jak Boon który wspierał Apple Pay ale był obejściem które absolutnie mnie nie satysfakcjonowało.

Łukasz
Gość
Łukasz

W Polsce iOS to margines w porównaniu z USA. Wypuszczanie usług tylko na iOS nie ma sensu.

Bbb
Gość
Bbb

Statystycznie użytkowników iOS jest znacznie mniej, niż Android, więc średnio to jest opłacalne. A do Google Pay bez problemu można dodać polskie lojalnościówki.

Maciej
Gość
Maciej

Mam podobne przemyślenia, niektóre sklepy (Carrefour) idą w dobrym kierunku ale nie jest to jeszcze wygląd profesjonalnie zrobionej karty, rozwiązań jest kilka, wiadomo najwygodniejsze byłoby gdyby aplikacja odrazu posiadała „Dodaj do Apple Wallet” ale jeśli tego nie ma to można użyć Pass2U w którym to użytkownik i użytkownicy mogą tworzyć i dzielić się szablonami. Ja dzięki temu rozwiązaniu całkowicie przestałem nosić portfel a niekiedy nawet legitymację szkolną.

Jaromir Kopp
Użytkownik

Wroclavia z tydzień temu zaskoczyła mnie mailem z ofertą dodania ich karty do Walleta. Dodała się i działa np. reagując na lokalizację przypomina o darmowym parkingu. Karta współpracuje z ich aplikacją.

Norbert Cała
Użytkownik

Wszystkie centra Unibail-Rodamco-Westfield tak mają

Xpress
Gość
Xpress

Jeżeli chodzi o pociągi to Koleo daje możliwość dodania biletu do Walleta. Minus że nie obsługuje kupna u wszystkich przewoźników.

Henryk
Gość
Henryk

Jeszcze na początku 2018 roku leciałem największymi liniami lotniczymi Emirates i one także nie oferowały opcji dodania do Wallet. Nie wiem w czym jest taki problem. Zawsze można zrobić odpowiednie zdjęcie biletu, lub screenshoota kodu QR.

Jacek
Gość
Jacek

W 2017 roku, październik/listopad leciałem Emiratami i bez problemu dodałem bilet do aplikacji. Ostatni raz maj tego roku i tez wszystko działało. Wallet do tego został stworzony by wszystko mieć w jednym miejscu, a nie porozrzucane po dziesiątkach aplikacji, ot taka mała, wielka funkcjonalność.

Jacek
Gość
Jacek

karty z Walleta dzialają też ajko przypominajki, mogą być dostępna bez odblokowywania telefonu, kolejne karty wyświetlają się wg kolejności zdarzeń, aktualizują się w nich informacje itd. Są w jednym miejscu. natychmiast dostępne.