Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Filmmaker Mode – nowy tryb, wkrótce zagości w telewizorach

Filmmaker Mode – nowy tryb, wkrótce zagości w telewizorach

Paweł Okopień
paweloko
6
Dodane: 5 lat temu

Wreszcie wybitni filmowi twórcy, studia z Hollywood oraz producenci telewizorów w ramach UHD Alliance doszli do porozumienia. Powstanie Filmmaker Mode, czyli tryb w telewizorze, który ma być zgodny z wizją reżyserów. Rozwiązanie to ma szansę, na to, aby obraz w telewizorach fabrycznie był jeszcze lepszy.

UHD Allinace, czyli alians znany głównie za sprawą loga UltraHD Premium. Przyznawanemu telewizorom z najlepszą jakością obrazu, teraz został wykorzystany do opracowania wspólnego standardu jakim ma być „tryb reżyserski”1. Ten ma pojawić się w telewizorach Vizio w 2020 roku. Prawdopodobnie także w telewizorach LG i Panasonic. Producenci powinni o tym poinformować na targach IFA 2019 w Berlinie. Te startują już w przyszłym tygodniu.

filmmakermode

Inicjatywa powstania „Filmmaker Mode” wspierana jest przez licznych twórców. Wśród nich są m.in. James Cameron, J.J Abrams, Judd Apatow, Ang Lee, Reed Moreno, Paul Thomas Andreson, Martin Scorsese, Christopher Nolan.  Wybierając ten nowy tryb w telewizorze, obraz na ekranie ma być jak najwierniejszy temu, co chcieli uzyskać twórcy. Mamy więc mieć kolory najbliższe wzorcom, odpowiedni poziom jasności, kontrast. Wszystko po to, aby kinowe, a właściwie najlepsze wrażenia zapewnić w domowym zaciszu.

Co ciekawe tryb ten ma się automatycznie uruchamiać na bazie metadanych zawartych w treściach. Oznacza to, że może on pojawić się na przykład w serwisach VOD i na płytach Blu-ray. I będzie uruchamiał się tak samo jak HDR, nie trzeba będzie przełączać na dedykowany tryb.

Hollywood w Twoim domu

Producenci telewizorów od lat starają się dostarczać jak najlepszą jakość obrazu przynajmniej w swoich topowych modelach. Jednocześnie tryby obrazu dostępne w telewizorach, zwłaszcza te podstawowe, stworzone są głównie w celu bezpośredniej satysfakcji klienta, głównie w sklepie i w pierwszych chwilach użytkowania telewizora – duża jasność, przesycone kolory. Nie ma to zbyt wiele wspólnego z wizją reżysera i realistycznym obrazem. Lepiej wypadają tryby filmowe, THX, ISF, ekspert itd. Do tego dochodzi jeszcze profesjonalna kalibracja, czyli wykonane przez specjalistów przy pomocy zaawansowanych urządzeń dostosowanie konkretnego telewizora do światowych wzorców odzwierciedlenia obrazu. Kalibracja to nic innego jak dostrojenie obrazu w celu uzyskania najlepszych efektów.

„Filmmaker Mode” tej profejsonalnej kalibracji nie zastąpi, ale pozwoli zbliżyć się do najlepszej jakości, jaką jest w stanie uzyskać dany telewizor. Jednocześnie to szansa na pokazanie tych „właściwych” parametrów obrazu, tym, którzy do tej pory korzystali jedynie z podstawowych ustawień. Dzięki temu każdy będzie miał szansę na zobaczenie dobrego obraz w swoim zaciszu.

Biorąc pod uwagę jakość obecnych telewizorów, jakość materiałów dostępnych w streamingu i na płytach oraz marną jakość większości sal kinowych, otrzymujemy w domowym zaciszu naprawdę warunki idealne do rozkoszowania się filmem.

  1. Moje luźne tłumaczenie „Filmmaker Mode”

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 6

Witam Pana. Przepraszam że piszę nie na temat artykułu.
Chciałbym się pana poradzić w kwestii formatu Ultra HD Blu-Ray. A tutaj jest z panem najszybszy kontakt. No i lubię pana artykuły w dziale “kino domowe”, ponieważ dla mnie zawsze są jasne i wiem o co chodzi.
No to opisuję swój dylemat.
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wejściem w format Ultra HD Blu-Ray ? Czy warto w to wchodzić, czy się opłaca, a może dać sobie spokój i zostać przy formacie Blu-Ray z filmami 1080p ? No i stoję też z zakupem niektórych filmów bo nie wiem czy je kupić na Blu-Ray czy na Ultra HD Blu-Ray ? Tematy o Ultra HD Blu-Ray śledzę w internecie i im więcej o tym czytam tym większe wrażenie mam że lepiej zostać w moim przypadku przy Blu-Ray 1080p. Mam wrażenie że format Ultra HD Blu-Ray ma więcej wad niż zalet. No i żeby nie było że wiedzę o formacie mam tylko z internetu, praktyczną też mam bo miałem okazję zobaczyć na telewizorze OLED UHD z HDR, filmy z Ultra HD Blu-Ray w Dolby Vision i HDR10. Moje wrażenia po obejrzeniu filmów ? Te filmy z HDR i szeroką paletą kolorów są fajne i lepsze od tych co są na Blu-Ray w 1080p. Ale czy w moim przypadku warto wchodzić w Ultra HD Blu-Ray ? Szczerze nie wiem i mam wątpliwości ?
Jeżeli chodzi o zalety i wady formatu Ultra HD Blu-Ray to ja je widzę tak.
Zalety:
– Rozdzielczość Ultra HD, 4K.
– HDR.
– Szeroka paleta kolorów.
– Obraz zapisany jest w nowym kodeku Video.
– Dźwięk w DOLBY Atmos i DTS X (jest to zaleta, ale w moim przypadku trudno mi to uznać za zaletę bo dźwięk z filmów puszczam na dzielonym sprzęcie Hi-Fi Stereo. Także wystarczy mi jak filmy mają dźwięk nieskompresowany lub bezstratny w Stereo czy 5.1).
– Filmy z polską wersją językową które, nie wyszły na Blu-Ray po polsku (np. “Wodny Świat, “Ognisty Podmuch” czy “Szeregowiec Ryan”).
– Odrestaurowany obraz filmu którego nie ma na Blu-Ray (np. Batmany Tima Burtona, “Predator” z Arnoldem).
– Dużo filmów zagranicą jest z polską wersją językową i są tańsze.
A teraz przechodzę do wad formatu Ultra HD Blu-Ray według mnie.
Wady:
– U znajomych tych płyt nie odtworzę bo nie mają odtwarzacza Ultra HD Blu-Ray.
– Na moim komputerze z płytą Ultra HD Blu-Ray nie zrobię tego samego co mogę zrobić z płytą Blu-Ray. Chodzi o to że film 1080p z płyty Blu-Ray bez problemu potrafię skopiować, dorobić polską wersję językową i wypalić na płycie BD-R. Dzięki temu po polsku oglądam filmy w HD które w Polsce nie ukazały się na Blu-Ray z polską wersją językową. Z Ultra HD Blu-Ray już tak się łatwo nie da.
– Ceny filmów. W Polsce filmy na Ultra HD Blu-Ray są drogie, czasami zdarzy się promocja na film w tym formacie, ale to i tak mało. (Ale w cenie jednego filmu na Ultra HD Blu-Ray można mieć więcej filmów na Blu-Ray jakby co.)
– Ceny filmów zagranicą. Filmy na Ultra HD Blu-Ray zagranicą są tańsze w regularnej sprzedaży, a jak się trafi promocja to są jeszcze tańsze, ale mimo niższej ceny to wydaje mi się że średnio opłaci się kupować filmy zagranicą.
– W zagranicznym wydaniu filmu na Ultra HD Blu-Ray, mało kiedy film na Blu-Ray w 1080p jest po polsku.
– Z tego co czytałem to efekt HDR w jednych filmach jest lepszy, dobry, a w innych gorszy czy mało widoczny.
– W kwestii obrazu to niektóre filmy na Ultra HD Blu-Ray nie różnią się dużo od tych na Blu-Ray w 1080p.
– Nie wszystkie filmy są w polskiej wersji językowej.
– Ilość tytułów nie jest taka jak na Blu-Ray, ale ciągle rośnie.
– Różne formaty HDR, czasami się zastanawiam jaki jest najlepszy.
I to tyle jeżeli chodzi o wady i zalety formatu Ultra HD Blu-Ray.

Kolejny dylemat, problem to telewizor. Wydaje mi się że telewizor OLED prawdopodobnie jest najlepszy do formatu Ultra HD Blu-Ray, ale dobre telewizory LCD też są. Ale mieszkam w bloku, a mój osobny pokój z sprzętem Audio – Video ma małą przestrzeń i ładowanie do niego 55 calowego OLEDA jest bezsensu. Także na obecną chwilę musiałbym wybrać jakiś telewizor LCD ? Odległość od ekranu to 160 cm. Jak mierzyłem miejsce na telewizor UHD to zmieści mi się maksymalnie 50 calowy telewizor. Także wybór przekątnych telewizora mam od 43 cale do 50 cali. Ale muszę mieć na uwadze to że filmy z płyt Ultra HD Blu-Ray nie będą często puszczane bo moich ulubionych filmów w tym formacie jest na razie około 30. Także film w tym formacie byłby puszczany raz w tygodniu. Częściej będą puszczane nagrania Blu-Ray w 1080p i DVD. No i przez te nagrania Blu-Ray w 1080p i DVD to nie wiem czy jest sens kupować telewizor 49 lub 50 calowy ? No bo “Kalkulator Odległości” pokazuje mi że przy odległości 160 cm od ekranu, telewizor powinien mieć 38 cali ? Także według “Kalkulatora Odległości” wychodzi mi na to że optymalny telewizor dla mojego pokoju to byłby 43 calowy. Także nie wiem czy warto wchodzić w format Ultra HD Blu-Ray przy odległości od ekranu która wynosi 160 cm ? A jak pan myśli ? Warto przy takiej odległości wchodzić w ten format ?
Muszę też przyznać że wchodzenie w format Blu-Ray 1080p było łatwe, ponieważ różnice między DVD, a Blu-Ray były widoczne. Natomiast różnice między Blu-Ray, a Ultra HD Blu-Ray też są widoczne, ale już nie tak jak w przypadku DVD, Blu-Ray. Wydaje mi się że wchodzenie w format Ultra HD Blu-Ray to sprawa indywidualna.
Dziękuję za przeczytanie i za jakąkolwiek odpowiedź. Pozdrawiam.

Szczerze pomyśl o 55-calowym OLEDzie lub dobrym LCD i nie bój się tego rozmiaru. Zakup ekranu 49 czy 50-calowego nie ma sensu ze względu na ich parametry. Nie ma na rynku dobrego tv o takiej przekątnej z matryca 120Hz, dużą jasnością itd.
Później kupiłbym odtwarzacz UHD Blu-ray i cieszył się zarówno filmami blu-ray, jak i UHD Blu-ray, przy czym te ostatnie kupować na promocjach polować, czy jak będzie okazja, nie na siłę :)

Witam Pana i dziękuję za odpowiedź, pomogła.
No to pokombinuję jak do mojego małego pokoju wcisnąć 55 calowy telewizor. No i następnie będę oszczędzał na taki telewizor. Ale jaki OLED czy LCD ? Jak przeglądam w internecie testy telewizorów to wychodzi na to że do filmów najlepszy jest telewizor OLED, chociaż dobre telewizory LCD też są. Też jestem ciekaw planów LG bo chyba na pana stronie wyczytałem że LG chce w przyszłym roku wypuścić 48 calowy telewizor OLED ? Jakby ten telewizor miałby parametry takie jak 55 calowy OLED to bym bez zastanowienia kupił taki OLED. No ale zobaczymy co będzie ? Na razie muszę nazbierać na telewizor pięć tysięcy i później będę dalej myślał, w razie czego zapytam pana.
Jeżeli chodzi o odtwarzacz Ultra HD Blu-Ray. To taki odtwarzacz kupię jeszcze w tym roku. Jak tak przeglądałem odtwarzacze Ultra HD Blu-Ray do kwoty tysiąc złotych to wydaje mi się że najlepszym zakupem będzie odtwarzacz Panasonic DP-UB450. Wydaje mi się że do odtwarzania samych płyt Ultra HD Blu-Ray ten odtwarzacz będzie najlepszy bo droższego chyba nie ma sensu kupować jak filmy Ultra HD Blu-Ray będę odtwarzać raz w tygodniu, do płyt Blu-Ray HD 1080p mam inny odtwarzacz. No i część ulubionych filmów już powoli będę kupował w formacie Ultra HD Blu-Ray.
Dziękuję jeszcze raz za odpowiedź i pomoc. Pozdrowienia.

Witam Pana. Przepraszam że piszę nie na temat artykułu.
Chciałbym się pana poradzić w kwestii formatu Ultra HD Blu-Ray. A tutaj jest z panem najszybszy kontakt. No i lubię pana artykuły w dziale “kino domowe”, ponieważ dla mnie zawsze są jasne i wiem o co chodzi.
No to opisuję swój dylemat.
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wejściem w format Ultra HD Blu-Ray ? Czy warto w to wchodzić, czy się opłaca, a może dać sobie spokój i zostać przy formacie Blu-Ray z filmami 1080p ? No i stoję też z zakupem niektórych filmów bo nie wiem czy je kupić na Blu-Ray czy na Ultra HD Blu-Ray ? Tematy o Ultra HD Blu-Ray śledzę w internecie i im więcej o tym czytam tym większe wrażenie mam że lepiej zostać w moim przypadku przy Blu-Ray 1080p. Mam wrażenie że format Ultra HD Blu-Ray ma więcej wad niż zalet. No i żeby nie było że wiedzę o formacie mam tylko z internetu, praktyczną też mam bo miałem okazję zobaczyć na telewizorze OLED UHD z HDR, filmy z Ultra HD Blu-Ray w Dolby Vision i HDR10. Moje wrażenia po obejrzeniu filmów ? Te filmy z HDR i szeroką paletą kolorów są fajne i lepsze od tych co są na Blu-Ray w 1080p. Ale czy w moim przypadku warto wchodzić w Ultra HD Blu-Ray ? Szczerze nie wiem i mam wątpliwości ?
Jeżeli chodzi o zalety i wady formatu Ultra HD Blu-Ray to ja je widzę tak.
Zalety:
– Rozdzielczość Ultra HD, 4K.
– HDR.
– Szeroka paleta kolorów.
– Obraz zapisany jest w nowym kodeku Video.
– Dźwięk w DOLBY Atmos i DTS X (jest to zaleta, ale w moim przypadku trudno mi to uznać za zaletę bo dźwięk z filmów puszczam na dzielonym sprzęcie Hi-Fi Stereo. Także wystarczy mi jak filmy mają dźwięk nieskompresowany lub bezstratny w Stereo czy 5.1).
– Filmy z polską wersją językową które, nie wyszły na Blu-Ray po polsku (np. “Wodny Świat, “Ognisty Podmuch” czy “Szeregowiec Ryan”).
– Odrestaurowany obraz filmu którego nie ma na Blu-Ray (np. Batmany Tima Burtona, “Predator” z Arnoldem).
– Dużo filmów zagranicą jest z polską wersją językową i są tańsze.
A teraz przechodzę do wad formatu Ultra HD Blu-Ray według mnie.
Wady:
– U znajomych tych płyt nie odtworzę bo nie mają odtwarzacza Ultra HD Blu-Ray.
– Na moim komputerze z płytą Ultra HD Blu-Ray nie zrobię tego samego co mogę zrobić z płytą Blu-Ray. Chodzi o to że film 1080p z płyty Blu-Ray bez problemu potrafię skopiować, dorobić polską wersję językową i wypalić na płycie BD-R. Dzięki temu po polsku oglądam filmy w HD które w Polsce nie ukazały się na Blu-Ray z polską wersją językową. Z Ultra HD Blu-Ray już tak się łatwo nie da.
– Ceny filmów. W Polsce filmy na Ultra HD Blu-Ray są drogie, czasami zdarzy się promocja na film w tym formacie, ale to i tak mało. (Ale w cenie jednego filmu na Ultra HD Blu-Ray można mieć więcej filmów na Blu-Ray jakby co.)
– Ceny filmów zagranicą. Filmy na Ultra HD Blu-Ray zagranicą są tańsze w regularnej sprzedaży, a jak się trafi promocja to są jeszcze tańsze, ale mimo niższej ceny to wydaje mi się że średnio opłaci się kupować filmy zagranicą.
– W zagranicznym wydaniu filmu na Ultra HD Blu-Ray, mało kiedy film na Blu-Ray w 1080p jest po polsku.
– Z tego co czytałem to efekt HDR w jednych filmach jest lepszy, dobry, a w innych gorszy czy mało widoczny.
– W kwestii obrazu to niektóre filmy na Ultra HD Blu-Ray nie różnią się dużo od tych na Blu-Ray w 1080p.
– Nie wszystkie filmy są w polskiej wersji językowej.
– Ilość tytułów nie jest taka jak na Blu-Ray, ale ciągle rośnie.
– Różne formaty HDR, czasami się zastanawiam jaki jest najlepszy.
I to tyle jeżeli chodzi o wady i zalety formatu Ultra HD Blu-Ray.

Kolejny dylemat, problem to telewizor. Wydaje mi się że telewizor OLED prawdopodobnie jest najlepszy do formatu Ultra HD Blu-Ray, ale dobre telewizory LCD też są. Ale mieszkam w bloku, a mój osobny pokój z sprzętem Audio – Video ma małą przestrzeń i ładowanie do niego 55 calowego OLEDA jest bezsensu. Także na obecną chwilę musiałbym wybrać jakiś telewizor LCD ? Odległość od ekranu to 160 cm. Jak mierzyłem miejsce na telewizor UHD to zmieści mi się maksymalnie 50 calowy telewizor. Także wybór przekątnych telewizora mam od 43 cale do 50 cali. Ale muszę mieć na uwadze to że filmy z płyt Ultra HD Blu-Ray nie będą często puszczane bo moich ulubionych filmów w tym formacie jest na razie około 30. Także film w tym formacie byłby puszczany raz w tygodniu. Częściej będą puszczane nagrania Blu-Ray w 1080p i DVD. No i przez te nagrania Blu-Ray w 1080p i DVD to nie wiem czy jest sens kupować telewizor 49 lub 50 calowy ? No bo “Kalkulator Odległości” pokazuje mi że przy odległości 160 cm od ekranu, telewizor powinien mieć 38 cali ? Także według “Kalkulatora Odległości” wychodzi mi na to że optymalny telewizor dla mojego pokoju to byłby 43 calowy. Także nie wiem czy warto wchodzić w format Ultra HD Blu-Ray przy odległości od ekranu która wynosi 160 cm ? A jak pan myśli ? Warto przy takiej odległości wchodzić w ten format ?
Muszę też przyznać że wchodzenie w format Blu-Ray 1080p było łatwe, ponieważ różnice między DVD, a Blu-Ray były widoczne. Natomiast różnice między Blu-Ray, a Ultra HD Blu-Ray też są widoczne, ale już nie tak jak w przypadku DVD, Blu-Ray. Wydaje mi się że wchodzenie w format Ultra HD Blu-Ray to sprawa indywidualna.
Dziękuję za przeczytanie i za jakąkolwiek odpowiedź. Pozdrawiam.

Szczerze pomyśl o 55-calowym OLEDzie lub dobrym LCD i nie bój się tego rozmiaru. Zakup ekranu 49 czy 50-calowego nie ma sensu ze względu na ich parametry. Nie ma na rynku dobrego tv o takiej przekątnej z matryca 120Hz, dużą jasnością itd.
Później kupiłbym odtwarzacz UHD Blu-ray i cieszył się zarówno filmami blu-ray, jak i UHD Blu-ray, przy czym te ostatnie kupować na promocjach polować, czy jak będzie okazja, nie na siłę :)

Witam Pana i dziękuję za odpowiedź, pomogła.
No to pokombinuję jak do mojego małego pokoju wcisnąć 55 calowy telewizor. No i następnie będę oszczędzał na taki telewizor. Ale jaki OLED czy LCD ? Jak przeglądam w internecie testy telewizorów to wychodzi na to że do filmów najlepszy jest telewizor OLED, chociaż dobre telewizory LCD też są. Też jestem ciekaw planów LG bo chyba na pana stronie wyczytałem że LG chce w przyszłym roku wypuścić 48 calowy telewizor OLED ? Jakby ten telewizor miałby parametry takie jak 55 calowy OLED to bym bez zastanowienia kupił taki OLED. No ale zobaczymy co będzie ? Na razie muszę nazbierać na telewizor pięć tysięcy i później będę dalej myślał, w razie czego zapytam pana.
Jeżeli chodzi o odtwarzacz Ultra HD Blu-Ray. To taki odtwarzacz kupię jeszcze w tym roku. Jak tak przeglądałem odtwarzacze Ultra HD Blu-Ray do kwoty tysiąc złotych to wydaje mi się że najlepszym zakupem będzie odtwarzacz Panasonic DP-UB450. Wydaje mi się że do odtwarzania samych płyt Ultra HD Blu-Ray ten odtwarzacz będzie najlepszy bo droższego chyba nie ma sensu kupować jak filmy Ultra HD Blu-Ray będę odtwarzać raz w tygodniu, do płyt Blu-Ray HD 1080p mam inny odtwarzacz. No i część ulubionych filmów już powoli będę kupował w formacie Ultra HD Blu-Ray.
Dziękuję jeszcze raz za odpowiedź i pomoc. Pozdrowienia.