iMagazine

Podwójny ekran w CarPlay jest, ale jakby go nie było

23/09/2019, 16:30 · · · 7

iOS 13 wprowadza funkcję, z której wybrańcy będą mogli korzystać zapewne za 2-3 lata, a gdy będzie masowo dostępna nikt już nie będzie pamiętał o tegorocznych iPhone’ach. Mowa o „dual screen” w CarPlay, czyli możliwości korzystania przez iOS z dodatkowych ekranów w samochodzie. Funkcja jest, ale jednocześnie jej nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie.

Mija już blisko 6 lat od prezentacji CarPlay, funkcja debiutowała na iPhonie 5 z iOS 7.1. Teraz można powiedzieć, że CarPlay rzeczywiście jest dość powszechny w nowych samochodach każdej klasy i w dodatku coraz częściej nie jest obarczony dodatkową opłatą. Nie występuje jednak na wszystkich poziomach wyposażenia. Co więcej w 2019 roku funkcja ta wciąż w zdecydowanej większości modeli wymaga podłączenia przewodem, choć w 2016 roku wprowadzono wersję bezprzewodową. Jedyny plus to spore modyfikacje w samym CarPlay w iOS 12 i 13, otwarcie na dodatkowe aplikacje, czy nowy interfejs.

CarPlay w iOS 13 dostał fantastyczną opcję jaką jest możliwość korzystania z wielu wyświetlaczy w samochodzie. Dzięki temu możliwe jest na przykład wyświetlanie mapy na ekranie zegarów, czy wyświetlaczu HUD. To spore usprawnienie, poszerzające też możliwości wielu pojazdów, gdzie często rozwiązania natywne są bardzo ograniczone. Niestety, aby funkcja ta działała musi zostać zaimplementowana przez producentów. The Verge zapytał większość z nich i jak na razie żaden z producentów nie planuje tego dokonać, a już na pewno nie w samochodach, które jeżdżą po drogach.

Być może funkcja pojawi się w modelach na rok 2021, może jeszcze później. Natomiast w tych, które już jeżdżą prawdopodobnie jej nie będzie. Zwłaszcza, że rzadko, który producent przewiduje aktualizacje swojego systemu oprogramowania Over-The-Air. Najczęściej jakakolwiek aktualizacja wiąże się z wizytą w serwisie, a to znów wiąże się z opłatami. Choć branża motoryzacyjna z pozoru chce być nowoczesna, to jest mocno „zabetonowana” i wszelkie zmiany trwają latami, choć rynek i wymagania klientów zmieniają się bardzo dynamicznie.

Do tego wszystkiego dodamy nasz rynek samochodów i fakt, że średni wiek samochodów na polskich drogach to, aż 17 lat. To CarPlay w masowej wersji w Polsce w samochodach będzie wtedy gdy protokół w telefonach doczeka się 3-4 generacji i być może nowe iPhone’y nie będą zgodne wcale ze stary CarPlayem.

7

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
EdiDaniel SobczykPawel OkopienPaweł OkopieńDariusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Użytkownik
Paweł

Bez przesady z tym średnim wiekiem auta. Polska zajmuje 17 miejsce na 25 państw w Unii a średnia to 13 lat.

Pawel Okopien
Gość
Pawel Okopien

Fakt na szczęście ostatnie lata zmieniły sytuacje. Wziąłem dane za 2017 rok. Dzięki za czujność

Dariusz
Gość
Dariusz

Ekran jest. Mam tegorocznego golfa i wszystko działa. Jedyny problem w tym ze działa tylko z Apple Maps. Na Waze albo Google maps jako by go nie było

Paweł Okopień
Gość
Paweł Okopień

Mowa o dwóch ekranach,x czyli wykorzystaniu na przykład ekranu w zegarach lub wyświetlacza HUD

Daniel Sobczyk
Użytkownik

Właśnie. W nowym CarPlay nie można zmienić wyświetlanych map przy podzielonym ekranie. Na sztywno są mapy Apple. Bez sensu trochę bo wiadomo, że u nas większość korzysta z map konkurencji.

Edi
Gość
Edi

Ale brednie, przecież Tesla i GM mają aktualizacje OTA.

W dodatku podwójny ekran działa w Mercedesach.

Pawel Okopien
Gość
Pawel Okopien

W którym Mercedesie działa dualscreen w CarPlay ?
OTA ma naprawdę niewiele modeli na rynku co zaznaczyłem