iMagazine

Samsung wprowadza do sprzedaży 55-calowy telewizor 8K

10/10/2019, 18:58 · · · 1

Właśnie do polskiej dystrybucji trafił jeden z najbardziej specyficznych telewizorów tego roku. Mowa o Samsungu QE55Q950R (przy. red. Nazwa nie mogła być prostsza.), czyli 55-calowym ekranie 8K. To pierwszy taki ekran na rynku. Z pozoru sprzęt wydaje się być bez sensu. Kto jednak ma okazję na co dzień obcować z telewizorem QLED 8K od Samsunga, będzie wiedział, że ten pomysł to dobra decyzja.

Koreański producent jako jedyny na rynku oferuje szerokie portfolio telewizorów 8K. Do tej pory w sprzedaży były modele 65, 75, 82 i 98 cali. Teraz dochodzi jeszcze model 55-calowy. Telewizor będzie najmniejszy, ale też najtańszy. A tym samym dostęp do technologii stanie się nieco przystępniejszy. Nieco, ponieważ to wciąż wydatek blisko 13 tysięcy złotych.

Mamy więc bardzo drogi telewizor LCD, nawet w stosunku do ekranów OLED i w dodatku jeszcze wszystkie teorie sprawiają, że nie ma szans, abyśmy na takim telewizorze dostrzegli zalety płynące z rozdzielczości 8K. Po co więc Samsung wprowadza taki ekran? Na pewno dla jeszcze lepszych statystyk sprzedaży ekranów 8K, co sprawiłoby, że rynek łaskawiej spojrzy na ten technologiczny postęp. Natomiast od strony konsumenta wszystko kryje się w procesorze i samej matrycy.

65-calowego QLEDa 8K od Samsunga nie testowałem tydzień, czy dwa, jak wiele innych telewizorów, ale kilka miesięcy. Stał się tym samym głównym, codziennym telewizorem w domu. Takie długotrwałe testy pozwalają w pełni doświadczyć zalet tego telewizora. Na uwagę zasługuje efekt HDR, szeroka paleta barw, świetny kontrast, czerń i ogólna jasność. Jednak to co „robi robotę” to upscalowanie obrazu. Za sprawą algorytmów obraz jest odpowiednio poprawiany i to działa tam gdzie trzeba, czyli podczas oglądania zwykłych treści telewizyjnych. Te wyglądają naprawdę dobrze, a 4K wygląda jeszcze lepiej niż na innych ekranach. QLED 8K daje świetne doświadczenia z codziennego użytkowania, deklasując tutaj konkurentów.

Dlatego też łatwo mi usprawiedliwić decyzję Samsunga o wprowadzeniu mniejszego wariantu. Q950R to najlepszy w tej chwili telewizor do codziennego oglądania różnorodnych treści niezależnie co nimi jest i kto ogląda. Fakt cena jest znacząco wyższa i to wręcz boleśnie nawet w stosunku do Q90R. Mamy tu jednak nowy poziom, na chwile obecną niedostępny w żadnym innym ekranie.

Osobiście uważam, że dziś 65 cali to mało, ale w niektórych warunkach nie można sobie pozwolić na ekran większy niż 55-calowy. Jeśli tak macie i dysponujecie odpowiednim budżetem to teraz Samsung ma propozycje dla was.

  • Disclaimer – Uprzedzam komentarze, artykuł nie powstał przy współpracy z Samsungiem. Bazuje na moich pozytywnych doświadczeniach z 65-calowym modelem.
1

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mirek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mirek
Gość
Mirek

14 lat temu kupiłem telewizor 32 cale LCD tylko HD Ready, bez telewizji naziemnej DVB-T , Full HD i tylko z jednym złączem HDMI, gdzie do tego używam switch HDMI. Po roku czasu plułem sobie w brodę, jak pojawiło się Full HD. Jestem osobą sparaliżowaną i na wpół niewidomą. W Lesznie trzeba czekać kilka tygodni na monterów antenowych, aby mi połączyć switch HDMI. Chcąc kupić bawię się w detektywa i sprawdzam telewizory na różnych portalach nawet zagranicznych i dzwonię na infolinię. Infolinia Samsung poinformowała mnie, że telewizory Samsung QLED Q9508k posiadają tylko jedno złącze HDMI 2.1 oraz 3 złącza HDMI 2.0 i są do tego bez obsługi eARC. Nigdzie w żadnych sklepach z telewizorami nie ma dokładnych informacji na temat złącz HDMI 2.1. Sklepy natomiast wprowadzają klientów w błąd pisząc, że telewizory Samsung QLED Q9508k mają 4 złącza HDMI, a nie podają, jakiego rodzaju są złącza HDMI. Dlatego jestem bardzo zawiedziony i zaczekam jeszcze dłużej na taki telewizor z czterema złączami HDMI 2.1 oraz z obsługą ARC.