iMagazine

mObywatel na iOS z e-receptami

04/02/2020, 10:44 · · · 1

Aplikacja mObywatel na iOS wreszcie zyskała dodatkową funkcję. Są nią e-recepty. Od teraz można mieć bardzo wygodny dostęp do recept na iPhonie. To kolejne ułatwienie administracyjne, które pozwala ograniczyć korzystanie z papierowych dokumentów i tradycyjnego portfela.

Aplikacja mObywatel nie grzeszy jakością wykonania, brak wsparcia dla Face ID to główny zarzut, ale jest też szereg drobnych błędów. Ostatnio na szczęście nieco przyśpieszyła, jest też cały czas rozwijana. Obok mTożsamości dostępny jest też mPojazd, Polak Zagranicą, a od teraz e-recepty. W przypadku pojazdu, jeśli jesteśmy jego posiadaczami, mamy dostęp do kompletnych danych, zastępuje więc w większości przypadków fizyczny dowód tejestracyjny. Natomiast mTożsamość jest już honorowana w niektórych miejscach zamiast dowodu osobistego na przykład w pociągach, czy też przy oddawaniu głosu w wyborach.

Teraz w aplikacji pojawiły się e-recepty. Gdy aplikacja jest zakutalizowana wystarczy, że klikniemy na przycisk dodaj i już po chwili mamy dostęp do naszych recept, także tych archiwalnych (jeśli są to e-recepty). Nie musimy więc mieć przy sobie papierowej recepty od lekarza, ani też pamiętać numeru e-recepty. W niektórych aptekach wystarczyć będzie zeskanowanie kodu QR w innych konieczne będzie podanie wyświetlanego na ekranie kodu oraz naszego numeru PESEL. Co ważne w systemie możemy mieć też recepty dziecka lub innych osób, które nas do tego upoważnią.

Cyfryzacja w Polsce ma jeszcze przed sobą długą drogę, wiele rzeczy nie jest idealnych, ale to jest kolejny krok ułatwiający codzienność.

1

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Robert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Wkradł się blad. Nie ma podglądu do archiwalnych recept. Mialem 3 tygodnie temu wystawiana pierwsza jak dla mnie E-receptę i zrealizowałem ja od razu tego samego dnia. Nowej żadnej nie mam. Informacja jaka mi się pokazuje to :

„ Nie znaleźliśmy żadnej niezrealizowanej e-recepty.
Historię realizacji recept sprawdzisz logując się do Internetowego Konta Pacjenta – pacjent.gov.pl.”

Także nie wyświetlają się archiwalne E-recepty w aplikacji . Tylko trzeba wejść na portal.