Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Canal+ – tak będzie wyglądać od teraz telewizja

Canal+ – tak będzie wyglądać od teraz telewizja

Paweł Okopień
paweloko
21
Dodane: 4 lata temu

Wreszcie! O Francuskim myCanal, który oferuje Apple TV zamiast dekodera pisałem już w maju 2018 roku. Po dwóch latach w Polsce, możemy cieszyć się fantastyczną usługą łączącą VOD i kanały live w wydaniu premium. Wystartował Canal+, który jak zawsze będzie budził kontrowersje, ale też będzie dawał dużo radości. Jestem o tym przekonany.

Od kilku dni testuję już nową usługę na iPhonie, iPadzie, Maku i co najważniejsze, na Apple TV. To zupełnie nowe doświadczenia związane z konsumpcją linearnej telewizji. Tu zachodzi zupełna zmiana. Ponieważ praktycznie nie odczuwamy tego, że konsumujemy klasyczną telewizję. To bardzo płynne przechodzenie z treści live na treści VOD jest po prostu fenomenalne. Tryb multiview – owszem podobny do funkcji PiP z lat 90-tych. Ale ma to sens zwłaszcza gdy działa błyskawicznie. Leci kanał dziecięcy, a obok niego podgląd na TVN24 – gest na pilocie od Apple TV i już mamy fonię także z TVN24. Bardzo dobrą opcją jest też playlista czyli opcja zachowywania filmów na później. Działa moim zdaniem znacznie lepiej niż lista na Netflix czy HBO GO ze względu na wydzielenie tego ekranu osobno.

Nowy Canal+ to także dobór treści. Treści nie są dobierane przez robota, tzn. algorytmy. Jest tu też cały zespół redakcyjny, który odpowiednio układa część propozycji. Oczywiście w innych serwisach też to po części funkcjonuje. Tu jest jednak nieco bardziej na widoku, przez mix treści z różnych źródeł ta oferta jest ciekawsza. Bardzo łatwo jest oglądać jednego wieczoru film, który dopiero co był w kinie, a następnego dnia zrobić sobie powtórkę z klasyki. Do tego dochodzą jeszcze dokumenty i sport.

Pod względem treści mówimy tu absolutnie o „kontencie” premium. Pod względem jakości dużo zależy od źródła; są materiały w dobrym HD, nieco gorszym, ale też i w SD – podobnie jak to jest na kanałach telewizyjnych. Brakuje 4K, które nadejdzie w ciągu kilku tygodni, ale niestety jedynie dla użytkowników Android TV z racji na brak wsparcia HDR w telewizyjnym formacie HGL przez Apple TV. Generalnie technicznie jest naprawdę świetnie. Niestety najprawdopodobniej nie będzie na razie integracji z Apple TV App – nie mam pojęcia dlaczego Apple nie stara się o to, aby te integracje lokalnie powstawały.

To, co będzie budzić kontrowersje, z pewnością to braki w kanałach live, kwestie podziału pakietów oraz ich ceny. To zawsze jest dyskusyjne. Z tego się zrodził gigantyczny kryzys wizerunkowy nc+ na starcie 1. Plus jest taki, że Canal+ zapowiada oferty promocyjne dla tych, którzy zdecydują się na komplet kanałów oraz poszerzanie tej oferty w przyszłości. Na pewno pojawi się wiele głosów krytyki ze względu na wiązanie kanałów filmowych Canal+ z HBO GO i Filmbox, czy też połączony pakiet sportowy. Canal+ jednak nigdy nie był w pełni dostępny tylko i wyłącznie sam, zawsze wiązał się z zakupem jakiś dodatkowych usług. Nigdy też nie był tani. Natomiast zawsze znajdywało się spore grono użytkowników, którzy uważali, że ta oferta programowa jest tego warta.

Nie inaczej jest tym razem. Canal+ zdecydowanie ma się czym pochwalić i jest w czym wybierać. A projekt jest dopiero na początku swojej drogi. Nie platforma satelitarna, ale właśnie ta usługa jest przyszłością Canal+. I właśnie taki mix telewizji linearnej z ofertą VOD to przyszłość telewizji w ogóle. Ja jestem zauroczony i totalnie kupuje ten produkt.

Well done!

Aplikacja Canal+ w AppStore ma pojawić się jak najszybciej – czeka na akceptacje przez Apple

  1. Pisałem z tego magisterkę i nie jeden tekst dziennikarski. Kryzys dawno minął, ja pamiętam niestety ;)

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 21

Ja jestem zauroczony i totalnie kupuje ten produkt

Kupuję

Ja się pytam gdzie jest darmowy dostęp do serwisu dla abonentów platformy Canal+ nie wiem czy się śmiać czy płakać bo miałem nadzieje że Apple tv w końcu mi się do czegoś przyda :D

i tu masz rację. ja opłacam TV w Vectra i mam dostęp to TV online na macu w przeglądarce czy na ipadzie i iphonie w apce. Chyba do 5 urządzeń.

dlatego że jestem abonentem tej platformy i mam tam wykupiony pakiet z tymi kanałami Horizon go jakoś jest na apple tv tylko dla abonentów.

Ale aby mieć dostęp do Horizon Go, musisz być abonentem UPC. To jest usługa dodatkowa „w pakiecie”.
Opisana w tekście usługa C+ nie jest dodatkiem dla abonentów, tylko to osobna usługa oparta nie na abonamencie, tylko na subskrypcji.

Wiem że nie jest napisałem tylko że powinna być.

Czyli mamy 135 zł m-c za wszystkie pakiety z Canal + trzeba dokupić u operatora kablówki internet to jakieś 50 lub 60. Ale muszę włączyć telewizor +  TV i aplikację. Lub kupić kablówkę TV z internetem + np. Netflix, bo wyjdzie podobnie. Ale z kablówką to mogę nagrywać na dysku twardym na dekoderze o i jednym przyciskiem pilota włączam telewizor i dekoder i nie ma bujania się między ikonami aplikacji w  TV. Pomysł bardzo dobry ciekawe ile urządzeń można na jednym opłacanym koncie. Bo jśli to będzie 4 lub 5 dowolnych urządzeń to całkiem ok.

Ucieszyłem się widząc temat artykułu, ale po przeczytaniu mina już nie bardzo, ma to sens, a myślałem o tym już od dawna, ze będzie apka na Apple TV i tam się loguje tak jak np. na HBO GO. Ale jeśli mam to jeszcze zrzucać z kompa na ATV to już mnie nie bawi. Mam to wszystko na Sat za 180 zł .

To super , nie byłem pewny jak w końcu to będzie wyglądać