Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Apple ogłosi przejście na własne procesory ARM już 22 czerwca?

Apple ogłosi przejście na własne procesory ARM już 22 czerwca?

6
Dodane: 4 lata temu

Według informacji Marka Gurmana z Bloomberga, Apple planuje ogłosić zmianę w architekturze swoich komputerów, czyli przejście z procesorów Intel na autorskie układy ARM, już podczas wirtualnego WWDC 2020.

Komputery Mac z procesorem ARM mają zostać zaprezentowane w 2021 r. Apple planuje ostatecznie przenieść całą ofertę MacBooków i komputerów stacjonarnych na specjalnie zaprojektowane procesory ARM. Jest to zgodne z harmonogramem udostępnionym przez analityka Ming-Chi Kuo, który powiedział, że Apple planuje wypuszczenie kilku komputerów Mac opartych na ARM od przyszłego roku.

Oczekuje się, że komputery Mac z ARM będą miały kilka zalet w stosunku do istniejących, które pracują na układach Intela, w tym szybszą wydajność i mniejsze zużycie energii. Apple również nie będzie już na łasce harmonogramu rozwoju Intela. To zaś może oznaczać gigantyczne odskoczenie konkurencji w kwestii mocy obliczeniowej, jak ma to już miejsce w przypadku iPada czy iPhone’a.

Gurman powtarza, że ​​Apple opracowuje co najmniej trzy procesory Mac ARM, z których pierwszy oparty jest na układzie A14, który zobaczymy w nadchodzących modelach iPhone’a 12. Oczekuje się, że TSMC wyprodukuje te procesory w oparciu o zaawansowany proces 5 nm.

Pierwszy procesor Mac firmy Apple ma mieć 12 rdzeni, w tym osiem rdzeni o wysokiej wydajności i co najmniej cztery energooszczędne rdzenie. Mówi się, że Apple będzie badać procesory Mac z więcej niż 12 rdzeniami w przyszłości, a firma najwyraźniej już projektuje ich drugą generację opartą na układzie A15, na 2022 rok.

WWDC 2020 rozpoczyna się 22 czerwca, jako wydarzenie wyłącznie online. Nie mogę się go doczekać, a Wy?

Krzysztof Kołacz

🎙️ O technologii i nas samych w podcaście oraz newsletterze „Bo czemu nie?”. ☕️ O kawie w podcaście „Kawa. Bo czemu nie?”. 🏃🏻‍♂️ Po godzinach biegam z wdzięczności za życie.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 6

Pytanie kluczowe – jak długo zachowana zostanie kompatybilność macOSa na x86? Z PPC wiadomo jak było, czy Apple postanowi przymusić nas do zmiany sprzętu przy okazji, szybkiej zmiany?

Tak, jak w zalety ARMa w lapkach są bezdyskusyjne i to będzie na pewno duży przeskok wydajność/czas działania na aku to w przypadku stacjonarek jakoś mniej mi się to widzi. Czy architektura w najwydajniejszych GPU (NV/AMD) jest w ogóle implementowana w produktach mobile? No nie jest, tam stosuje się zupełnie inne rozwiązania. Teoretycznie mówimy tutaj o podobnych parametrach obrazu (tylko w mobile mniejsze przekątne / wyższe ppi ale to bez znaczenia), fakt, tyle że multitasking czy wirtualizacja w mobile właściwie nie występuje.

Bardzo ciekawe co powie na ten temat Apple na najbliższym WWDC. Czy w ogóle będą z ich strony jakieś twarde deklaracje? Czy też (na to stawiam) niedopowiedzenie i trzymanie nas w niepewności co do rozwoju OS. Od strony softu sporo przykładów na “porty” pod ARM ważnych aplikacji, narzędzi, ale też z inną często, różną, funkcjonalnością.

Nowego Air’a z ARMem, 5G i dużo lepszą kamerą chętnie przytulę, ale już iMac’a zamienić na coś z Axx to nie wiem…

Wsparcie dla starej architektury będzie przez minimum 4-5 lata. Dopiero co pokazali nowe mocne Mac Pro z możliwością ich rozbudowy. To byłby strzał we własne stopy porzucać teraz całą tą przestarzałą architekturę szybciej.

Podstawowa sprawa – na macach z arm NIE będzie możliwa praca z wirtualnymi windowsami, linuxem etc – NIE da się uruchomić wirtualki x86 na arm – czyli jak dla mnie to ślepa droga. Szkoda.

Wiem o tym, ale nie ma takich wersji programów takich jak autocad :)

Z czasem będą, bo Microsoft też powoli ale idzie w stronę ARM, więc deweloperzy będą musieli się dostosować prędzej czy później – dla nich lepiej będzie jak zrobią to prędzej, bo biznes próżni nie lubi 😉