Apple Watch Series 6 – pierwsze testy baterii i czasu pracy oraz rozwiązanie problemu szybkiego rozładowywania
Przez ostatnich kilka dni obserwuję czas pracy mojego Apple Watch Series 6, a przez ostatnie dwa dni zrobiłem bezpośrednio porównanie dwóch trybów pracy, starając się zachować podobne zachowanie w obu dniach, aby dane były porównywalne. Okazuje się, że jak coś jest włączone non-stop, to pobiera więcej prądu niż jak jest wyłączone – kto by pomyślał‽
Apple Watch Series 6 – ekran always-on
Series 6, podobnie jak Series 5, ma niegasnący ekran. Oznacza to, że zegarek obniża odświeżanie ekranu do 1 Hz, gdy nie jest używany, zamiast standardowych 60 Hz. To pozwala zaoszczędzić trochę elektronów, ale jak się okazuje, gdy się go wyłączy, to oszczędność jest dramatycznie większa.
Pierwszego dnia korzystałem z powyższej tarczy, ale zamiast pomiaru dB ustawiłem komplikację ze stanem baterii, aby mieć szybszy podgląd na nią. Korzystam obecnie z watchOS 7.1 beta 1. Ekran always-on był wyłączony i nie robiłem żadnych treningów. Pomiary w ciągu dnia wyglądały następująco:
- 7:00 – 100%
- 13:30 – 93%
- 14:55 – 89%
- 22:08 – 74%
Kolejnego dnia zrobiłem ten sam test, ale z włączonym ekranem always-on:
- 7:00 – 100%
- 13:52 – 73%
- 15:34 – 64%
- 17:59 – 56%
- 22:55 – 43%
Różnica jest, jak widać, kolosalna, więc jeśli komuś zależy na tym, żeby rzadziej ładować Apple Watcha, niezależnie czy to Series 5 czy Series 6, to polecam wyłączyć niegasnący ekran.
Podpowiem jeszcze, że mój Apple Watch otrzymuje bardzo niewiele powiadomień, dla przykładu mam całkowicie wyłączone powiadomienia o emailach, bo zwariowałbym od ich nadmiaru. Włączone pozostawiłem bank i Apple Pay, Messages, Kalendarz oraz kilka aplikacji, na których mi zależy.
Rozwiązanie problemu szybkiego rozładowywania baterii
Jeśli macie problem ze zbyt szybkim rozładowywaniem się baterii w Apple Watch, niezależnie od modelu, to polecam:
- Rozparować zegarek w aplikacji Watch na iPhone i wyzerować jego ustawienia.
- Sparować ponownie i ustawić go jako nowy zegarek, nie przywracając ustawień z backupu.
Ten problem powtarza się od lat i ta metoda już sprawdziła się dla paru osób. Na szczęście nie ma wielu rzeczy do konfigurowania, więc cała procedura nie jest specjalnie bolesna.
Komentarze: 15
AW 6 to mój pierwszy zegarek z AOD. System 7.0. Na początku bateria leciała w oczach. Teraz jest 12:05, zegarek odłączony o 7. Ekran cały czas włączony. Bateria: 93%. Po paru dniach bateria się uspokoiła.
Czyli wygląda na to, że przesiadka z wersji czwartej nie miała uzasadnienia? Zadaje to pytanie również sobie… Przy czym dodatkowo myslę o wersji komórkowej, co jeszcze bardziej się dokłada do zużycia. Inaczej mówiąc (pisząc) – czy AOD i moduł komórkowy nie jest wystarczająco ważny dla wymiany zegarka? Ciekawe, jak wiele osób kupuje wersje 5 lub 6 i wyłącza to, co one nowego wprowadzają…
Nie potrzebowałem LTE więc nie wziąłem. Płacić za coś co przyda mi się raz w roku to bezsens dla mnie. Dla mnie miała sens, bo mam przeznaczenie dla S4 – oddaję siostrze. Niedawno pisałem, że jej S0 padło.
W mojej 6 na początku ssało strasznie baterie, ale się uspokoiło. Obecnie 80% ekran zawsze włączony.
No cóż always on zawsze zużywa więcej energii a ponadto ekran OLED stopniowo się wypala. Dlatego myślę, że lepiej wyłączyć always on. Ten tryb miałby sens, gdyby wyświetlana była np. tylko godzina, której położenie co pewien czas nieco się zmieniało, żeby nie wypalić ekranu OLED, natomiast więcej informacji wyświetlało się po uniesieniu nadgarstka lub dotknięciu ekranu. Mam nadzieję, że always on wyewoluuje w kierunku znanym choćby z telefonów z ekranem OLED, czyli stałego wyświetlania stosunkowo niewielu informacji aż do momentu wybudzenia ekranu
Mój OLED w Series 0 nie wypalił się do dzisiaj od nowości, więc nie jest to problemem wartym zainteresowania.
Miałem dokładnie tak samo. 2 dni zastanawiałem się czy kupić zegarek z LTE, później stwierdziłem ze nie ma to najmniejszego sensu, bo i tak mam zawsze iPhona ze sobą
Czy przesiadł się Pan z 4 na 6 ? właśnie się zastanawiam czy taka zamiana ma sens ? Głównie mi chodziło o AOD ale jak czytam o tym jak szybko spada bateria to już sam nie wiem.
AW 6 to mój pierwszy zegarek z AOD. System 7.0. Na początku bateria leciała w oczach. Teraz jest 12:05, zegarek odłączony o 7. Ekran cały czas włączony. Bateria: 93%. Po paru dniach bateria się uspokoiła.
Cześć! Zdecydowałem się na zakup series 6 ale mam jedno pytanie, powiedzmy, że cena nie ma znaczenia, zegarek będę użytkował dużo w różnych aktywnościach sportowych typu squash, rower, basen i zastanawiam się, który zegarek lepiej to zniesie: stal nierdzewna czy aluminium? Wiem, że są odpowiednie zegarki typu garmin ale nie odpowiada mi ich design :) Z góry dziękuje za odpowiedź!
Zapewne stal zniesie więcej. Ale Apple Watch szybko traci na wartości, więc czy warto przepłacać za stal? Nie jest to przecież klasyczny zegarek, tylko naręczny komputer, którego wartość maleje i dlatego nie mógł udać się projekt ekskluzywnej edycji Watch Edition w obudowie ze złota. Najtaniej wyjdzie aluminiowy z nałożonym etui, które można zdjąć, gdy zegarek jest noszony w warunkach, które mu nie zagrażają. Etui wprawdzie pogarsza design, ale chroni podczas uprawiania sportu. To są moje subiektywne przemyślenia, bo dopiero wchodzę w temat Apple Watcha (zdecydowałem się na S5)
Dzięki za opinie. Znalazłem fajny artykuł, że do aktywności fizycznej w zupełności starcza aluminium z Ion-X. Nie będę przepłacał, jednak różnica w cenie jest duża. Nie wiem czy np takie etui https://pancernik.eu/apple-watch-4-40/etui/spigen-rugged-armor-pro-czarne zda egzamin ale wygląda porządnie do aktywności. Pozdrawiam
Paweł, zda egzamin. Mam je od roku (ale wersję bez paska) i bardzo sobie chwalę. Do tego folia ochronna Rock Hydrogel (wchodzi mimo etui). Z bardziej inwazyjnych aktywności zegarek jest brany na siłownię, gdzie już kilka razy zaliczył
zderzenia z metalowymi maszynami i etui dało radę. Na rowerze czy podczas biegania też zdarzyło się w coś nim trafić i etui przyjęło wszystko na siebie. Na żywo wyglada bardzo spoko, trochę przypominając G-shocki
Oba się porysują. Grafitowa lub Space Black stal prawdopodobnie mniej. Polerowana bardzo. Aluminium zależnie czy będziesz uderzał w coś czy nie. Szyba stalowych jest odporniejsza na zarysowania niż ta w alu.
Witam. Tak naprawdę szybsze rozładowanie baterii Apple Watch pojawiło wraz z pojawieniem się watchOS 7 i niedopracowanej aplikacji „mycie rąk”. Wystarczy tylko wyłączyć dokładną lokalizację w prywatności dla tej aplikacji a Apple Watch ponownie będzie działać do 2 dni.
Gorzej, że Apple nie rozwiązało do dziś jeszcze gorszego problemu który polega na tym, że robiąc trening z GPS, Apple Watch nie zapisuje całej trasy treningu a tylko punkt początkowy. Trochę to lipnie wygląda po prezentacji nowego AW6 a już napewno dzień przed premierą nowych iPhone z 5G.
Co do używania Apple Watch do sportu. Miałem wszystkie modele do 4 LTE i wersja aluminiowa wystarcza. Warto kupić sobie kauczukowe etui aby chronić boki zegarka. Na ekran nie warto nakładać nic. Uprawiam bieganie, kolarstwo, wspinaczkę wysokogórską. Zawsze mam przy sobie Garmin Fenix 5X i Apple Watch 4. Oba zegarki wyglądają jak nowe. Apple Watch pozwala przebiec maraton 42.195 km słuchając muzyki po bluetooth i można w tym czasie zrobić kilka połączeń GSM. Bez muzyki Apple Watch 4 spokojnie wytrzyma 12 godzin (sprawdziłem).
LTE dla kogoś kto uprawia sport przydaje się niesamowicie. Tak naprawdę na trening np. biegowy, zabiera się tylko Apple Watch (36 gram, pomijam wagę paska) i AirPods 2 generacji (każda słuchawka po 4 gramy co razem daje 8 gram). Nie trzeba taszczyć iPhone, trening się rejestruje, muzyka gra, pod telefonem jesteśmy do 5 godzin (z AirPods 2 gen).
Jeśli pojawi się w sprzedaży wersja 6 z LTE to kupię bo warto ale narazie wersja 4 z LTE spisuje się znakomicie.