Apple Watch Series 6 – pierwsze testy baterii i czasu pracy oraz rozwiązanie problemu szybkiego rozładowywania
Przez ostatnich kilka dni obserwuję czas pracy mojego Apple Watch Series 6, a przez ostatnie dwa dni zrobiłem bezpośrednio porównanie dwóch trybów pracy, starając się zachować podobne zachowanie w obu dniach, aby dane były porównywalne. Okazuje się, że jak coś jest włączone non-stop, to pobiera więcej prądu niż jak jest wyłączone – kto by pomyślał‽
Apple Watch Series 6 – ekran always-on
Series 6, podobnie jak Series 5, ma niegasnący ekran. Oznacza to, że zegarek obniża odświeżanie ekranu do 1 Hz, gdy nie jest używany, zamiast standardowych 60 Hz. To pozwala zaoszczędzić trochę elektronów, ale jak się okazuje, gdy się go wyłączy, to oszczędność jest dramatycznie większa.
Pierwszego dnia korzystałem z powyższej tarczy, ale zamiast pomiaru dB ustawiłem komplikację ze stanem baterii, aby mieć szybszy podgląd na nią. Korzystam obecnie z watchOS 7.1 beta 1. Ekran always-on był wyłączony i nie robiłem żadnych treningów. Pomiary w ciągu dnia wyglądały następująco:
- 7:00 – 100%
- 13:30 – 93%
- 14:55 – 89%
- 22:08 – 74%
Kolejnego dnia zrobiłem ten sam test, ale z włączonym ekranem always-on:
- 7:00 – 100%
- 13:52 – 73%
- 15:34 – 64%
- 17:59 – 56%
- 22:55 – 43%
Różnica jest, jak widać, kolosalna, więc jeśli komuś zależy na tym, żeby rzadziej ładować Apple Watcha, niezależnie czy to Series 5 czy Series 6, to polecam wyłączyć niegasnący ekran.
Podpowiem jeszcze, że mój Apple Watch otrzymuje bardzo niewiele powiadomień, dla przykładu mam całkowicie wyłączone powiadomienia o emailach, bo zwariowałbym od ich nadmiaru. Włączone pozostawiłem bank i Apple Pay, Messages, Kalendarz oraz kilka aplikacji, na których mi zależy.
Rozwiązanie problemu szybkiego rozładowywania baterii
Jeśli macie problem ze zbyt szybkim rozładowywaniem się baterii w Apple Watch, niezależnie od modelu, to polecam:
- Rozparować zegarek w aplikacji Watch na iPhone i wyzerować jego ustawienia.
- Sparować ponownie i ustawić go jako nowy zegarek, nie przywracając ustawień z backupu.
Ten problem powtarza się od lat i ta metoda już sprawdziła się dla paru osób. Na szczęście nie ma wielu rzeczy do konfigurowania, więc cała procedura nie jest specjalnie bolesna.