Koronawirus COVID-19 może utrzymywać się do 28 dni na telefonach
Jak donoszą najnowsze badania australijskiej agencji CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19, może przeżyć na powierzchni banknotów, szkła i stali nierdzewnej do 28 dni.
Naukowcy potwierdzają, że nasze telefony mogą być szczególnie narażone na kontakt i osadzenie się na nich wirusa, w szczególności przez to, z jakich wykonane są materiałów. Często ich dotykamy, trzymamy przy ustach, używamy w przestrzeni publicznej, gdzie mogą potencjalnie znajdować się chore osoby, które oddychając, rozpylają zarazki.
Wnioski CSIRO są jednoznaczne. Koronawirus utrzymuje się dłużej w niższej temperaturze i bez kontaktu ze światłem. Podnoszenie temperatury i nastawienie na ekspozycje światła słonecznego z UV, z czasem neutralizuje go. Dłużej wirus utrzymuje się na gładkich powierzchniach takich jak telefony niż np. na wełnie. Z drugiej strony, dłużej zakażone są tradycyjne, papierowe pieniądze, niż ich plastikowe odpowiedniki.
CSIRO testy przeprowadzał w różnych warunkach, z dostępem do UV i bez, w wyższych i niższych temperaturach. Jednak, ze zrozumiałych względów, interesują nas warunki najbardziej zbliżone do tych “normalnych”. Wirus, w temperaturze 20°C utrzymywał się na powierzchni aż przez 28 dni.
W tym kontekście warto często dezynfekować nasze telefony. Jeśli możemy i nasz model jest wodoodporny, można go myć. Można i warto stosować szmatki dezynfekujące, które dostaniemy np. w aptekach. W kontekście badań CSIRO, warto też rozważyć używanie lamp UV dedykowanych właśnie do telefonów komórkowych, których kilka modeli pojawiło się w ostatnim czasie na rynku.