Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Apple może opuścić rynek brytyjski

Apple może opuścić rynek brytyjski

5
Dodane: 4 lata temu
fot. Mac Rumors

Apple może opuścić rynek brytyjski, jeśli będzie zmuszone zapłacić zbyt dużo pieniędzy w procesie patentowym po przegranej sprawie w zeszłym miesiącu, mówi prawnik firmy. Sprawa dotyczy roszczenia Optis Wireless, które początkowo wygrało rekompensatę w wysokości 506 mln dolarów w sporze przeciwko Apple USA, zanim wyrok został uchylony w postępowaniu odwoławczym.

Optis – który kupił kilka istotnych dla standardów patentów LTE, aby wysuwać takie roszczenia – wygrał następnie osobną sprawę przeciwko Apple w Wielkiej Brytanii, tym razem twierdząc, że za wygraną stoją już miliardy, a nie miliony.

Apple zagroziło, że opuści Wielką Brytanię z powodu kary w wysokości 7 miliardów dolarów (5 miliardów funtów).

Prawnicy Apple ostrzegali, że może wycofać się z brytyjskiego rynku, jeśli sąd zmusi firmę do uiszczenia „komercyjnie niedopuszczalnej” opłaty za technologię wykorzystywaną w iPhone’ach.

To sytuacja bez precedensu, gdy oficjalne stanowisko firmy mówi wprost, że ta rozważa zakończenie sprzedaży nowych iPhone’ów w Wielkiej Brytanii oraz liczne ograniczenia usług i aktualizacji dla dotychczasowych klientów.

Apple wydał ostrzeżenie w ramach sporu sądowego z brytyjskim posiadaczem patentu Optis Cellular Technology.

Sędzia, co zrozumiałe, wyraził sceptycyzm wobec pomysłu wyjścia Apple z rynku brytyjskiego, ale prawnik firmy upierał się, że firma może sobie na to pozwolić.

Pomysł wycofania Apple z rynku brytyjskiego jest oczywiście śmiechu warty. Niemnij jednk jeśli ktoś dziś zapyta mnie, czy Apple (czysto hipotetycznie) odważyłoby się na taki krok, to odpowiem – tak. Cała sprawa ponownie podkreśla potrzebę globalnej reformy patentowej.

Krzysztof Kołacz

🎙️ O technologii i nas samych w podcaście oraz newsletterze „Bo czemu nie?”. ☕️ O kawie w podcaście „Kawa. Bo czemu nie?”. 🏃🏻‍♂️ Po godzinach biegam z wdzięczności za życie.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 5

Podoba mi się stanowcza postawa Apple. Liczę na to, że wreszcie ukróci to pasożytujących na firmach trolli patentowych. Teraz nikogo już nie dziwi, dlaczego Apple patentuje różne rzeczy, które nie zawsze kiedykolwiek wprowadzi. Gdyby podobną groźbę wysunął mniejszy gracz, to nikt by się nie przejął. Do rządów dotrze, że globalna firma bez problemu może rozważyć wycofanie się nawet ze znaczących rozwiniętych rynków i w tym przypadku nawet sama zapowiedź takiego kroku sporo zmienia i niejedna firma technologiczna długo przemyśli wejście na rynek UK, skoro Apple myśli o wyjściu z powodu sporów z trollem patentowym. A jeśli Apple się nie wycofa, to klienci na takim rynku powinni mieć świadomość, czemu i tak drogie iPhony sporo zdrożały. To powinno podziałać jak kubeł zimnej wody i zmusić rządy do globalnej reformy patentowej, bo problem jest przecież globalny. Nie tylko firmy, ale także obywatele zmuszą decydentów do ucywilizowania prawa patentowego w skali globalnej

Nie chcę świata w którym globalna firma wywiera naciski na sądy deklarując, że zamknie swoje biznesy w tym kraju. Chcę świata, w którym sądy mówią “sprawdzam” i nie dają się szantażować.

A ja bym chciał świata bez trolli patentowych i “firm”, których jedynym celem działania i prowadzenia biznesu jest żerowanie na innych firmach. Sami mieliśmy wątpliwą przyjemność parę lat temu mieć kontakt i 3 lata ciągania się po sądach z firmą, która wymyśliła sobie, że wykorzysta sobie ot tak naszą nazwę, choć mieliśmy wszystko zarejestrowane – im chodziło tylko o to, aby wykorzystać naszą pozycję do zbudowania swojej na naszych plecach…masakra

a co powiesz na spór z Prepear w kwestii logo? Hipokryci ściemniający tak samo w temacie własności intelektualnej jak i ekologii. Dążący do tego abyś konsumował jak najwięcej generując tym samym ślad węglowy powstały w wyniku zarówno wytwarzania produktu jak i codzienne użytkowania (np. energia służąca: transmisji danych (w streamingu), zasilaniu urządzeń, chłodzeniu pomieszczeń z urządzeniami generującymi ciepło (serwerownie, biura, domy). Kiedyś miałeś telefon komórkowy, który zużywał przez miesiąc mniej energii niż smartphone przez dzień, zegarek nie konsumował energii wcale lub śladową jej ilość, nie mieliśmy ton głośników, routerów mesh itp.

Jasne, ale dlaczego musimy mieć wybór między jednym a drugim? Why not both?