Przegląd aplikacji wykorzystujących skaner LiDAR w iPhone’ach
Najnowsze iPhone’y Apple wyposażyło w znany z iPadów Pro czujnik przestrzenny LiDAR. Pozwala on na mapowanie przestrzeni. Wiele aplikacji służących do przechwytywania pomieszczeń w 3D zostało niedawno wydanych lub uaktualnionych, aby umożliwić skorzystanie z ogromu możliwości, które Apple położyło na stole, wprowadzając LiDAR. Alban Denoyel, na którego podsumowanie trafiłem na Medium, przetestował prawie wszystkie z nich; intensywnie skanując różnie przestrzenie i obiekty przez ostatnie trzy miesiące.
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 7/2021
Oto sześć moich aplikacji, które wspierają skanowanie przestrzenne z wykorzystaniem LiDAR. Wszystkie umożliwiają też bezpośredni eksport do Sketchfab – popularnego narzędzia, którego Alban jest twórcą i CEO.
Scaniverse
Scaniverse ogólnie działa dobrze już od pierwszego uruchomienia. Jest szybki i łatwy w użyciu, generuje świetne tekstury i dobrze radzi sobie z wypełnianiem brakujących przestrzeni w procesie skanowania. Dobrze nadaje się do skanowania takich rzeczy jak samochody. Skany wykonane przy użyciu tej aplikacji możecie znaleźć tutaj.
Polycam
Polycam może przetwarzać skanowane obiekty w trybie HD i wykonywać natychmiastowe pomiary. Nadaje się do skanowania takich rzeczy jak pokoje, murale i sztuka uliczna. Efekty działania tej aplikacji znajdziecie tutaj.
3D Scanner App
Aplikacja oferuje mnóstwo opcji, które zapewniają dużą kontrolę procesu skanowania. Na przykład możemy łatwo przycinać kadry. 3D Scanner App jest szczególnie przydatna do skanowania mniejszych rzeczy, takich jak ten banknoty. Próbki skanów obejrzycie tutaj.
Record3D
Record3D umożliwia już przechwytywanie wysoko objętościowych filmów, zwanych również treściami 4D, czyli skanowanie 3D per klatka wideo. Generuje przy tym bardzo ciężkie pliki – m.in. dlatego pojawienie się 1 TB wersji iPhone’ów 13 Pro jest niemal pewne i konieczne. Tutaj znajdziecie przykładowe nagrania Record3D.
SiteScape
SiteScape doskonale nadaje się do wykonywania szybkich i dokładnych skanów. Możemy dostosować gęstość i rozmiar skalowanych obiektów. Świetnie sprawdzi się do skanowania skomplikowanych scen lub struktur. Nadaje się również do wykonywania skanów samochodów. Efekty dostępne tutaj.
Everypoint
Everypoint nadaje się do dużych przedmiotów, takich jak mozaika w tunelu metra. Tu kilka próbek. Aplikacja nie miała jeszcze oficjalnej premiery, ale ma to nastąpić w tym roku.
Na koniec parę ogólnych wskazówek dotyczących skanowania z użyciem LiDAR:
- Dowiedz się, co i dlaczego chcesz skanować. Ludzie ciągle rozczarowani skanami iPhone’em często skanują rzeczy, w przypadku których nie mają szans na uzyskanie dobrego wyniku. LiDAR co do zasady nie działa dobrze z mniejszymi rzeczami i przedmiotami, takimi jak buty, portfele itd.
- Unikaj ponownego skanowania wybranego obszaru.
- Upewnij się, że odpowiednio zakryłeś/zakryłaś każdą część skanowanego materiału, aby uniknąć dziur w modelu.
Dobrej zabawy!
Komentarze: 6
Niech mi ktoś proszę wytłumaczy w jakim celu skanować np. samochody lub stację metra? Zerknąłem na próbki aplikacji która niby dobrze skanuje auta i nie mogę sobie wyobrazić zastosowania takiego czegoś. W większości efekt końcowy jest tragiczny.
Maiłem pomysł żeby to wykorzystać do prezentacji produktów w sklepie, ale to się kompletnie nie nadaje na tym etapie. Taka zabawka do pobawienia się na chwilę. Pewnie będzie to rozwijane i poprawiane, ale teraz jest kiepsko.
Do takich rzeczy jest fotogrametria.
Żeby móc stworzyć trójwymiarowy model na podstawie czegoś co już istnieje, bez potrzeby mierzenia każdego detalu i robienia blueprintów.
Panie Krzysztofie proszę o informacje, czy aby uzyskać taki efekt, jaki jest widoczny na dołączonych do artykułu zdjęciach wystarczy “tylko” zrobić jedno zdjęcie za pomogą iPhone z lidarem a potem “obrobić” je za pomocą opisanych w pana artykule programach, czy też należy wykonać serię zdjęć jednego obiekty a następnie “obrobić”?
Samym zdjęciem nic nie zrobisz.