Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Złodziej zniczy namierzony dzięki AirTag

Złodziej zniczy namierzony dzięki AirTag

4
Dodane: 2 lata temu

Kilka dni temu zwróciłem uwagę na artykuł, który przeczytałem na TVN24, o tym, że pewna pani nie mogła poradzić sobie z kradzieżami zniczy, które stawiała w miejscu wypadku jej syna.

Przykra sprawa – kobieta stawiała znicze, a one w niewyjaśnionych okolicznościach znikały jeszcze tego samego dnia. Niestety pomimo zgłoszeń na Policję nic się nie działo. Pani postanowiła zatem wziąć sprawę w swoje ręce i jak podawały media oraz KWP w Bydgoszczy „w zniczu umieściła nadajnik GPS”. Sprawca został namierzony jeszcze tego samego dnia, a w jego domu znaleziono 13 z 15 skradzionych zniczy.

Niby proste i logiczne. Nadajnik GPS… tylko, że to nie był nadajnik GPS, a AirTag, na co zwrócił uwagę jeden z naszych czytelników – dzięki Marcinie.

Na zdjęciach zaprezentowanych przez Policję wyraźnie widać, że obok zniczy leży AirTag, a na stronie komendy policjant nawet trzyma go w ręku.

Zatem droga Policjo, AirTag nie jest nadajnikiem GPS. Polecamy się dokształcić w tym temacie. Inna sprawa, że jak się okazuje już nawet w Polsce nasycenie rynku sprzętem Apple jest tak duże, że w mniejszych miejscowościach dzięki AirTag można szybko znaleźć „zgubę”… nawet bez pomocy Policji.

Polecam bardzo AirTagi, to jedno z lepszych i praktyczniejszych urządzeń jakie Apple zaprezentowało w ostatnich latach. O AirTag pisałem tutaj, a o ich konfiguracji tutaj.

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 4

„Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.” – ja to bym takiego człowieka do więzienia nie wrzucał. Tam nie będzie z niego żadnego pożytku.
Powinien przez te pięć lat szorować wszystkie nagrobki na każdym cmentarzu na którym miał swoją „działalność.”

Uściślając to nie było na cmentarzu, tylko przy drzewie przy drodze. Ja się nie chce czepiać, ale to nie tam powinna znicze zapalać. Temu Policja nic z tym nie zrobiła bo od tego jest cmentarz – który starają się trochę lepiej monitorować.

Radzę zapoznać się z nowym oprogramowaniem który zaraz będzie w air tagu albo już jest (nie mam więc dokładnie nie powiem). Jak telefon śledzącego czyli tak jak tej babci będzie poza zasięgiem air taga to pomiędzy 8 a 24h air tag będzie wydawał dźwięki, ma to przeciwdziałać stalkowaniu osób, którym obecnie można wrzucić air taga nieświadomie do torebki i śledzić cały czas. Po wygraniu nowego oprogramowania złodziej zniczy znalazł by air taga i wyrzucil