Sennheiser MKE 200 – budżetowy mikrofon do lustrzanek i smartfonów
Mikrofony dla lustrzanek czy smartfonów nie są tanimi akcesoriami, ale propozycja Sennheisera w segmencie bardziej budżetowym – model MKE 200 – oferuje ogromnie poprawioną jakość dźwięku względem mikrofonów wbudowanych.
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 3/2021
MKE 200 wyposażono w superkardioidalną kapsułę, której celem jest zapewnienie odpowiedniej jakości nagrań, jednocześnie odcinając szumy tła. Przeznaczony jest głównie dla vlogerów i jest dodatkowo wyposażony w osłonę przeciwwietrzną oraz mocowanie antywstrząsowe, co powinno pozwalać na nagrania w ruchu. MKE 200 łączy się z urządzeniem za pomocą kabla TRS lub TRSS (3,5 mm, oba kable w zestawie), co pozwala go spiąć z wieloma lustrzankami, bezlusterkowcami czy smartfonami (modele bez złącza 3,5 mm będą wymagały dodatkowej przejściówki z Lightning lub USB-C).
Sam miałem ograniczone doświadczenie z tego typu mikrofonami, ale mam do swojej dyspozycji dwa droższe modele konkurencji i muszę powiedzieć, że w zastosowaniach takich jak moje nie widzę przewagi tych znacznie droższych mikrofonów. MKE 200 zaskoczył mnie nie tylko czystością nagrań w różnych warunkach, ale również niewielkimi rozmiarami zewnętrznymi, które pozwalają zmniejszyć gabaryty zestawu. Standardowo mocuje się go na zimną stopkę, więc niezależnie, czy korzystamy z gimballa, riga/klatki, czy gołego sprzętu (z wyłączeniem smartfonów), to nie powinniśmy mieć trudności z jego montażem. Futerko sprawuje się odpowiednio w warunkach, gdzie wiatr hula wokół nas i odpowiednio zakrywa całą powierzchnię mikrofonu.
Skoro to jednak sprzęt głównie przeznaczony dla osób, które korzystają z wbudowanych mikrofonów w np. iPhone’a, lustrzankę lub wspomagają się mikrofonami wbudowanymi w słuchawki, podłączając je do smartfona, to na załączonym filmie znajdziecie porównanie próbki mojego głosu, nagranego za pomocą iPhone’a 11 Pro i za pomocą AirPods Pro, których mikrofony są gorąco chwalone. Do porównania stanął MKE 200 z i bez futerka. Dźwięk nie jest w żaden sposób modyfikowany czy poprawiany – to czyste nagrania bez korekt. Na początku załączyłem szybkie porównanie wszystkich czterech nagrań, a w dalszej części znajdziecie każde urządzenie nagrane w całości i osobno.
MKE 200 stał się moim entry-level mikrofonem, który będę polecał każdemu, ze względu na cenę 439 zł (MSRP, czyli sugerowana cena detaliczna producenta; macie szansę znaleźć go taniej, zależnie od sklepu), wymiary, jakość wykonania oraz jakość nagrań.
Więcej informacji na temat Sennheisera MKE 200 znajdziecie na stronie producenta.