Eurosport 4K, start TVP GO i tani telewizor OLED Sony – Rynek Telewizorów #10
Transformacja telewizji trwa w najlepsze. Znamy już szczegóły debiutu HBO MAX w Polsce, a przed nami start kolejnego serwisu VOD – TVP GO. W tym tygodniu ruszają Zimowe Igrzyska Olimpijskie i niestety dostęp do transmisji w 4K będzie ograniczony. Sony OLED A75K to kolejny telewizor, który trafi do sklepów w 2022 roku.
Eurosport 4K – na próżno szukać go tam, gdzie być powinien
Na czas zimowych igrzysk olimpijskich Eurosport uruchomi 3 dodatkowe kanały specjalne. Trzy w HD oraz kanał Eurosport 4K. Najważniejsze finały, ceremonię otwarcia i zamknięcia igrzysk będzie można obejrzeć w ultrawysokiej rozdzielczości. Problemem jest upolowanie kanału Eurosport 4K. Będzie on dostępny jedynie w wybranych sieciach kablowych oraz w Polsat Box. Dawny Cyfrowy Polsat, wprowadził do oferty dekodery 4K dopiero jesienią ubiegłego roku, więc grono użytkowników z odpowiednim sprzętem jest ograniczone. Na szczęście kanał będzie dostępny też w aplikacjach Smart TV – Polsat Box Go – dostępny będzie dla wszystkich abonentów. Jak kanał wypadnie w rzeczywistości, przekonamy się już wkró†ce.
Natomiast to, co oburzające w kwestii Eurosport 4K, to brak dostępu tego kanału (jak i pozostałych specjalnych) w Canal+. Na próżno też szukać kanału Eurosport 4K w Player, który miał być nowoczesnym domem dla Eurosportu w Polsce. Niestety zarówno jakość aplikacji Player na iOS, iPadOS, tvOS pozostawia wiele do życzenia, jak i jakość transmisji w tym właśnie brak transmisji w 4K. Oby fuzja z Warnerem przyniosła zmiany i w tym aspekcie.
TVP GO już w HbbTV
Player przenosi TVN w świat współczesnej telewizji bazującej na VOD, Polsat Box GO i Polsat GO to serwisy Polsatu. Teraz swoją platformę godną trzeciej dekady XXI wieku ma mieć TVP. A przynajmniej tak zapowiadana jest usługa TVP GO, która w dodatku ma być darmowa. Na razie jej zapowiedź i lekki make-up serwisu TVP Stream, pojawił się w ramach telewizji hybrydowej. Wkrótce ma pojawić się wersja webowa, a za nią aplikacje dla urządzeń mobilnych i Smart TV. Nie wiemy co z Apple TV. Choć TVP Jacka Kurskiego to wybitne szambo na tle nierzetelności informacyjnej, jest to jednak operator z bogatym zapleczem transmisji sportowej, a przede wszystkim niesamowitym archiwum, które śmiało można nazwać dziedzictwem narodowym – wybitne polskie seriale z lat minionych, teatr telewizji i wiele więcej. Dlatego niezależnie od wszystkiego dobrze, aby te treści były dostępne w przyjaznej formie.
Samsung w Desie
Samsung i DESA Unicum nawiązały współpracę. W ramach partnerstwa technologicznego telewizor The Frame na stałe wpisze się w cykl wystaw i aukcji „Młodej Sztuki” w DESA Unicum. Zaplanowanych jest już 18 wydarzeń z tej serii. W ramach współpracy część prac prezentowanych na wystawach „Młodej Sztuki” można będzie oglądać na telewizorach The Frame.
W mojej rozmowie Grzegorz Stanisz, szef marketingu i sprzedaży RTV Samsung Electronics Polska zdradził, że w Polsce sprzedano około 20 tysięcy sztuk telewizora The Frame. To dobry wynik jak na produkt dość niszowy, adresowany do specyficznego grona odbiorców. Natomiast wciąż właśnie mało osób o nim wie. Połączenie go ze sztuką bezpośrednio, to świetny sposób na dotarcie właśnie do tych klientów. Osobiście bardzo czekam na nową generację The Frame z w pełni matową matrycą. Ciekaw jeste tego jakie efekty na tym ekranie uda się uzyskać.
Tanie OLED-y i LCD-ki od Sony
Sony sprawiło małą niespodziankę dopełniając swoją tegoroczną ofertę jeszcze kilkoma modelami z niższej półki. Nie mam pewności czy będą one sprzedawane na wszystkich rynkach, tym polskim, ale warto o nich wspomnieć. To OLED A75K, który wciąż ma 120 Hz panel, wsparcie dla HDMI 2.1 w dwóch portach czy obsługuje Google TV. W dodatku wyposażony jest w procesor XR taki sam jak w topowych urządzeniach Sony. Ma jednak uproszczony („potaniony”) design oraz ma okrojone rozwiązania dźwiękowe. To wciąż nie jest konkurent LG A1 i jego następcy A2, ale model, który powinien rywalizować z LG C2 i ekranem Philips OLED 707. Ekran ten będzie dostępny w dwóch najpopularniejszych rozmiarach 55 i 65 cali. Trochę szkoda, że zabraknie większych wariantów.
Dodatkowo pojawią się tanie 60Hz telewizory napędzany Google TV– X75K – oraz z Android TV – X73K i X72K. O ile ten tańszy OLED od Sony może być ciekawą propozycją, to w przypadku telewizorów rekomenduję interesowanie się modelami X90K i wyższymi.
Podatek od VOD to 24 mln PLN wpływów
Portal Wirtualnemedia.pl donosi, że do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2021 roku wpłynęło 23,7 mln zł z tytułu opłaty od audiowizualnych usług medialnych, czyli tzw. podatku do VOD. Podatek ten wynosi 1,5% przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam, w zależności od tego, które przychody są wyższe. Nie jest znana lista wszystkich płatników, wiadomo, że opłaca go między innymi Amazon, WIMN (właściciel Nickelodeon, MTV itd.) czy Wirtualna Polska Media.