Meta (Facebook) zapłaci 725 milionów dolarów za Cambridge Analytica
725 milionów dolarów to kwota za rozstrzygnięcie na drodze ugody pomiędzy stronami pozwu zbiorowego złożonego przeciwko Facebookowi, który udostępnił dane 87 milionów użytkowników brytyjskiej firmie Cambridge Analytica, zajmującej się doradztwem politycznym.
Pamiętacie jeszcze Cambridge Analytica? Ta brytyjska firma zajmowała się m.in. kampanią wyborczą byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Na czym polega manipulacja danymi prywatnych użytkowników Facebooka? Otóż Cambridge Analytica oficjalnie uzyskiwała dostęp do danych użytkowników za pośrednictwem aplikacji This Is Your Digital Life opracowanej przez firmę trzecią. Jednak z tej aplikacji korzystało tylko ok. 270 tys. użytkowników Facebooka. To co stało się głównym powodem zarzutów był fakt, że uprawnienia aplikacji dawały dostęp nie tylko do danych osoby, która zainstalowała aplikację (na co wyrażała zgodę), ale też do wszystkich jej znajomych na Facebooku.
Nietrudno się domyślić, że w krótkim czasie Cambridge Analytica uzyskała dostęp do zbioru obejmującego dane 87 milionów ludzi. Ludzi, którzy nie tylko nie udzielili zgody na takie wykorzystanie ich danych, ale nawet często nie mieli pojęcia o wspomnianej aplikacji. Cambridge Analytica złożyła wniosek o upadłość w maju 2018 roku, ale pozew przeciwko Facebookowi (dziś Meta) był kontynuowany, a skarga zbiorowa uzupełniana o kolejne przypadki nieautoryzowanego udostępniania danych przez Facebooka zewnętrznym firmom.
Mimo zawartej ugody Meta nie przyznaje się do zarzutów, sama ugoda musi być jeszcze, zgodnie z amerykańskim prawem, zatwierdzona przez sędziego. Łącznie ugodą jest objętych aż 280 milionów użytkowników Facebooka, gdy prawnicy wezmą swoją działkę, na faktyczne odszkodowanie dla nich zostanie niewiele.