Intel prezentuje innowacje AI na Olimpiadę Paryż 2024
Intel jest, nie pierwszy raz zresztą, partnerem olimpijskim. Niebawem sportowcy z całego świata rozpoczną zmagania na paryskich arenach, boiskach, torach, stadionach i kortach. Tymczasem Intel zaprezentował szereg innowacji opartych na sztucznej inteligencji (AI), które wprowadzi podczas nachodzących Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 r.
Na czym ma polegać działanie AI Intela? Technologiczny potentat, chce za pomocą inteligentnych, maszynowo wytrenowanych algorytmów zwiększyć zaangażowanie fanów, organizatorów, sportowców i widzów na całym świecie. AI ma wzbogacić zasięg transmisji olimpijskich.
„Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie to największa na świecie prezentacja najlepszych sportowców, którzy mogą przesuwać granice możliwości i robić rzeczy, o których nigdy nie myśleliśmy, że są możliwe” – powiedziała Sarah Vickers, liderka biura ds. igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich firmy Intel. „Tego lata Intel przyspieszy swoją misję wprowadzenia „AI Everywhere” przy użyciu rozwiązań Intel na Olimpiadzie Paryż 2024, prezentując potężny potencjał technologii i sztucznej inteligencji do tworzenia wciągających i interaktywnych doświadczeń podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024 dla milionów ludzi na całym świecie. ”
Ilario Corna, dyrektor ds. technologii informatycznych w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl), dodał: „Nasza współpraca z firmą Intel wprowadziła nas w obszar, w którym nowe technologie, wspomagane sztuczną inteligencją, zmieniają świat sportu z myślą o widzach, sportowcach, MKOl personelu i Partnerów. Dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji firma Intel umożliwiła nam wdrażanie sztucznej inteligencji szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Nasza współpraca w Paryżu stworzy olimpijskie przeżycie jak nigdy dotąd, ucieleśniając nasze wspólne zaangażowanie w budowanie lepszego świata poprzez sport”.
Na czym dokładniej ma polegać działanie AI w ramach oczekiwanych sportowych wydarzeń? Np. technologia firmy Intel przyczyni się także do postępu w zakresie powszechnej dostępności dla osób niedowidzących. Wykorzystując sztuczną inteligencję zbudowaną na procesorze Intel Xeon, modele 3D zarówno centrum Team USA High Performance Center w Paryżu, jak i siedziby Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego w Bonn w Niemczech, umożliwią nawigację w pomieszczeniach i nawigację głosową za pośrednictwem aplikacji na smartfony.
Większość fanów olimpijskich zmagań zainteresuje jednak wiadomość, że Paryż 2024 będzie pierwszą edycją Igrzysk Olimpijskich, w której wykorzystano procesory Intel Xeon do zaprezentowania kompleksowej transmisji na żywo w rozdzielczości 8K. Nie chodzi o klasyczną telewizję. Te transmisje mają być realizowane na żywo w bardzo wysokiej rozdzielczości i przesyłane przez internet z niskimi opóźnieniami.
Serwery nadawcze wyposażono w najnowsze procesory Intel Xeon Scalable z technologią Intel AI Deep Learning Boost będą potrzebować czasu rzędu milisekund, aby zakodować i skompresować sygnał na żywo wytwarzany przez Olympic Broadcasting Services (OBS) w rozdzielczości 8K.
Sygnał 8K OTT zostanie następnie w ciągu kilku sekund dostarczony do najnowszych komputerów stacjonarnych i laptopów z procesorami Intel podłączonych do telewizorów 8K w wybranych lokalizacjach na całym świecie.
Podczas paryskich zmagań AI zostanie również wykorzystana do automatyzacji przygotowania widzom bardziej dostosowanych cyfrowych treści. System OBS Automatic Highlights Generation, przeszkolony na platformie Intel Geti, będzie w stanie łączyć dostosowane skróty z wielu dziedzin sportowych i natychmiastowo dystrybuować je wśród fanów, zwiększając wydajność produkcji i montażu.
Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 rozpoczynają się w piątek, 26 lipca 2024 roku.