Hisense MiniLED dogania jakością telewizory OLED. Co powinniśmy wiedzieć o U8NQ?
Po udanym i docenionym nie tylko przez nas modelu U8KQ, Hisense przygotował jego następcę.: jeszcze bardziej zaawansowany MiniLED Hisense U8NQ. Model już został wyróżniony nagrodą EISAza najlepszy ekran MiniLED klasy premium, a ja wkrótce wezmę go na warsztat. Tymczasem zastanówmy się, czy taki telewizor jest konkurencją dla telewizorów OLED i gdzie są jego realne przewagi, nie tylko w kinie domowym.
OLED vs MiniLED. Która technologia lepiej sprawdza się w domowych kinach
Obecnie na rynku mamy dwie wiodące technologie wyświetlaczy telewizyjnych – LCD oraz OLED. Ekrany OLED to technologia, która jest samoemisyjna, a organiczne diody w połączeniu z odpowiednimi warstwami filtrów i dodatków sprawiają, że każdy piksel działa niezależnie. OLEDy dzielą się na WRGB i QD-OLED, a do tego dochodzą jeszcze generacje, od których między innymi zależy żywotność i jasność ekranu.
Po drugiej stronie są telewizory LCD, z których korzystamy od blisko 3 dekad. Najpierw wespół z ekranami plazmowymi wyparły kineskopowe telewizory, później pokonały plazmy, by dziś dalej ewoluować i rozwijać się i rywalizować z telewizorami OLED (nie bez sukcesów).
W technologii LCD na przestrzeni tych lat zmieniało się wiele, do wybranych telewizorów doszły na przykład kropki kwantowe (QLED/ULED), ta uhonorowana Nagrodą Nobla technologia pozwoliła zaoferować szerszą paletę barw. Najwięcej zmieniło się jednak na tyłach, czyli w podświetlaniu. Początkowo telewizory LCD korzystały z świetlówek, później pojawiły się diody LED. Te w zależności od modelu są lokowane w różnych miejscach, w tych najtańszych modelach telewizorach to raptem kilkanaście diod z tyłu lub na krawędziach – czego efektem są jasne poświaty i słaby kontrast. Natomiast ewolucją i rzuconą w stronę telewizorów OLED rękawicą jest technologia MiniLED, którą skutecznie rozwija m.in. Hisense.
MiniLED to setki, a w topowych modelach takich jak U8NQ tysiące małych diod, które podświetlają dokładnie całą matrycę. W połączeniu zaawansowanymi algorytmami (wykorzystującymi co raz częściej także AI), ekran jest skutecznie wygaszany i podświetlany. Daje to nie tylko dobrą czerń i kontrast, ale też dużą jasność, tak niezwykle pożądaną zarówno w jasnych pomieszczeniach jak i nowoczesnych seansach z treściami HDR.
Zastanawiasz się nad ekranem do kina domowego? Zastanawiając się co wybrać: telewizor miniLED czy OLED, należy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety obu technologii i zestawić to także z tym, jak sami korzystamy z telewizora. Nie zawsze bowiem opinie filmomaniaków, technologicznych purystów będą zgodne z tym, co sami chcemy zobaczyć i doświadczać podczas naszych filmowych seansów.
Bez dwóch zdań telewizory OLED oferują najlepszą czerń i kontrast. Wynika to z uwarunkowań technologicznych. Natomiast tylko garstka topowych i najdroższych telewizorów OLED jest w stanie zaoferować jasność przekraczającą 1000 nitów.Także pojedyncze modele, z dodatkowymi filtrami, są w stanie dobrze prezentować się w trakcie seansów przy świetle dziennym. Pozostaje jeszcze odwzorowanie bieli, czy wreszcie żywotność ekranu (podatność na wypalanie) przy statycznych obrazach typu logotyp kanału telewizyjnego, czy paski przewijające się w serwisach informacyjnych.
Dlatego wybór MiniLED jest znacznie lepszy, gdy szukamy telewizora uniwersalnego, dla całej rodziny, o którego konserwację nie musimy się martwić. A wieczorami możemy mieć zapalaną jakąś lampkę, czy nawet żyrandol, a i tak cieszyć się dużą jasnością i poziomem szczegółów na ekranie. Na to, co oferuje telewizor MiniLED, jego zalety i możliwości warto spojrzeć przez pryzmat jednego z liderów tego segmentu, czyli model Hisense U8NQ.
Co oferuje Hisense U8NQ?
Hisense U8NQ dostępny jest w wariancie 65 i 85-calowym. To zaawansowany telewizor MiniLED klasy premium. Wyróżnia go efektowny design, potężny jak na telewizor system audio 2.1.2, nowoczesna i szybka platforma Smart TV VIDAA oraz szybka matryca pozwalająca cieszyć się odświeżaniem w grach nawet na poziomie 144 Hz. Za przetwarzanie obrazu odpowiada autorski procesor Hi-View Pro czerpiący garściami z mechanizmów AI, a telewizor kompleksowo wspiera wszystkie popularne formaty HDR jak Dolby Vision, HDR10, HDR10+ i HLG. Na fanów sportu w U8NQ czeka dedykowany inteligentny tryb sportowy (AI SPORTS MODE). W ekranie zaszyto dziesiątki przydatnych funkcji i trybów jak technologia Total Ambient Adaptive, Game Mode Pro, Dynamiczne mapowanie tonów Pro i wiele więcej.
Warto zwrócić uwagę też na nowoczesny pilot z panelem solarnym i portem USB-C – co jest nie tylko wygodne, ale też ekologiczne. Ekran Hisense U8NQ można wygodnie połączyć z soundbarem Hisense i czerpać dźwiękowo jeszcze więcej. Jeśli chcemy mieć prawdziwe kino domowe, ale nadal bez kabli, możemy skorzystać z technologii WiSA. Natomiast użytkownicy sprzętu Apple docenią obecność AirPlay i integrację z inteligentnym domem HomeKit. Każdy natomiast doceni fakt, że tak zaawansowany telewizor klasy premium jest bardzo atrakcyjnie wyceniony.
Moją uwagę przykuło kilka konkretnych funkcji i możliwości tego telewizora, które sprawiają, że Hisense U8NQ jest telewizorem nietuzinkowym i śmiało zasłużył sobie na otrzymywane laury. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Potężny HDR z jasnością do 3000 nitów
Tą największą przewagą topowych telewizorów MiniLED nad OLED jest jasność. W przypadku Hisense U8NQ połączona z antyodblaskowym ekranem, a także wsparciem dla wszystkich popularnych formatów HDR na czele z Dolby Vision. Wysoka jasność w SDR (standardowy obraz) to swoboda cieszenia się dobrym obrazem o każdej porze dnia i nocy, możliwość obejrzenia sobie chociażby meczu w niedzielne popołudnie bez zaciągania zasłon czy spuszczania rolet.
Natomiast prawdziwa uczta jest podczas filmów wykorzystujących HDR czyli szeroki zakres tonalny. Znajdziemy je w serwisach streamingowyych jak Disney+, AppleTV+, Netflix, albo na płytach UHD Blu-Ray. Wtedy możemy rozkoszować się filmowymi i serialowymi detalami. Hisense U8NQ w szczytowych momentach jest w stanie na fragmencie ekranu osiągnąć jasność do 3000 nitów. Gdzie większość telewizorów na rynku wciąż nie jest w stanie wyświetlić nawet 1000 nitów. Oznacza to niesamowity realizm scen – rozświetlone miasta, blask świec niczym prawdziwy, efektowne światła policyjnych syren w scenach pościgu i wiele więcej. Coraz więcej filmów jest przygotowanych w HDR, także kultowe pozycje w przeszłości są odrestaurowane i dodawany jest tam HDR. Dlatego kupując nowy telewizor warto postawić na taki, który pozwoli tej technologii w pełni doświadczać.
O technologii Total Ambient Adaptive i trybie Filmmaker Mode słów kilka
Ta pełnia kinowych doświadczeń rodem z Hollywood możliwa jest także dzięki Filmmaker Mode. To tryb obrazu, którego orędownikami były najważniejsze postaci z filmowego światka. Za ideą stoi między innymi J.J. Abrams, James Cameron, Christoper Nolan czy Martin Scorsese. Wybierając tryb FIlmmaker Mode na naszym Hisense U8NQ zarówno temperatura barwowa, jak i wszelkie inne parametry obrazu ustawiane są tak jak w referencyjnych monitorach studyjnych, obraz na naszym telewizorze ma być jak najbardziej wierny temu co widzą i tworzą koloryści na etapie filmowej postprodukcji. I to wszystko otrzymujemy za pomocą jednego kliknięcia. Zdecydowanie warto to zrobić.
Jednocześnie w 65-calowym telewizorze Mini LED Hisense U8NQ znajdziemy inną przydatną funkcję jak Total Ambient Adaptive. Dzięki wbudowanemu sensorowi światła i odpowiednim algorytmom telewizor w pełni dostosowuje jasność i parametry obrazu do zaistniałych w pomieszczeniu warunków. Gdy w pomieszczeniu jest bardzo jasno, obraz zostanie odpowiednio rozjaśniony, natomiast przy nocnym seansie ta jasność nie będzie bić po oczach. To szczególnie ważne w przypadku tego modelu, gdzie szczytowa jasność jest naprawdę wysoka.
Niesamowity dźwięk. Poznaj funkcję IMAX Enhanced i Dolby Vision i Atmos
Dolby Vision, czyli zaawansowany format HDR z dynamicznym dostosowaniem obrazu do każdej klatki, to nie jedyna technologia z laboratoriów Dolby, która została zaimplementowana w tym telewizorze. Mowa oczywiście także o Dolby Atmos, czyli dźwięku przestrzennym, technologii dźwięku obiektowego. Dzięki układowi głośników 2.1.2 Hisense U8NQ jest w stanie wycisnąć z filmów, gier i seriali barwny dźwięk, dający pewien efekt przestrzenności, idealny do kina domowego. To pozwala głębiej doświadczać nam każdej treści i cieszyć się nie tylko znakomitym obrazem, ale też dźwiękiem.
Ten 65-calowy telewizor Mini LED posiada też certyfikat IMAX Enhanced. To przede wszystkim potwierdzenie wysokiej klasy odbiornika, ale też gotowość na obsługę dźwięku w formacie DTS:X Virtual i cieszenie się najlepszymi doświadczeniami z filmów. Polecam na U8NQ zrobić sobie kinowy seans z filmami Marvela, które na Disney+ też posiadają status IMAX Enhanced.
Telewizor nie tylko dla kinomaniaków. GAME MODE PRO
Domowa rozrywka ma różne oblicza – to nie tylko klasyczna telewizja, filmy i seriale ze streamingu czy pełne emocji transmisje sportowe. Coraz częściej zasiadamy przed dużym ekranem, aby pograć w gry. A jak już grać, to najlepiej jak profesjonalista. W tym mają pomóc nie tylko doskonałe parametry ekranu Hisense U8NQ, ale też dedykowany tryb Game Mode Pro. Dzięki niemu do minimum zredukowane są opóźnienia, możliwa jest gra ze zmienną częstotliwością odświeżania VRR, czy rozgrywka do 144 Hz. Przede wszystkim to także bardzo użyteczne menu gracza, które daje podgląd na aktualne parametry obrazu oraz szybki dostęp do kluczowych funkcji. Pozwala to poprawić obraz i dostosować go do tego, aby skuteczniej rywalizować na przykład w sieciowych grach FPS, symulatorach piłkarskich czy wyścigach samochodowych.
Laureat nagrody EISA Premium Mini LED TV 2024-2025
Hisense U8NQ jak widać ma do zaoferowania naprawdę wiele. Jest prawdziwym konkurentem nie tylko dla innych telewizorów MiniLED, ale też ekranów OLED. To produkt klasy premium, w cenie średniaka co jeszcze bardziej przemawia za jego wyborem. Dalszym potwierdzeniem jego doskonałości jest fakt, że 15 sierpnia stowarzyszenie europejskich dziennikarzy audio/wideo – specjalistów z branży, do których należy choćby HDTVPolska uznało, że Hisense MiniLED U8NQ zdobywa nagrodę EISA Premium Mini LED TV na lata 2023-2025. To sygnał, że model zdecydowanie jest wyjątkowy.
Szukając ekranu premium do swojego kina domwego, zwrócicie uwagę na ten telewizor.
Materiał powstał we współpracy z firmą Hisense