Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu OPTOMA UHD300X – Najtańszy projektor UHD na rynku

OPTOMA UHD300X – Najtańszy projektor UHD na rynku

Paweł Okopień
paweloko
10
Dodane: 6 lat temu

Rok 2018 jest przełomowy, po pierwsze 4K na dobre zagościło w telewizorach za sprawą chociażby mundialu w TVP 4K i Canal+ 4K UltraHD. Po drugie także dlatego, że pojawiły się projektory 4K, które nie kosztują już tyle, co samochód. Najtańszym z nich jest Optoma UHD300X i to ten projektor miałem okazję ostatnio sprawdzić.


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 07/2018


O tym, co wybrać, czy projektor, czy telewizor, przeczytacie w numerze specjalnym iMagazine – iMag TV 1/2018 dostępnym jak zawsze za darmo w aplikacji lub w formie pdf. W skrócie powiem, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, najlepiej wybrać oba urządzenia, ale projektor to sprzęt dla osób, które wiedzą, co czynią. Z tą świadomością przyniesie on dużo satysfakcji.

Optoma UHD300X kosztuje 5499 złotych i w momencie, gdy popełniam ten tekst, jest najtańszym znanym mi projektorem, mogącym pochwalić się wyświetlaniem obrazów o rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli. Ceny bliskich konkurentów też oscylują w granicach sześciu tysięcy złotych. Natomiast jeszcze pół roku temu, aby interesować się projektorem 4K, trzeba było mieć w portfelu przynajmniej 15 tysięcy złotych, a te naprawdę interesujące modele oscylowały w granicach 30–40 tysięcy złotych. Czyli tyle, ile podstawowa Dacia Duster wprost z salonu. O projektorach laserowych z krótkim rzutem i 4K nie wspomnę; te są już astronomicznie drogie.

optoma projektor

Optoma UHD300X oferuje więc rozsądne parametry – technologię wyświetlania DLP, jasność na poziomie 2200 ANSI lumenów, kontrast 25000:1 i wreszcie to wsparcie dla 4K, a właściwie UHD, ponieważ paleta kolorów w projektorze jest nieco szersza niż REC.709 i w dodatku projektor wspiera HDR. Przy czym niestety nie są to wartości mogące konkurować z topowymi telewizorami. Z drugiej strony za 5500 złotych możemy liczyć co najwyżej na telewizor 55-calowy z klasy średniej-wyższej, może uda się upolować na wyprzedaży zeszłoroczny model OLED w tej cenie. Zestawiając więc tani 65-, czy 75-calowy telewizor, który oscylowałby w cenie sześciu tysięcy z Optomą UHD300X, Optoma może wygrać jakością obrazu. Bo jest naprawdę nieźle, a do tego mamy do dyspozycji potężny ekran, bez trudu osiągniemy 120-cali. To daje fantastyczne wrażenia i jeśli lubujecie się w kinowej atmosferze, oglądacie głównie filmy, seriale, sport, gracie w gry wieczorami lub w zaciemnionym pokoju, to jest to doskonały wybór.

Trzeba pamiętać jednak, że Optoma UHD300X to właściwie przedsmak prawdziwego 4K. Po pierwsze, wciąż nie jest to natywna rozdzielczość projektora, choć oczywiście tego większość z nas nie wychwyci. To podwyższanie rozdzielczości wypada bardzo dobrze w projektorach tej klasy. Po drugie, właśnie te braki w kolorach i w HDR widać na treściach UHD. Jeśli zobaczymy obraz na lepszym sprzęcie, to ten na Optomie nie wygląda już tak zachwycająco. Wciąż jednak górę biorą emocje związane z dużym ekranem.

Wśród interesujących rozwiązań obecnych w tym projektorze należy wspomnieć zasilanie przez USB-A urządzeń, które mogą być podłączone do HDMI. To dobra opcja do podłączenia Google Chromcast, małego komputera typu Stick czy innej przystawki. Największą wadą jest natomiast głośność, ten projektor naprawdę słychać. Oczywiście zapomnijcie też o użytkowaniu wbudowanych głośników, to raczej awaryjne rozwiązanie. Podobnie jak przenoszenie tego projektora. Jego gabaryty sprawiają, że jest to sprzęt do montażu na stałe w jednym miejscu w naszej domowej „salce kinowej”.

Przez moment, gdy projektory domowe 4K były bardzo drogie, a telewizory LCD o rozmiarach 75 cali znacząco staniały, byłem pewny, że czas projektorów się skończył. Optoma UHD300X to dowód na to, że ich kariera wciąż trwa. Nadal będą to urządzenia niszowe, ale za to są ciekawą alternatywą lub dopełnieniem telewizora i to w akceptowalnej cenie.


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 07/2018


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 10

Witam panie Pawle.
Projektor fajna sprawa, ale w małym pokoju w bloku raczej się nie sprawdzi. Moim zdaniem na projektor mogą sobie pozwolić ci co mają dużo miejsca.
Mam do pana też pytanie z innej kategorii. Jak to jest z tym przejściem na Ultra HD Blu-Ray ? No bo widziałem u kolegi Matrixa na Ultra HD Blu-Ray z HDR Dolby Vision i te filmy z HDR bardzo mi się spodobały w końcu nie ma się co dziwić bo ten Matrix na tym 55 calowym OLEDzie od LG wyglądał fenomenalnie, nawet w HDR 10 było super. Chciałbym tak filmy oglądać u siebie w mieszkaniu przynajmniej z HDR 10, ale mieszkam w bloku, a pokój w którym mam telewizor jest mały. Na mój stary 37 calowy telewizor lcd patrzę z odległości 180 cm. Miałem pożyczony telewizor o rozmiarze 55 cali, ale niestety do mojego pokoju jest on za duży, a filmów nie ogląda się przyjemnie bo pole widzenia nie ogarnia całego telewizora i w efekcie trzeba kręcić głową na prawo i lewo. Dlatego zastanawiam się nad telewizorem UHD z HDR który ma 40 cali lub 43 cale. Taki telewizor do mojego pokoju byłby w sam raz. Ale tu jest problem, bo opinie są różne na temat telewizorów UHD z HDR o rozmiarach 40 i 43 cale. Na przykład takie że przy takich przekątnych nie ma co przechodzić na Ultra HD Blu-Ray, ponieważ różnice będą niezauważalne w porównaniu z Blu-Ray full HD, kolejny przykład “warto przejść na Ultra HD Blu-Ray bo HDR to jest coś co widać nawet na ekranie 32 calowym” i spotkałem takie zdanie “do Ultra HD Blu-Ray tylko telewizory OLED na inne szkoda pieniędzy”.
Jak tak przeglądałem internet żeby się dowiedzieć czy warto przejść na format Ultra HD Blu-Ray to trzeba przyznać że zdania są mocno podzielone.
Znalazłem stronę https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-size/40-42-43-inch i tam jest zestawienie telewizorów UHD z HDR o rozmiarach 43 cale, 42 cale i 40 cali. Według tego zestawienia wychodzi że najlepsze telewizory UHD z HDR o rozmiarach od 40 do 43 cali to Vizio, TCL i Samsung. W rubryce “HDR Movies” mają najwyższe oceny. Muszę przyznać że przejście z DVD na Blu-Ray było łatwe, ale przejście z Blu-Ray na Ultra HD Blu-Ray już takie łatwe nie jest. Ale ten Matrix na Ultra HD Blu-Ray z HDR to coś pięknego.
Także panie Pawle, czy warto przejść na format Ultra HD Blu-Ray przy telewizorach o rozmiarach 40 i 43 cale ? Czy może lepiej zostać przy Blu-Ray full HD ?

Jakby co to dziękuję za przeczytanie mojego problemu i ewentualną odpowiedź. Pozdrowienia.

Chciałbym Ci pomóc podjąć decyzję więc opowiem jak to było u mnie… Mieszkam w bloku pokój w którym mam główny telewizor ma jakieś 4,5×3,5m wcześniej posiadałem tv LG 43 Smart tv FullHd a w związku z tym iż jestem zapalonym kino a em postanowiłem wymienić tv na coś z 4K i tak za kwotę 2.600zl kupiłem LG Smart TV 4K 49cali uj70 i powiem że jestem bardzo zadowolony różnice widać odrazu oglądam go z odległości 200cm i jest bardzo dobrze telewizor jest spiety z soundbarem również lg oraz telewizja od Orange z dekoderem UHD zapytał Pan czy warto… oczywiście że tak wszystko idzie do przodu tak jak kiedyś było HD ready i nie było prawie wcale treści i kanałów do tego tak samo teraz wygląda to identycznie z 4K treści przybywa z dnia na dzień a 4K na pewno stanie się standardem jak HD ready i full HD tak więc polecam

Niestety uważam, że nie warto. 40, 43-cale to absolutnie za mało aby móc mówić o 4K siedząc wygodnie na kanapie. Choć oczywiście jest to jakaś zmiana względem tych 37-cali. Radziłbym jednak pomyśleć o ekranie 49-calowym lub większym

Witam ponownie i dziękuję wam za odpowiedźi panie Sebastianie i Pawle.
Panie Sebastianie. U pana ten 49 calowy telewizor pasuje jak ulał bo pana pokój jest większy.
Panie Pawle. Z pana wypowiedzi wynika że przy telewizorach UHD 40 i 43 cale, nie warto przechodzić na Ultra HD Blu-Ray. Rozumiem pana wypowiedź, ale coś chcę wykombinować bo moje ulubione filmy z odnowionym obrazem coraz częściej trafiają bezpośrednio na Ultra HD Blu-Ray, dlatego z tego powodu chcę przejść na ten nowy format. Widać że filmów z odnowionym obrazem na Blu-Ray w Full HD będzie coraz mniej i jak tych filmów z odnowionym obrazem będzie coraz więcej na Ultra HD Blu-Ray to z czasem będę zmuszony do kupna odtwarzacza Ultra HD Blu-Ray, a ulubione filmy z Ultra HD Blu-Ray będę puszczał w Full HD. Co jest moim zdaniem trochę nie fajne bo z filmów na Ultra HD Blu-Ray nie będzie takiego użytku jak trzeba.

Też chyba pana dziwi to moje upieranie się przy 43 calowym telewizorze UHD z HDR, ale to wynika z mojego sprzętu Audio-Video jaki posiadam. I tak więc oprócz 37 calowego telewizora HD posiadam również odtwarzacz Blu-Ray marki DUNE HD, odtwarzacz CD/SACD marki Marantz, przetwornik cyfrowo-analogowy marki Nostromo, wzmacniacz Stereo NAD i dwie kolumny podstawkowe marki Pylon (jedna ma szerokość 19 cm), które stoją na bokach stolika RTV o szerokości 140 cm, a po środku tych kolumn stoi 37 calowy telewizor HD. Także ten sprzęt swoje miejsce zajmuje. Dlatego 43 calowy telewizor UHD z HDR byłby w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie musiałbym kombinować z ponownym ustawieniem kolumn głośnikowych. Większy telewizor o rozmiarze 49 cali spowodowałby to że na moje kolumny głośnikowe, zabraknie miejsca. Myślałem o 49 calowym telewizorze UHD z HDR, ale wtedy mój sprzęt Audio musiałbym zastąpić Soundbarem, a słuchanie muzyki przez Soundbar w połączeniu z odtwarzaczem CD jest kiepskie bo na Soundbarze nie uzyskam takiej jakości dźwięku jaką mam teraz. A to dlatego że Soundbar zawsze przegra z kolumnami. Chyba coś pan o tym wie ?
Więć ten 43 calowy telewizor UHD z HDR byłby dla mnie dobrym kompromisem. Do tego dobrać odtwarzacz Ultra HD Blu-ray i byłby komplet. A jeżeli chodzi o rozdzielczość 4K to ma ona dla mnie znaczenie drugorzędne bo bardziej mi zależy na efekcie HDR, który zadowoliłby mnie na poziomie podstawowym. Także jak pan widzi na format Ultra HD Blu-Ray mogę przejść w taki sposób. Chyba że panie Pawle, zna pan lepszy sposób na przejście do formatu Ultra HD Blu-Ray ?

Pozdrowienia.

Świetnie rozumiem i zdecydowanie nie pozbywałybym się sprzętu. Natomiast problem jest w tym, że nie ma na rynku ani jednego telewizora z taka przekątną który jest w stanie zaoferować rozsądny efekt 4K. Najbliżej może być Sony XF85 z 120 Hz matrycą, przy czym to IPS z bardzo słabą czernią i kontrastem więc zalety HDR i nowego obrazu też w nim zginą. No ale jeśli nie ma innej opcji, to ta będzie najlepsza ale nie koniecznie rozsądna. Dożyliśmy czasów gdzie tv 55” to absolutne minimum o czym zresztą świadczą ceny ekranów.
Pozdrawiam serdecznie i przepraszam ze mie jestem w stanie bardziej pomóc

Dziękuję za odpowiedź i nie ma pan za co przepraszać. Jest dobrze.
Chodzi też o to że po wejściu Ultra HD Blu-Ray dziwnie się porobiło z tymi telewizorami ? No bo jak weszło na stałe Blu-Ray po wojnie formatów w 2008 roku, to wtedy żeby przejść na format, wystarczyło kupić telewizor o rozdzielczości 1080p Full HD i różnice między DVD i Blu-Ray odrazu były widoczne. A teraz po wejściu Ultra HD Blu-Ray, żeby zobaczyć różnice między Blu-Ray i Ultra HD Blu-Ray to telewizor oprócz większej rozdzielczości, musi mieć odpowiednią wielkość, odpowiedni poziom tych nitów no i dobrze by było żeby telewizor miał jeszcze Dolby Vision, HDR 10 nie liczę bo dziś to już podstawa telewizora UHD. Więc w kwestii 43 calowego telewizora UHD z HDR, mówi pan że najlepszym wyborem będzie Sony XF85 ? Trzeba będzie ten telewizor przemyśleć ?
Dzisiaj też myślałem o 49 calowym telewizorze UHD z HDR i myślałem jakby go zmieścić na tym moim stoliku RTV z podstawkowymi kolumnami głośnikowymi ? I wie pan co ? Chyba znalazłem rozwiązanie ? Otóż kombinowałem, mierzyłem i mógłbym wykombinować poszerzenie stolika o 20 cm, wtedy telewizor UHD z HDR o rozmiarze 49 cali zmieściłbym na styk w sam raz. Tylko teraz pytanie ? Który 49 calowy telewizor UHD z HDR kupić ? Mój budżet na dzień dzisiejszy na taki telewizor to 3000 złotych. Który wart jest kupna ?

Za 3199 zł jest Mu7002 co prawda 60 Hz ale najlepszy jeśli chodzi o HDR i cenę.

A nie można powiesić TV na ścianie?

Mógłbym powiesić na ścianie. Ale stoliku RTV telewizor wydaje mi się fajniejszy.

A ten telewizor Toshiba 49T6863DG jest warty uwagi ? Ten telewizor ma Dolby Vision.

Ten Samsung MU7002, widać że to fajny telewizor, ale jest kłopot z dostępnością. Chyba trzeba będzie pomyśleć o innym telewizorze 49 calowym UHD z HDR.