Apple uruchamia fundusz o wartości 200 milionów dolarów, aby usunąć węgiel z atmosfery
Apple ogłosiło „pierwszą w swoim rodzaju inicjatywę w zakresie usuwania dwutlenku węgla” o nazwie „Restore Fund”, która będzie inwestować w projekty leśne w celu usuwania dwutlenku węgla z atmosfery przy jednoczesnym generowaniu zwrotu finansowego dla inwestorów.
Założony przez Conservation International, Goldman Sachs i Apple fundusz o wartości 200 milionów dolarów ma na celu usuwanie co najmniej miliona ton dwutlenku węgla rocznie z atmosfery. Odpowiada to ilości paliwa zużywanego przez ponad 200 000 samochodów osobowych. Apple zamierza jednocześnie użyć opłacalny model finansowy, który będzie mógł funkcjonować przy zwiększaniu inwestycji w rekultywację lasów.
Apple twierdzi, że ten wysiłek jest częścią celu firmy, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całym „łańcuchu wartości” do 2030 r. Apple planuje bezpośrednio wyeliminować 75% emisji w swoim łańcuchu dostaw i produktach do 2030 r., podczas gdy fundusz pomoże zająć się pozostałymi 25 procent emisji Apple’a poprzez usuwanie węgla z atmosfery.
Szef ochrony środowiska Apple, Lisa Jackson mówi:
Natura dostarcza jednych z najlepszych narzędzi do usuwania węgla z atmosfery. Lasy, tereny podmokłe i łąki pobierają węgiel z atmosfery i trwale przechowują go w swoich glebach, korzeniach i gałęziach. Tworząc fundusz, który generuje zarówno zwrot finansowy, jak i rzeczywisty i wymierny wpływ na emisję dwutlenku węgla, dążymy do wprowadzenia szerszych zmian w przyszłości – zachęcając do inwestycji w usuwanie dwutlenku węgla na całym świecie. Mamy nadzieję, że inni podzielają nasze cele i wnoszą swoje zasoby do wspierania i ochrony krytycznych ekosystemów.
W ramach tej inicjatywy Apple i Conservation International nawiązały współpracę z lokalnymi organizacjami ochrony przyrody w Kenii, aby odtworzyć zdegradowane sawanny w regionie Chyulu Hills. Jeśli podobne wysiłki zostaną podjęte w całej Afryce, Apple twierdzi, że odnowa sawanny może każdego roku usunąć z atmosfery setki milionów ton węgla.
Niesamowicie cieszy mnie ta wiadomość, a Wam polecam w tym temacie obejrzeć dokument Netflixa pt. „Kiss the ground”.