„Spring Loaded” – subiektywnie o tym co dobre, a co złe, w nowych iMacach, iPadach Pro, AirTags i innych
Apple dzisiaj – w końcu! – zaprezentowało nowe produkty, na które czekamy od dawna. Podczas keynote’a i potem, podczas naszego live streama, nie było zbyt wiele czasu, ani możliwości, na wytykanie błędów lub problemów związanych z nimi, ale po ochłonięciu, kilka takowych znalazłem.
Keynote
Sam keynote mi się podobał. Było krótko i zwięźle. Jest to duża przyjemniejsza forma, niż poprzednie keynote’y, niepotrzebnie naciągane czasowo i naszpikowane prezentacjami, które niewielu interesowały.
iMac
Nowe modele wyglądają, na pierwszy rzut oka, rewelacyjnie. Na Twitterze znalazłem dosłownie dwie osoby, którym się nie podobają. Mam jednak kilka istotnych uwag, zanim któregoś sobie zamówicie.
Ekran
Pamiętajcie, że 23,5” (tak, ekran ma 23,5, a nie 24, cale) to nie jest duży ekran. Siedzę teraz przed 31,5” monitorem, a obok niego wisi 24,5” Alienware AW2518HF – oba na ramieniu Fully Jarvis Dual Monitor Arm – i ten drugi jest maciupeńki. Tak, jest większy od iMaca 21,5” o… dwa cale… ale to niewielki skok. W tym roku powinny pojawić się modele 27-32 calowe od Apple’a, więc jeśli szukacie sensownego rozmiaru, to warto jeszcze chwilę poczekać.
Sam ekran jest też typu glossy, więc jeśli macie pomieszczenie, gdzie odbicia światła mogą przeszkadzać, to pamiętajcie, że Apple nie oferuje szkła nanostrukturalnego, które było oferowane w iMacach 27” i iMacach Pro. Spodziewam się, że pojawi się jako opcja u większych braci.
Nie wiemy obecnie, czy ta konstrukcja będzie miała kurzący się ekran. Spodziewam się, że nie. A przynajmniej taką mam nadzieję.
Dwa różne modele w ramach 24”
Apple oferuje modele tańsze i droższe 24-calowego1 iMaca. Tańszy model ma tylko 2 porty Thunderbolt i nie ma żadnych USB. Tylko droższy model ma 2x Thuderbolt / USB 4 i 2x USB 3. Ten pierwszy ma też 7-rdzeniowy GPU, a droższy 8-rdzeniowy (to akurat większości nie zrobi większej różnicy).
Magic Keyboard
Droższy model ma też na wyposażeniu klawiaturę z Touch ID, która nie jest w komplecie dla modelu tańszego. Spodziewam się, że będzie można ją później dokupić.
Zasilacz
Tańszy model nie ma w zestawie zasilacza z możliwością podłączenia Ethernetu. Przypominam, że sam iMac nie ma złącza Ethernet, a zasilacz jest teraz zewnętrzny i to do niego się podłącza ten standard, który potem wchodzi do iMaca za pomocą przewodu używanego do zasilania.
Can you find out where in the 2M length of that cord is the brick? 2m is barely long enough to reach my wall socket. Will the brick dangle in the air? Are extension cords planned? What’s the length of the cord from the iMac to the brick?
— Wojtek Pietrusiewicz (@morid1n) April 20, 2021
Zasilacz i jego przewody, z tego co doczytałem, mają 2 metry długości całkowitej. Nie jest to do końca jasne, ale nie wątpię, że wyjaśni się wkrótce, tym bardziej, że podpytałem o to Panzera, a ten ma szybki dostęp do PR-u Apple’a. Alternatywnie może być tak (i chyba tak jednak jest), że kabel między komputerem a zasilaczem ma długość nieokreśloną, a potem kabel od zasilacza do ściany ma 2 metry. Ale… Jak długi jest kabel między iMakiem a zasilaczem, a jak długi między zasilaczem a gniazdkiem prądu? Czy jak mi dwumetrowy kabel ledwo sięga do gniazdka, to oznacza, że zasilacz będzie dyndał w powietrzu? Czy będą kable przedłużające (ale jeśli zasilacz jest np. 1 metr od komputera, to nadal nie rozwiąże to dyndania)?
Dodatkowo ciekawy jestem, czy złącze magnetyczne na zasilaczu od iMaca będzie się łatwo wypinało. To nie jest problematyczne w komputerze z baterią, ale jeśli niechcący odepnę działającego iMaca, to trafi mnie szlag.
VESA
iMac 24-calowy nie ma możliwości montażu na uchwycie VESA. Jeśli chcecie go zawiesić, to musicie zamówić inny model, pozbawiony nogi, ale wyposażony w odpowiedni uchwyt. Problem z nim jest taki, że potem trudno go sprzedać. Zaznaczam, że ramię lub stojak VESA musicie nabyć we własnym zakresie.
Akcesoria
Bardzo miłym dodatkiem są akcesoria kolorowane pod iMaca. Polecam zamówić te, które chcecie, od razu z komputerem, bo nie wiemy, jaka będzie ich dostępność w najbliższych tygodniach lub miesiącach.
Magic Keyboard c.d.
Nowa Magic Keyboard ma Touch ID i zapowiada się świetnie, ale… Nie ma podświetlenia, co wiele osób skrytykowało. Nie jest to dla mnie osobiście problematyczne, ale rozumiem osoby, którym brakuje ten funkcji. Spodziewam się, że nowe zaokrąglone brzegi nie będą przeszkadzały, ale nie rozumiem, dlaczego Apple wróciło do układu pełnych strzałek z klawiatur z mechanizmem motylkowym (tych co się psuły), zamiast tego stosowanego w nowych MacBookach, czy połowicznych, jak na zdjęciu poniżej, które umożliwiają bezwrokową orientację palców. Krok wstecz, Apple!
Kamera FaceTime i kolory
Pominę chyba temat kamery FaceTime, które nadal ma 1080p zamiast 4K, bo to walka z wiatrakami. Ale Face ID mogli chociaż dać!
No i na koniec najważniejsze pytanie… czemu nie ma czerwonego‽‽‽
iPad Pro
Apple M1 i RAM
Nowe iPady zapowiadają się rewelacyjnie. Mają na pokładzie Apple M1, znanego z innych Maców z Apple Silicon, i wiemy co te układy potrafią. Ta moc w iPadzie Pro będzie niesamowita i… prawdopodobnie trudna do wykorzystania.
Apple, po raz pierwszy w historii iUrządzeń, informuje ile RAM-u mają poszczególne modele iPadów Pro. Niezależnie od rozmiaru, modele z pamięcią flash o pojemności 128 GB, 256 GB i 512 GB mają 8 GB RAM, a modele 1 TB i 2 TB mają 16 GB RAM. Aż! Przypominam, że iPad Pro z 2018 miał 4 GB (poza modelem 1 TB, który miał 6 GB) i wszystkie iPady Pro z 2020 miały 6 GB, więc jest to ładny skok.
Akcesoria
Magic Keyboard, nawet dopiero co pokazana odmiana w kolorze białym, pasuje do iPadów Pro z 2018, 2020 i nowych early 2021. Oczywiście należy ją dobrać do rozmiaru iPada. Niestety cena klawiatury się nie zmieniła i nadal jest absurdalna – 1499 zł dla modelu 11-calowego i 1699 zł dla modelu 12,9-calowego. To samo dotyczy Smart Folio oraz Smart Folio Keyboard. Wsparcie dla Apple Pencil 2 pozostało bez zmian, czyli jest.
Thunderbolt
Port Thunderbolt pozwoli na stosowanie ambitniejszych hubów, jak chociażby te, o których niedawno rozmawialiśmy w Nadgryzionych i o których pisałem tutaj. Ten standard pozwala również obsługiwać Pro Display XDR w pełnej rozdzielczości 6K. Niestety, nie wiemy czy i kiedy iPadOS otrzyma możliwość obsługi pełnej powierzchni monitorów zewnętrznych, bo obecnie sam system wyświetla się w formacie 4:3 z czarnymi pasami po bokach.
Ekran MiniLED dla modelu 12,9”
Model 12,9-calowy otrzymał nowy ekran Liquid Retina XDR, co oznacza, że panel IPS podświetlany jest teraz ponad 10 tys. LED-ów (model 11” ma ok. 70 LED-ów) podzielonych na 2596 stref. To powinno dać niesamowity obraz.
12,9” oferuje maksymalną jasność 600 nitów przy normalnym obrazie, stałe 1000 nitów przy HDR i peakuje do 1600 nitów (HDR), podobnie jak Pro Display XDR. Niestety, obawiam się, że na codzień nie skorzystamy z tej dodatkowej jasności, jeśli nie będziemy oglądali treści HDR. Dla porównania, ekran OLED w iPhonie 12 Pro ma 800 nitów (bez HDR) i 1200 nitów (HDR).
11” czy 12,9”?
Przyznaję się bez bicia, że zdecydowanie preferuję rozmiar 11”, bo jest bardziej poręczny i lepiej pasuje od mojego stylu pracy. 12,9” zdecydowanie lepiej spisuje się, jako narzędzie stacjonarne, np. na biurku, a na ekranowej klawiaturze ciężko pisze się kciukami. Dodatkowa waga też nie pomaga. Rozsądek więc podpowiada mi, że powinienem kupić model 11-calowy (256 GB z 5G), ale kusi mnie 12,9-calowy, ze względu na ten ekran… pomimo iż zdaję sobie sprawę z tego, że to błędna decyzja (rozmiar jest zbyt duży).
Ale może jednak 13-tkę wziąć? Chętnie poczytam sugestie w tym temacie.
Apple TV 4K z A12
Biorę model 64 GB. Bez zastanowienia. Tak, jest za drogi. Tak, niedawno kupiłem poprzednika (specjalnie dla Was, aby Apple w końcu wydało update). Ale ma nowego pilota i będzie szybszy!
AirTags
Biorę czteropak. To zresztą dobry rozmiar. Dwa AirTagi doczepię do kluczy, jednego wrzucę do auta, a jednego do torby.
Chciałem też dokupić jakieś wieszadełka do nich, ale chyba zamówię na Dalekim Wschodzie, bo tamtejsze ceny mają przecinek przesunięty o jedną pozycję…
Na pewno o czymś zapomniałem, więc w razie czego zapraszam z uwagami do komentarzy. Koniecznie też dajcie znać, co Wy o nowościach myślicie i co planujecie zamówić.
- 23,5” dla precyzji, ale będę stosował nazewnictwo Apple’a. ↩
Komentarze: 12
“Biorę model 64 GB. Bez zastanowienia. Tak, jest za drogi. Tak, niedawno kupiłem poprzednika (specjalnie dla Was, aby Apple w końcu wydało update). Ale ma nowego pilota i będzie szybszy!”
Nie będzie wiele szybszy. Różnica jak między iPad Pro 10.5 a iPhone XS. Można dokupić samego pilota do poprzednika.
Ja totalnie nie widzę sensu kupowania 64GB. Aktualnie mam wersje 32GB, zapełniony mam może z 1GB. Zmienię dlatego, że wciąż mam wersje HD.
Ja tak samo
tvOS obecnie w 4K nie ogarnia nawet 60 fps przy animacjach przełączania aplikacji, więc jednak liczę na to, że będzie szybciej.
Kup i daj znać ale jestem sceptyczny. Nowy układ jest 20% szybszy?
Pilot możesz też kupić osobno jeśli to jedyny argument za nowym Apple TV.
A nie jest tak, że to kabel między iMakiem a zasilaczem ma 2 metry? Ja tak to zrozumiałem.
Nie wiem, szczerze. Ja rozumiem, że od zasilacza do ściany. Pewnie zmieni się to do wieczora.
Ja jestem zawiedziony tylko, że do Apple TV nie dali A14 (albo A13). A12 to 2 lata do tyłu… :(
Ja wiem, że to przystawka do tv, ale wiele osób na tym też gra… Już dzisiaj na poprzedniej wersji z A10 niektóre gry z Arcade ledwo dają radę.
A10X, iPad Pro z tym układem nadal daje radę.
Wojtku, myślałem nad tym samym aby wrzucić jeden do samochodu, tylko czy to ma sens? No bo w teorii ktoś ci kradnie auto i ma w kieszeni iPhone to dostanie powiadomienie od Apple, że twój tag go śledzi. Więc w teorii liczymy, że złodziej nie ma iPhone? :) Czy coś pomyliłem?
Też o tym myślałem aby jednego wrzucić do auta. Pomijam scenariusz kradzieży. Auto (lub przedmioty, które w nim zostawimy) ma to do siebie, że większość czasu będzie poza zasięgiem mojego iPhone. Czy to oznacza, że będzie wysyłać powiadomienie przechodniom, że jakiś “zgubiony” AirTag gdzieś sobie leży obok nich?