Co słychać w Eterze?
Najpierw był archeologiem, potem dziennikarzem technologicznym piszącym o Apple (po dziś dzień), a na koniec po czterdziestce nauczył się programowania i został developerem. Krystian MacKozer Kozerawski wydał właśnie swoją aplikację Eter – przykład na to, że upór się naprawdę opłaca.
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 6/2021
Na trzy lata po wydaniu Negative, czyli pierwszej aplikacji Krystiana, którą był czytnik PDF-ów z funkcją odwracania kolorów, przyszedł czas na kolejną.
Eter
Debiut Etera zapowiadany był już od jakiegoś czasu. To prosta, natywna aplikacja służąca do odbioru internetowych stacji radiowych. Skąd pomysł? Krystian w skrócie podsumowuje to słowami:
Prace nad Eterem rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku, a dokładnie w chwili, w której wystartowało Radio Nowy Świat (założone przez m.in. przez Wojciecha Manna i część byłych pracowników Trójki). W dniu, w którym stacja ta rozpoczęła nadawanie w sieci, a właściwie przez pierwszych kilka dni nadawania, nie miała ona dedykowanej aplikacji do słuchania jej na iPhonie czy Macu. Postanowiłem więc napisać dla siebie i kilku znajomych prosty program, pozwalający na jej odbiór. Nazwa przyszła mi do głowy od razu – Eter. Jego pierwszą, bardzo prymitywną wersję, wrzuciłem do Test Flight kilka godzin po starcie nadawania przez Radio Nowy Świat.
W maju Eter oficjalnie pojawił się w App Store i jest dostępny na iPhone’a, iPada, Maca oraz Apple TV. W aplikacji dostępnych jest 27 tysięcy stacji w 490 językach (bazuje na bazie Radio Browser), w tym polskie, m.in. Nowy Świat, Radio 357, TOK FM.
Jest również możliwość zapisywania ulubionych stacji i synchronizowanie tej listy przez iCloud. Dodawanie stacji do listy „Moje stacje” wymaga poprzez jednorazową płatność w aplikacji. Koszt to 13,99 zł i w jej ramach uzyskamy dostęp zarówno na iOS, jak i macOS. Obecnie aplika
Co dalej?
Krystian planuje dodanie wsparcia dla skrótów Siri (dla iOS) oraz widżetu z ostatnio odtwarzaną stacją. A co z Apple Watch? Na moment publikacji tego artykułu, wersja na watchOS jest już dostępna! Gorąco zachęcam Was do sprawdzenia i przetestowania Eteru. Dobrze jest patrzeć na kolejny owoc decyzji, którą, jak widać, można podjąć w każdym wieku. Niebawem WWDC. Jak to mawiają: Najlepszy moment na rozpoczęcie nauki programowania na nasze ukochane platformy jest właśnie – teraz.
Z Krystianem nagrałem już niejeden odcinek podcastu. Wszystkie znajdziecie tutaj, a najnowszy poniżej.