Google nie będzie musiało zapłacić użytkownikom odszkodowania
Orzeczenie Sądu Najwyższego mogło zmusić Google do wypłacenia wszystkim użytkownikom iPhone’ów w Wielkiej Brytanii po 750 funtów odszkodowania za tajne śledzenie. Tak się jednak nie dzieje, choć Komisja Europejska podtrzymuje swoje zdanie w sprawie zmuszania producentów smartfonów do preinstalacji aplikacji Google.
W latach 2011-2012 Google potajemnie zbierała dane od osób korzystających z przeglądarki Safari na iPhonie, iPadzie i komputerach Mac. Wszystko to pomimo zapewnienia, że uniemożliwią to domyślne ustawienia przeglądarki Apple.
Sąd Najwyższy wydał dziś wyrok w jednej z najważniejszych spraw w najnowszej historii prawa: Lloyd przeciwko Google.
Richard Lloyd pozwał Google za zbieranie danych przeglądania stron internetowych od użytkowników iPhone’a w latach 2011-2012, mimo że amerykański gigant technologiczny twierdził wówczas, że uniemożliwiły mu to domyślne ustawienia prywatności przeglądarki Safari. Wniósł pozew, nie tylko jako osoba, której dotyczyły działania Google, ale jako osoba reprezentująca ponad cztery miliony osób w przełomowym powództwie przedstawicielskim.
Za Sky News:
Sąd Najwyższy orzekł, że powództwo zbiorowe nie mogło zostać uwzględnione, ponieważ nie mogło udowodnić, że wszystkie osoby „doznały jakiejkolwiek szkody materialnej lub cierpienia” w wyniku naruszenia.
Gdyby Lloyd wygrał, amerykański gigant technologiczny musiałby zostać zmuszony do wypłaty miliardowej rekompensaty poszkodowanym użytkownikom, którzy mogliby, potencjalnie, domagać się kwoty w wysokości do 750 funtów każdy, jak stwierdził Lloyd. Prawdopodobnie będzie to znacznie niższa kwota.
Komisja Europejska jednak ukarze Google!
Dziś zapadł też wyrok w innej, ważnej sprawie. Jak donosi Business Insider:
Skarga Google na grzywnę, którą Komisja Europejska nałożyła 4 lata temu na Google, została oddalona. Tym samym amerykański gigant musi zapłacić 2,42 mld euro (ponad 11 mld zł – red.) za nadużywanie pozycji dominującej na rynku i faworyzowanie własnej usługi porównywania cen.
Sprawa grzywny nałożonej przez KE na Google ma już kilka lat. W czerwcu 2017 r. Komisja Europejska uznała, że Google nadużywał swojej pozycji dominującej na rynku ogólnych usług wyszukiwania online w 13 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, faworyzując własną usługę porównywania cen wobec konkurencyjnych.
Wyrok został wydany dziś w Londynie. Dotyczy zmuszania producentów telefonów do preinstalacji aplikacji Google.