GPT-4 od OpenAI w roli programisty Swift
Prędzej czy później ktoś musiał podjąć próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, które słyszymy odkąd zadebiutował ChatGPT. Czy AI może zastąpić programistę?
Deweloper Swifta pokazał, jak GPT -4 może tworzyć aplikacje na iPhone’y za pomocą SwiftUI. Samo GPT (Generative Pre-training Transformer) to technologia, która napędza ChatGPT.
Ostatnio OpenAI zaprezentowało jej nową, czwartą wersję.
Rewolucyjny #ChatGPT został "zaktualizowany" do wersji 4.0
Co to oznacza?
W listopadzie 2022 wystartował ChatGPT w wersji 3.5 i chyba jak wszyscy się zgodzimy, że to była absolutna rewolucja. Zadajemy pytanie, a AI na nie odpowiada. Jak w filmach.
Jednak, im dłużej się z niego… https://t.co/4PhsQgCbUK pic.twitter.com/P0z1LWhGde
— Wojtek Kardys 🇵🇱🇪🇺🇺🇦 (@WojtekKardys) March 15, 2023
GPT-4 to znaczący skok w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego. Może lepiej rozumieć i generować bardziej ludzki tekst, a także może rozwiązywać trudniejsze problemy z większą dokładnością.
Deweloper Morten Just zademonstrował na Twitterze, w jaki sposób wykorzystał GPT-4 do stworzenia aplikacji na iPhone’a.
hey gpt4, make me an iPhone app that recommends 5 new movies every day + trailers + where to watch.
My ambitions grew as we went along 👇 pic.twitter.com/oPUzT5Bjzi
— Morten Just (@mortenjust) March 15, 2023
Najprościej rzecz ujmując, Morten poprosił AI o użycie języka SwiftUI od Apple i stworzenie w nim aplikacji, która ma umożliwiać oglądanie zwiastunów filmów. W sumie to ChatGPT 4, niczym Junior Developer przeprosił nawet za błędy, które zawierał pierwszy, wygenerowany przez GPT-4 kod i poprawił go. Efekt?
W pełni funkcjonalna aplikacja, która pokazuje listę pięciu różnych filmów wraz z opisem i zwiastunem każdego z nich.
Możemy się śmiać z tego typu prób, ale w zagranicznej prasie już można przeczytać o tym, że ta sama sztuczna inteligencja, która odpowiada za liczenie np. scoringu bankowego i decyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu nam kredytu, wkrótce zacznie traktować zawód programisty już nie, jako – pewnik. Dziś tak właśnie podchodzimy do całego sektora IT. Nic nie jest jednak wyryte w skale i coraz częściej widać, że to właśnie kompetencje miękkie i humanistyczne, sztuczna inteligencja będzie w stanie zastąpić jako ostatnie.