Alfred i ikony aplikacji
„Potrzeba matką wynalazku” – to powiedzenie niejednokrotnie okazuje się być prawdziwe. Nie inaczej było i tym razem, gdy po raz kolejny chciałem wyodrębnić ikonę jakiejś aplikacji i miałem już dość powtarzania tych samych, powolnych kroków.
Tak powstał nowy workflow do Alfreda, który ma za zadanie wyciągnąć ze wskazanej aplikacji ikonę, która jest w formacie .icns
, przerobienie jej na .png
i zapisanie na Biurku. Działanie workflow jest proste:
- wywołujemy go słowem
icon
, - pokaże się lista wszystkich aplikacji znajdujących się w folderze
Programy
, - wybranie którejś z aplikacji tworzy jej ikonę na Biurku w formacie
png
.
Z workflow korzystać możemy również z poziomu Alfred Actions. Wystarczy, że zaznaczymy, np. w Finderze aplikację, wywołamy akcje i z ich poziomu wybierzemy Extract app icon.
Zamiast zakończyć w tym momencie, postanowiłem pójść krok dalej. Oprócz wspomnianych wyżej funkcji moje workflow potrafi również pobrać ikony aplikacji znajdujących się w App Store i Mac App Store. W tym celu po wywołaniu workflow jako pierwszy wynik zobaczycie polecenie Search app icons online.
Należy je wybrać co poskutkuje przeniesieniem do nowego okna wyszukiwania, w którym wpisujemy nazwę aplikacji i wskazujemy ją potem na liście.
W rezultacie otrzymujemy ikonę aplikacji z Mac App Store lub App Store. W tym drugim przypadku zapewne u większości z Was pobrane zostaną kwadratowe ikony. Aby dać im znany z iUrządzeń kształt (czyli z zaokrąglonymi rogami), musicie posiadać zainstalowaną bibliotekę Pythona — PIL lub Pillow. Jeśli już ją macie, to workflow automatycznie to wykryje i utworzy gotowe ikony.
O tym, jak zainstalować PIL w OS X pisałem niemal rok temu i nie jestem pewny czy ta metoda jeszcze zadziała (jeśli komuś z Was się uda, to dajcie znać w komentarzach). Planuję jednak poświęcić osobny wpis na przedstawienie alternatywy instalowania tej biblioteki.
Workflow Get App Icon możecie pobrać stąd.
Więcej artykułów z serii poświęconej Alfredowi znajdziecie tutaj.