Ross 128 b – jedna z najbliższych skalistych planet poza Układem Słonecznym
Odkryta w 2016 roku planeta Proxima Centauri b jest najbliższą skalistą planetą typu ziemskiego poza Układem Słonecznym. Znajduje się ona około 4,2 lata świetlne od nas, w układzie Proxima Centauri. Europejskie Obserwatorium Południowe1 odkryło kolejną planetę typu ziemskiego „kawałek dalej”, bo zaledwie 10,9 lat świetlnych od Ziemi.
Planeta typu ziemskiego, to skalista planeta o podobnej budowie geologicznej do Ziemi. Ma ona metaliczne jądro oraz dużą gęstość, stałą powierzchnię skalistą lub skalisto-lodową oraz niewielką masę2. Przykładem takich planet w naszym układzie są Merkury, Wenus, Ziemia oraz Mars. Jeśli takie planety znajdują się w odpowiedniej odległości od gwiazdy, jest możliwe występowanie na nich wody w stanie ciekłym.
Najbliższa znana nam egzoplaneta3, to Proxima Centauri b. Znajduje się w układzie Proxima Centauri. Litera „b” w nazwie oznacza, że jest to pierwsza planeta wykryta w tym układzie planetarnym. To stała zasada i w przypadku kolejnych planet w układzie, używa się następnych liter alfabetu.
Układ Ross 128 został odkryty dopiero w 1925 roku. Spowodowane jest to tym, że jego gwiazda, to bardzo niewielki czerwony karzeł, który emituje małe ilości światła. To główny powód dlaczego wcześniej, go nie zauważono. Podobnie jak w przypadku Proxima Centauri, tak w układzie Ross 128 gwiazdą jest czerwony karzeł. W przeciwieństwie do żółtego karła4, emituje on o wiele mniej światła. Dlatego ekosfera5 wokół takich gwiazd jest znacznie mniejsza i znajduje się bliżej nich, niż np. w Układzie Słonecznym. Czerwone karły charakteryzują się częstymi rozbłyskami i emisją dużych ilości promieniowania. Ekosfery wokół nich znajdują się blisko gwiazd, a one same emitują duże dawki promieniowania. Nie jest to najlepsze połączenie.
Planeta Ross 128 b została odkryta przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Planeta ta ma około 1,35 masy Ziemi i okrąża swoją gwiazdę w odległości 7,4 miliona kilometrów6. Czas jednego okrążenia wokół gwiazdy wynosi 10 dni. Na Ross 128 b, podobnie jak na Proxima Centauri b teoretycznie może występować woda w stanie ciekłym. Jednak gwiazdy w tych układach, to czerwone karły.
Odkrycie kolejnej planety typu ziemskiego w relatywnie niewielkiej odległości od Układu Słonecznego pokazuje, że tego typu planet jest znacznie więcej niż początkowo sądziliśmy.
W nocy z czwartku na piątek (w piątek 17.11 o 2:00) powinien nastąpić najbardziej tajemniczy start rakiety Falcon 9 w historii. Stream będzie dostępny pod tym linkiem. Pamiętajcie tylko, że godzina może się w ostatniej chwili zmienić. Takie uroki tajnych misji.
- European Southern Observatory – ESO; Europejska organizacja zajmująca się utrzymaniem i obsługą obserwatoriów astronomicznych w Chile. ↩
- Niewielka masa i duża gęstość w stosunku do planet gazowych(np. Jowisz, który ma mniejsza gęstość ale o wiele większą masę niż Ziemia). ↩
- Planeta poza Układem Słonecznym ↩
- Nasze Słońce to żółty karzeł. ↩
- Obszar, gdzie temperatura jest odpowiednia do występowania wody. ↩
- Ziemia znajduje się w odległości 149,6 mln km od Słońca. ↩