Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu <em>The Expanse</em> i <em>Westworld</em> bez spojlerów

The ExpanseWestworld bez spojlerów

4
Dodane: 7 lat temu

Po skończeniu fantastycznego serialu Peaky Blinders przed paroma tygodniami (pisałem o nim w zeszłym wydaniu Weekly), szukaliśmy z Iwoną godnego następcy. Okazał się nim Westworld produkcji HBO, ale tylko połowicznie. Przed paroma miesiącami natomiast mieliśmy okazję zapoznać się ze światem z The Expanse, który można znaleźć na Netflixie. Oba światy utrzymane są w klimacie science fiction, chociaż skrajnie różnym – uwielbiam takowe, pod warunkiem, że są dobrze wykonane. Iwona niekoniecznie…


the-expanse-01-hero

The Expanse

Dotychczas jedyne dobrze wykonane i interesujące światy SF spotykałem w książkach lub filmach wysokobudżetowych, tj. Star Wars, Star Trek czy Interstellar. Jest też 2001: Odyseja kosmicza, która swojego czasu zrobiła na mnie ogromne wrażenie, ale siłą rzeczy efekty specjalne w tamtych czasach zdecydowanie odbiegały od dzisiejszych standardów. Nie spodziewałem się natomiast tego, co zobaczyłem w The Expanse.

the-expanse-02-hero

Świat w nim przedstawiony dzieje się w kilku miejscach w naszym Układzie Słonecznym – na Ziemi, na paru stacjach kosmicznych oraz w samym kosmosie, na pokładzie różnych statków. Zaskoczyła mnie nie tylko wysoka jakość scenografii, ale również efekty specjalne, które nie są ewidentne – całość równie dobrze mogłaby być prawdziwa dla moich oczu, jest tak przekonująca. Równie dobrze dopracowano społeczeństwo i „tło” serialu, na przykład różne akcenty i slang poszczególnych grup osób, zależnie od ich miejsca urodzenia. Całość jest w każdym razie zaskakująco spójna i zrobiła na mnie duże wrażenie.

the-expanse-03-hero

Jak zwykle nie chcę Wam niczego zdradzić, więc napiszę tylko, że w tym świecie równolegle toczy się kilka wątków. W jednym z nich poznajemy oficera statku kosmicznego oraz jego załogę, w innym natomiast detektywa pracującego w mało przyjemnej części naszego Układu. Obie postacie, wraz z ich drugoplanowymi towarzyszami, są dobrze skonstruowane i o ile daleko im do Thomasa Shelby z Peaky Blinders, to nie spodziewałem się, że tak mnie wciągną ich przygody.

Jeśli lubicie intrygę i przygody interplanetarne, to gorąco polecam The Expanse. Sam nie mogę się doczekać kolejnych sezonów, tym bardziej, że twórcy zostawili sobie furtkę – mogą kontynuować losy istniejących postaci albo wprowadzić całkowicie nowe, z zupełnie innymi wątkami.


westworld-01-hero

Westworld

To był serial, który przed długi czas przewijał się na moim Twitterowym timelinie i długo zwlekałem z jego oglądaniem. Przeszkodą był wspomniany Peaky Blinders. Gdy już go w końcu dopadłem, nie mogłem się oderwać. Niestety Iwona, pomimo że mi dzielnie towarzyszyła, nie podzielała mojego optymizmu – nie dość, że nie przepada za klimatem science fiction, to ilość przelewanej krwi chyba była dla niej za duża.

westworld-03-hero

Westworld to futurystyczny park rozrywki, w którym można spotkać tak zwanych hosts, czyli gospodarzy. To androidy, które przeszły test Turinga (jego wynik określa, czy człowiek jest w stanie rozpoznać, że rozmawia z komputerem) i które zamieszkują ten park rozrywki, mając jednoczesny zakaz wychodzenia z niego. Dodam jeszcze, że rozmiar samego parku, utrzymanego w stylu Dzikiego Zachodu, jest większy niż niejedno polskie województwo. Ludzie, za odpowiednią, niemałą opłatą, mogą „wejść” do Westworld, aby spędzić w nim kilka dni, robiąc, na co mają ochotę – mogą spijać się na umór, chędożyć do upadłego lub udać się na przeróżne przygody rozsiane na terenie tego nowoczesnego Disneylandu.

westworld-10-hero

Nie przeglądałem listy płac przed przystąpieniem do oglądania, więc bardzo zaskoczyły mnie postacie Anthony’ego Hopkinsa, Eda Harrisa, Luke’a Hemswortha i Jeffreya Wrighta – każdego z nich powinniście kojarzyć z innych produkcji kinowych. W każdym razie zarówno gwiazdy, jak i mniej znane postacie, radzą sobie świetnie, ale na szczególne wyróżnienie zasługuje Hopkins – uwielbiam tego aktora, a jego delikatny uśmiech momentami przypomina mi tajemnice kryte przez Mona Lisę. A w Westworld jest co ukrywać…

westworld-06-hero

Sam Westworld skrywa w sobie więcej zagadek niż może pomieścić damska torebka, ale nie to jest najważniejsze. Twórcy zastosowali ekstremalny zabieg, z którym niejednokrotnie się spotykałem, ale nigdy nie widziałem użytego w takim stopniu. Niestety, nie mogę Wam zdradzić więcej, ale jak zaczniecie oglądać, to prawdopodobnie od razu zrozumiecie, co mam na myśli. Można od tego zwariować – Iwona tego nienawidzi.

westworld-02-hero

Na koniec jeszcze podpowiem, że akcja rozgrywa się dwutorowo – w parku Westworld oraz na jego zapleczu technicznym, gdzie „naprawia” i programuje się wspomnianych gospodarzy. Jak zapewne się domyślacie po zdjęciach ilustrujących ten wpis, nagość jest powszechna – zarówno męska (tak, drogie Panie – niektórych panów poznacie w całej okazałości), jak i żeńska.

westworld-05-hero


Oba seriale – The ExpanseWestworld – mają jedną wspólną cechę. Dotyczy ona sposobu przedstawiania i rozwijania linii czasu, o której niestety nie mogę nic więcej napisać, żeby Wam niczego nie zdradzić. A mam tak ogromną ochotę wypaplać się na tyle fascynujących tematów i elementów z obu tych światów… Obiecałem sobie jednak, że nie będę niczego Wam – Czytelnikom – zdradzać w moich opisach.

Dopiszcie te dwie pozycje do swojej listy rzeczy do obejrzenia, bo są tego warte. A jak możecie je przesunąć w górę listy, nad wcześniejsze, to prawdopodobnie nie będziecie żałowali.

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 4

W polskiej wersji na HBO “hosts” to po prostu “hości”, naprawiają hostów, są hostami itd. Wydaje się, że jest to odpowiedni zabieg, ponieważ gospodarz w polskim języku ma domyślnie inną funkcję (gospodarz domu). A to nie oddawałoby dobrze do końca ich roli, są bardziej gospodarzami w rozumieniu “prowadzenia programu”.

> które zamieszkują ten park rozrywki, mając jednoczesny zakaz wychodzenia z niego.
Kłóciłbym się ;-) Szybciej napisałbym: Wesworld to iluzoryczny świat osadzony w czasach dzikiego zachodu, w którym mieszkają hości i nie mają pojęcia, że istnieje coś poza nim, ale niektórzy to przeczuwają.

Ale przyznaję, że pomijając “mięso”, które wciąż się przewija (słownie i fizycznie) to jeden z lepszych seriali ostatnich lat.