iMagazine

Koniec wsparcia Firefox dla Tigera

10/02/2010, 11:45 · · · 5

Macworld i MacNN opublikowały informację, że Mozilla przestaje od następnej wersji swojej przeglądarki Firefox wspierać system operacyjny MacOSX 10.4 Tiger. Niby żadna nowość, bo oficjalnie Mozilla przestała wspierać 10.4 już 29.09.2009, ale do tej pory znaczna część kodu jest kompatybilna z Tigerem i dlatego najnowsza wersja Firefoxa 3.6 nadal działa na tym systemie. Josh Aas, inżynier z Mozilli, wypowiedział się dla Macworlda, że chcieliby skorzystać z bardziej nowoczesnych technologii na Mac OS X ale 10.4 była przeszkodą.

Z ciekawości sprawdziłem ilu czytelników Mojego Jabłuszka nadal korzysta z Tigera.

Jest to w sumie 2,73%. Na tą liczbę składa się 1,79% PPC 10.4 (kolor żółty) i 0,94% Intel 10.4 (kolor jaśniejszy zielony). Jak widać jest to dosyć mała liczba, która zapewne dla Mozilli mieści się w granicy „błędu statystycznego”. Najwięcej czytelników przesiadło się już na Snow Leoparda 78,10% (kolor niebieski). 15,82% nadal pozostaje przy Leopardzie.

Warto zwrócić jeszcze na jedno uwagę – Mozilla i tak dłużej wspierała 10.4 niż samo Apple, którego Safari już od dawna nie działa na Tigerze.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

Marucins napisał(a):

Ciekawe co mają na myśli mówiąc „bardziej nowoczesnych technologii na Mac OS X ale 10.4 była przeszkodą.”

Dominik Łada napisał(a):

tego to już nie wiem, ale faktem jest, że Tiger jest systemem sprzed 5-lat, a w tym czasie dużo się wydarzyło. nie ma sensu sztucznie pompować rozmiaru programu kodem starego systemu, tak mi się wydaje.

Marucins napisał(a):

Skoro Apple przestał wspierać to czemu inni mieliby to dalej robić ;)

Co do kodu masz racje.

Max napisał(a):

Biorąc pod uwagę, że w ogromnej ilości szkól stoją Maczki z Tygrysem, informacja jest zdecydowanie niefajna. Może i jest to racjonalny krok, ale jednak trochę przykro jak na liście minimalnych wymagań Firefoxa 3.6 obok OS X 10.4 widzi się o 5 lat starszy Windows 2000. Wraz z porzuceniem wsparcia dla 10.4 przepaść będzie jeszcze większa, po podejrzewam, że dla Win 2000 zostanie. BTW: Przydałaby się jakaś specjalna, tania oferta dla szkół publicznych Mac Box Set. Nawet pisałem pytanie do iSource, ale odpowiedziało mi echo. Jak zwykle. Niewiele się zmieniło po tym przeSADzeniu szczepek w różne spółki. Szkoda, bo duży potencjał się marnuje.

piotr napisał(a):

A co to za bzdura że „Safari już od dawna nie działa na Tigerze” ?

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK