iMagazine

Kilka kolejnych przemyśleń na temat WWDC 2011

03/06/2011, 00:53 · · · 3

fot. Kiel

Do WWDC zostało już zaledwie kilka dni. W poniedziałek zostaną rozwiane wszystkie nasze wątpliwości i dowiemy się co też Apple ma w swoim rękawie. Tymczasem, pozwolę sobie na pozostawienie kilku przemyśleń, które zbierałem przez ostatnie dni, a podsumowaliśmy dzisiaj z Norbertem i Dominikiem w najnowszym odcinku podcastu Nadgryzieni, który powinien pojawić się jutro.

Nietypowe zaproszenie

Zacznę od najgorętszego tematu: uważam, że nie będzie premiery kolejnej generacji iPhone’a na WWDC. Apple na zaproszeniu, w bardzo nietypowy dla siebie sposób, przedstawiło wszystkie tematy konferencji:

  • iOS 5
  • Mac OS X 10.7 Lion
  • iCloud

Jednocześnie i chyba po raz pierwszy, zdradziło nazwę produktu, który dopiero ma się pokazać. Mowa oczywiście o tym ostatnim z powyższej listy.

Mam trzy teorie na ten temat … albo:

  • Apple gra w kotka i myszkę z nami od początku roku i chce zrobić wszystkim mega-niespodziankę z kolejną generacją iPhone’a (w co bardzo wątpię) lub …
  • chce zapewnić media że nie mają co liczyć na jego prezentację, lub …
  • ma w końcu świetną okazję do przesunięcia premiery na jesień.

Ostatni punkt jest o tyle sensowny, że dopiero co pojawił się biały iPhone 4, a wersja CDMA miała debiut zaledwie 4 miesiące temu. Drugi z kolei poniekąd zmusza redaktorów do skupiania się na tym co będzie prezentowane, co dla Apple jest znacznie ważniejsze. iOS to ich obecnie najważniejszy produkt i chcą wokół niego zrobić jak najwięcej szumu.

iOS 5 i Lion

Nie chciałbym zdradzać treści podcastu, dlatego ograniczę się do dwóch prostych podejrzeń:

  • iOS i Mac OS będą mocno zintegrowane z iCloud – to m.in. stąd wspólna ich prezentacja
  • iOS otrzyma nowe powiadomienia, chociażby dlatego, że obecne już chyba nie mogły być gorsze i każdy wiesza na nich psy

Pytanie tylko kiedy zostaną wypuszczone dla publiki … Podejrzewam, że iOS tradycyjnie około miesiąca po WWDC, a Lion … nie mam zielonego pojęcia, bo przeczucie mówi jedno, a głowa co innego.

iCloud

O ile muzyka w chmurze zupełnie mnie nie interesuje, a przynajmniej tak dzisiaj sądzę, to nie mogę doczekać się przemiany MobileMe w iClouda. Tak – wierzę, że nastąpi rebranding tego pierwszego. O ile sam mam do niego delikatne pretensje, to wiem, że wiele osób ma znacznie więcej zastrzeżeń.

Pytanie do Was: czy pojawi się też konkurencja dla Google Apps i Office365 jako iWork.com?

Apple TV

Oczekuję, że iOS również przyniesie odnowienie Apple TV, który został pokazany w zeszłym roku. A może to właśnie on będzie One More Thing? Apple TV 3 z 1080p i możliwością instalacji apps? Norbert mówi, że mam głowę w chmurach (chmurze?).

A Wy co sądzicie?

To wszystko bardzo mocno skrócone myśli i niejako trochę teaser dla planowanego na jutro (w zasadzie już dzisiaj) odcinka Nadgryzionych … nie chciałbym za dużo zdradzić, ale ciekaw jestem Waszych przemyśleń na powyższe tematy.

3

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.