iMagazine

Wczorajsze nowości – iOS 5, iCloud, Mac OS Lion

07/06/2011, 13:27 · · · 7

Wczoraj Apple pokazało nam naprawdę bardzo dużo nowości. Początkowo będąc sceptycznie nastawiony do tego co możemy zobaczyć na konferencji w trakcie jej trwania coraz bardziej zmieniałem zdanie. Nowości były w zasadzie trzy, system dla urządzeń mobilnych iOS 5, system dla komputerów Mac OS 10.7 Lion oraz nowa usługa iCloud.

iOS 5
Nowych funkcji w systemie iOS 5 jest podobno ponad 200 wśród nich są takie, których bardzo oczekiwaliśmy są też takie o których nam się nie śniło. Na początek dobra wiadomość system będzie działał na iPhone 3GS, o co były bardzo duże obawy inne urządzenia wspierane przez niego to iPad, iPad 2, iPhone 4, iPod touch 3G, iPod touch 4G. Zła wiadomość jest taka, że będzie dostępny w finalnej wersji dopiero na jesieni, na koniec jeszcze raz dobra wiadomość – wersja developerska już jest dostępna. Wśród nowości warto wymienić te najważniejsze:

 • nowy moduł powiadomień – to chyba największa nowość w systemie. Aby otworzyć centrum powiadomień należy jakby ściągnąć je palcem z góry ekranu. Mogą być na nim umieszczane Widgety z informacją np. o pogodzie w tym miejscu zobaczymy też powiadomienia o nieodebranych telefonach o wiadomościach SMS/MMS/iMessage/Mail, pozycje z kalendarza czy powiadomienia aplikacji FaceBook i innych. Powiadomienia mogą też się pojawiać na ekranie zablokowanym
 • iMessage czyli moduł komunikacyjny, który jest zarówno na iPadzie/iPodzie touch jak i na iPhone. Dzięki niemy użytkownicy urządzeń z iOS 5 mogą wysyłać do siebie bezpłatne wiadomości właśnie w stylu SMS/MMS. Wyróżnikiem dla wiadomości przesłanych przez iMessage jest kolor, są one w niebieskich dymkach. Urządzenie samo decyduje czy może wysłać bezpłatną wiadomość iMessage. Operatorzy GSM nie będą z tego zadowoleni. Wiadomości iMessage maja raporty doręczeń.
 • PC Free – czyli nasz system iOS może być gotowy do pracy bez konieczności aktywacji przez komputer, w połączeniu z iCloud pozwoli nam to przygotować kompletny system do pracy bez udziału komputera.
 • sklep NewSstand (Kiosk) z magazynami/gazetami
 • integracja z serwisem Twitter.com
 • Safari Reader (Lista Czytelnia) – czyli synchronizowana z urządzaniami iOS oraz Mac OS Lion lista stron WWW zapamiętanych do przeczytania
 • Safari z zakładkami na iPadzie
 • nowa funkcja Reminders (Przypomnienia) czyli wbudowana w system funkcja To-Do
 • możliwość robienia błyskawicznych zdjęć z ekranu głównego i za pomocą przycisku głośności
 • bezprzewodowa aktualizacja systemu iOS
 • nowe Game Center rozbudowane o możliwości zakupu gier oraz dodawania np zdjęć
 • gesty wyboru programów na iPadzie
 • bezprzewodowy mirror ekranu na iPadzie
 • bezprzewodowa synchronizacja z iTunes

iCloud
Drugą nowością jest usługa iCloud, która ma zastąpić usługę MobileMe. Jak mówił wczoraj Steve Jobs, MobileME nie do końca było takie jakby tego sam oczekiwał, ale bardzo dużo się nauczyli na jego przykładzie i postanowili to wykorzystać w nowej usłudze iCloud. Usługa ma być bezpłatna i dawać nam przestrzeń 5GB, dodatkowa przestrzeń będzie płatna, ale jeszcze nie wiadomo ile. Zbierzmy w punktach to co już wiemy o iCloud

 • usługa ma zastąpić usługę MobileMe w jej podstawowych funkcjach jak synchronizacja kalendarzy, kontaktów, notatek i lokalizowania urządzeń. Dodatkowo dojdzie możliwość współdzielenia kalendarzy.
 • iCloud ma być dyskiem dla dowolnych programów działających na naszych urządzeniach z systemem iOS oraz Mac OS. Programiści będą mogli wbudować obsługę iCloud do własnych aplikacji. Wiadomo, że na starcie będzie taka obsługa wbudowana w iWorka  zarówno na Mac jaki i w jego mobilnej wersji. Dzięki tej funkcjonalności będziemy mieli te same dokumenty na każdym urządzeniu
 • dzięki iCloud będziemy mieli na każdym z urządzeń dostęp do naszych zakupów z iTunes Store. W każdej chwili będziemy mogli przejrzeć listę zakupionych aplikacji i pobrać wybraną jeszcze raz na nasze urządzenie. Co więcej to samo będziemy mogli zrobić z muzyką i książkami. Ta raz zakupiona na komputerze będzie mogła być bezpłatnie pobrana również np. na iPadzie
 • iCloud będzie mógł przechowywać kopie bezpieczeństwa naszych urządzeń z iOS. Zamiast wykonywać kopię na komputerze będziemy mogli ja wykonać bezpośrednio w iCloud i potem odtworzyć również bez udziału komputera. Tak funkcja wymaga dostępu do Wi-Fi
 • częścią iCloud będzie Photo Stream (Strumień Zdjęć) czyli usługa przechowująca ostatnie 3 tysiące zdjęć na serwerze iCloud. Robiąc zdjęcia np naszym iPhonem od razu możemy go zobaczyć np na iPadzie lub na Apple TV. Przestrzeń dyskowa zajmowana przez te zdjęcia nie zmniejsza nam przestrzeni samej usługi iCloud.
 • ostatnim kawałkiem usługi jest  iTunes Mach, jeśli posiadamy na naszym iTunes muzykę pobraną z innych serwisów z muzyką lub zripowaną z płyt CD to możemy ją bardzo łatwo szybko i tanio zamienić na muzykę do pobrania z iTunes. Zamiana całej biblioteki kosztuje 25$, a pobrana muzyka będzie w bardzo dobrej jakości AAC 256 Kb/s. Ta usługa przynajmniej na początku będzie działała tylko w USA.

Mac OS X 10.7 Lion
Zapowiedź nowego systemu mieliśmy już w zeszłym roku, od prawie pół roku mamy jego wersję developerską. Na konferencji WWDC11 Apple postanowiło pokazać praktycznie finalną wersję systemu i zaprezentować jeszcze kilka nieznanych nowości. Przede wszystkim dostaliśmy datę wejścia do sprzedaży – będzie to lipiec tego roku, zaś cena to 30$ za upgrade, a system będzie do pobrania tylko przez Mac AppStore. Ogólnie nowości w systemie ma być 250, te najważniejsze wśród nich to:

 • Auto Save i Version te funkcje pozwolą nam uniknąć strat w dokumentach na których pracujemy. Auto Save zachowa jet automatycznie, a Verision pozwoli wrócić do wcześniejszych wersji tego samego pliku. Coś jak Time Machine dla pojedynczych plików. Z tego co można zrozumieć obie funkcje będą rozwiązane globalnie dla całego systemu
 • AirDrop to funkcja umożliwiająca bardzo szybką i łatwą wymianę dokumentów z innymi użytkownikami Maków. Funkcja wykryje osoby z Makami w naszym otoczeniu (10 m) i pozwoli przesłać im dowolne pliki. Transmisja będzie oczywiście szyfrowana i nie wymaga zasięgu sieci Wi-Fi
 • funkcja którą już znamy w wcześniejszych wersji beta tego systemu jest Mission Control. To połączenie wcześniejszych elementów system Mac OS Exposé i Spaces. Mission Control ma nam w teorii ułatwić pracę z wieloma oknami i wirtualnymi pulpitami, praktyka pokazuje, że niektórzy są nim zachwyceni (np. ja), a niektórzy nie mogą się do niego przyzwyczaić (np. Wojtek)
 • Launchpad to pełnoekranowy widok programów zainstalowanych i gotowych do uruchomienia na naszym komputerze. Wygląda zupełnie jak biurko na iPadzie i równie łatwo się obsługuje. Według nas to bardziej wodotrysk niż coś bardzo potrzebnego w systemie. Jednak taka idea uruchamiania programów może przypaść do gustu tym którzy mają już iPada i zastanawiają się czy kolejnym ich komputerem ma być jakiś sprzęt Apple
 • zmian doczekają się prawie wszystkie aplikacje systemowe takie jak kalendarz, program pocztowy Mail, książka kontaktowa. Programy oprócz nowych funkcji będą mogły też pracować w trybie pełnoekranowym. O tym już kilka razy Wam pisaliśmy
 • zmienia się też wygląd systemu, będzie jeszcze bardziej metaliczny. Pojawi się wiele nowych „aluminiowych” ikonek.

 

7

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MoridinDariusz GardyńskiRobert StachnikMatthewAdrian Szalanski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adrian Szalanski
Gość

Z tymi ikonkami nie byłbym taki pewien. Pojawiło się ich dużo, ale moim zdaniem na zasadzie „na teraz”. Te metalowe były przygotowane do celów prezentacyjnych. 

Ja bardzo czekam na AirDrop. Teraz z komputera na komputer pliki przesyłam mailem/dropboxem, a duże pendrajwem. Połączenie 2ch maków to za dużo roboty. 
Mam też nadzieję, że będzie możliwość synchronizacji zakładek w Safari przez iCloud. Często na wyjeździe dodaje na MBA strony i potem muszę kombinować z przesłaniem ich na iMaca.

Matthew
Gość

A co z funkcją Find My Mac ??

Robert Stachnik
Gość

w nowościach brak mi będzie iDisk który codziennie używałem i strasznie wygodne mi z tą usługą.Czy będzie jakaś alternatywa płatna z iDisk ?

Dariusz Gardyński
Gość

Czemu Launchpad wymiata ?? Bo mam dość bajzlu w folderze programy, który mam dodany do Dock’a, jako folder. Znaleźć w tym coś, to jest łatwo tylko w tedy jak się pamięta nazwę programu. Żadne porządkowania nie wchodzą w rachubę, bo albo system „gubi” program przy aktualizacji albo muszę tworzyć do wszystkiego skróty. Teraz dostane to com chciał, bez kombinacji i o to chodzi :).

BTW. Może naprawi się też słownik w Lionie, bo co jakiś czas znika mi słownik np. z safari, a potem wraca Oo… Czasem muszę go zmienić na polski z angielskiego, a to też strasznie irytuje :/.

Robert Stachnik
Gość

Pięknie pięnie ale dotarło do mnie że nie będę miał faktury VAT jak zakupię nowy system operacyjny dla firmy . Ta wiadomość jest nie miła bo jak udowodnię ukontrolerom że to zakupiłem na firmę z prywatnej karty kredytowej bez faktury VAT?

Moridin
Gość

Dostajesz rachunek na maila.

Robert Stachnik
Gość

Dzięki