iMagazine

Pytania o przejście z MobileMe na iCloud

14/06/2011, 09:43 · · · 14

Na dzień dzisiejszy niewiele wiemy. Ba! Wiemy mniej niż niewiele! MobileMe to obecna wizja „chmury” Apple’a, czyli Poczta, Kalendarze i Kontakty, synchronizujące się za pomocą Pusha na nasze komputery, telefony, iPady i iPody. Ale to również takie dodatki jak iDisk — 20 GB wirtualnej przestrzeni, na której możemy trzymać co nam się tylko podoba1. To również MobileMe Gallery, z której wiele osób korzysta i oferuje prostą alternatywę dla Flickr, Picasa i podobnych rozwiązań.

iCloud to nowa, lepsza wizja „chmury” Apple’a — nowa, bo zrywa ze starą nazwą i lepsza, bo nie musimy o niej myśleć. Niewątpliwie będzie miała sporo zalet, o których jeszcze nawet nie wiemy, dopóki nie będzie publicznie dostępna na jesień. Nie wiemy niestety co stanie się z dwoma mało popularnymi funkcjami, tj. iDisk i Gallery, a nie zapowiada się to dobrze. iCloud daje nam 5 GB przestrzeni na naszą pocztę, kalendarze, kontakty, backupy, ale nie liczy Photo Stream i muzyki. Jakby tego nie liczyć, to sporo mniej miejsca niż oferta MobileMe, która zostanie zamknięta z dniem 30. czerwca 2011 2012. Można będzie oczywiście dokupić więcej, ale najważniejsze pytanie brzmi: co stanie się z naszymi plikami i zdjęciami przy przenosinach na nową usługę?

Pytania

  1. Co stanie się z plikami na naszych iDiskach? Czy zostaną przeniesione na odpowiednie miejsce w iCloudzie, o ile takie w ogóle będzie dostępne? Co jeśli wykorzystujemy ponad 5 GB jego przestrzeni? Czy trzeba będzie polegać na usługach typu Dropbox?
  2. Back to My Mac — czy ta funkcjonalność nadal będzie istniała? Polegam na niej od dwóch lat i zwiększona wygoda nad rozwiązaniem typu VNC jest ogroma, a przepaść wzrasta jeszcze bardziej jak musimy kombinować z dynamicznymi IP.
  3. iWeb — czy będzie możliwość publikowania naszych stron na serwerach iCloud? A może pozostanie nam tylko poleganie na FTP? iWeb nie był uaktualniony w ostatnim update’cie iLife.
  4. Gallery — Photo Stream to nasz prywatny strumień zdjęć, którym nie za bardzo mamy jak się dzielić w obecnej chwili. To zresztą coś zupełnie innego niż tradycyjna galeria. Co stanie się z użytkownikami, którzy polegają na dzieleniu się z rodziną, znajomymi i innymi zdjęciami bezpośrednio z Aperture i iPhoto?

iCloud

Joshua Topolsky na dodatek donosi, że znikną interfejsu webowe dla poczty, kalendarzy i kontaktów. Rozumiem ideę za takim posunięciem, która ma na celu maksymalnie uprościć korzystanie z chmury. Uprościć do momentu, w której zapominamy o niej i po prostu z niej korzystamy. Tylko czy się do tego przyzwyczaimy?

  1. Przestrzeń ta jest dzielona z pocztą.
14

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.


14
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
BossDominik ŁadaMoridinKubaMichal Ratajczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Drobna korekta: MobileMe ma być zamknięte 30 czerwca 2012 a nie 2011. Co do Back To My Mac to chyba nie ma obaw bo były informacje, że ta funkcja będzie rozwinięta i umożliwi logowanie do swojego profilu, nawet jeśli inna osoba jest zalogowana do swojego profilu w tym samym czasie.  

Moridin
Gość

Literówka poprawiona. Thnx.

Sebastian Samulczyk
Gość

Back to my mac będzie działało. Jest taka opcja w iCloud ;-)

Moridin
Gość

Ja takiej nie mam.

Sebastian Samulczyk
Gość
Michal Ratajczak
Gość

„Co jeśli wykorzystujemy ponad 5 GB jego przestrzeni? Czy trzeba będzie polegać na usługach typu Dropbox?”

Wykupić? Już teraz widoczna jest opcja w konfiguracji iCloud. http://twitter.com/#!/mratajczak/status/78760094862548992 

„iWeb — czy będzie możliwość publikowania naszych stron na serwerach iCloud? A może pozostanie nam tylko poleganie na FTP? iWeb nie był uaktualniony w ostatnim update’cie iLife.”

SJ podobno odpisał, że to koniec iWeb.

Moridin
Gość

Podobno jest tutaj kluczowym słowem.

Kuba
Gość

ciekawe co z nazwami kont – z tego co wycztalem nie mozna bedzie utworzyc nowego o tym samym loginie, jesli ma sie konto MobileMe, ktorego nie przedluzylismy i obecnie jest zawieszone…

Moridin
Gość

Stawiam, że będzie można obecne przenieść na iCloud po debiucie na jesień.

Dominik Łada
Gość

szczerze – jakby nie było takiej opcji to by Apple sobie w kolano strzeliło. Także spokojna głowa ;-)

Kuba
Gość

poczekamy – zobaczymy. Jak narazie Support potwierdza brak takiej mozliwsoci..

Boss
Gość

Co za głupoty… Photostream się nie liczy do 5GB. 

Moridin
Gość

Przecież tak napisałem. ;-)

Zjadłem słowa „i pomimo że nie liczy się Photo Stream”. Dzięki za uwagę.

Moridin
Gość

Update: Wkradł się błąd bo zjadłem słowa mówiące, że Photo Stream nie zalicza się do 5GB w iCloud. Już poprawione. Dzięki @twitter-28792978:disqus !