iMagazine

Ile stracili operatorzy na iMessage i podobnych serwisach? [Ankieta]

22/02/2012, 21:17 · · · 15

Wiecie ile? Serwis CNet, powołując się na badanie rynku przeprowadzone przez Ovum Research, podało, że w zeszłym roku operatorzy stracili przez usługi takie jak iMessages, BlackBerry Messenger, Facebook chat czy Samsung ChatON prawie 14 miliardów USD!

Kwota ta jak rozumiem, dotyczy samego rynku amerykańskiego – nie jest to sprecyzowane. Możemy domyślać się w takim razie ile to było na całym świecie. A nawet jeśli badanie dotyczy całego świata to generalnie jest to i tak bardzo duża kwota.

Na swoim przykładzie zauważyłem najlepiej ile jestem w stanie zaoszczędzić odkąd wprowadzono iMessage. Większość moich znajomych, nawet takich, których o to nie podejrzewałem, ma jak się okazuje iPhony i z nimi wymieniam się już nie SMSami, a właśnie iMessagami. Dzięki temu nie tylko oszczędzam na SMSach, ale też na MMSach. Wcześniej spore przekraczanie abonamentu było u mnie standardem, teraz nie zdarza mi się to w ogóle. Jak prześledziłem billingi to właśnie przez SMSy i MMSy rachunek mi „puchł”.

Myślę, że wprowadzenie takich usług jest dużym ciosem dla operatorów. Zastanawiają się co zrobić w takiej sytuacji, bo coraz mniej zarabiają na jednym numerze. Rynek nasycił się już i nie jest łatwo o nowych klientów. Dowiedziałem się ostatnio, że przy rachunkach na poziomie 400PLN, jestem w prawie najwyższej grupie abonentów, bo średnie rachunki teraz są o ponad połowę mniejsze od moich.

Dodatkowo iMessage ma tą zaletę, że mogę z niego korzystać na iPadzie, iPhonie i od kilku dni na komputerze. Jest to szalenie wygodne.

Trzeba pamiętać, że ww serwisy nie są jedyne. Są przecież też takie programy jak Viber czy What’App, które są nawet ciekawsze od wspomnianych iMessage, BBM czy ChatON, bo są crossplatformowe. Są też maile – całkowicie uniwersalne.

Co zrobią operatorzy? Myślę, że muszą skoncetrować się w takiej sytuacji na zarabianiu na usługach transmisji danych. Innego wyjścia nie ma. Dlatego w tych usługach raczej nie spodziewałbym się specjalnych zniżek.

Proponujemy szybką ankietę.

Czy jeszcze SMSujecie, kompletnie zrezygnowaliście z takich usług czy przestawiliście się na wspomniane aplikacje?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

15

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


15
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Marcin Struniawskimacnow Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał Zieliński
Gość

Jak się da, to piszę iMessage albo WhatsApp. Kiedyś korzystałem z Facebook Messangera, ale teraz już nie mam takiej potrzeby. 

Robert Stachnik
Gość

zrezygnowałem w 90 % ze skype :) na rzecz komunikatorów Apple i FB ale czy operator nie wprowadzi opłat za te usługi ? może znajdą sposób ?

Krystian Paszek
Gość
Krystian Paszek

Nie cierpię takich wyliczeń. Policzmy, ile stracili producenci telegrafów przez wprowadzenie telefonów ;/. Świat idzie do przodu, jedne rzeczy zastępują inne, naturalna kolej rzeczy.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Denerwuje mnie jedna rzecz, ze pisze z iPhone z iMessage jako z numeru telefonu, natomiast z komputera jako z maila, przez to odbiorca ma mnie czesto zdublowanego Wiadomościach. Da się z komputera wysyłać jako z numeru?

macnow
Gość

Chyba jedynym rozwiązaniem jest ustawienie prezentacji po AppleID również na iPhone i przyzwyczajenie znajomych do nowego kanału komunikacji.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Jeżeli to jest jedyna opcja, to chyba będę musiał tak zrobić, będzie wygodniej. Ciekawi mnie to co napisał sq2frd, ale u mnie tak nie działa

macnow
Gość

A kontakty trzymasz w iCloudzie czy np. w Google Contacts? Ja używam Google Contacts i zauważyłem, że książka adresowa czasami wariuje, np. gubi relacje miedzy kontaktami. Możliwe, że na iCloudzie będzie działało poprawnie.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Mam na iCloudzie kontakty, ale to raczej nie robi różnicy

Anonimowo
Gość
Anonimowo

@krasnal – u mnie sie nie dubluje, jeśli i nr tel i email z iMessage jest przypisany do tej samej osoby w 1 i tej samej wizytówce.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

To nie wiem jak Ci się to udało, sprawdzałem u taty ma zapisany ten mail z którego pisałem oraz numer i mimo wszystko się dublowało :(

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Też nie wiem jak się „udało” ;-) używam tak na co dzień ;)

Marcin Struniawski
Gość

W abonamencie Play miałem wykupiony pakiet 200 smsów, który ledwo lub czasami w ogóle mi nie starczał. Odkąd moja połówka, a także inni znajomi mają iPhone’a zacząłem kupować mniejszy pakiet 100 smsów, którego i tak nie wykorzystuję. Piszę dużo, a na dzień dzisiejszy wykorzystałem może z 20 smsów :) iMessage jest naprawdę dobre. Zdjęcia można wysyłać bez dodatkowych opłat, jak to miało miejsce z mms. 

Marcin Struniawski
Gość

Wcześniej mi nie dublowało. W jednej konwersacji były i zielone i niebieskie chmurki. 
Odkąd mam iPada wszystko się popsuło. Nie wiem czy on jest winny, czy fakt wyjmowania karty SIM z tel, w celu aktywowania internetu do iPada. Gdzieś tu leży wina. 

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Oczywiście zwykłe SMS i WhatsApp.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Musiałbym zaznaczyć wszystkie opcje ; )

Co do iMessage, albo WhatsApp, czemu jeszcze ludzie sie na to nie przestawili? Mam 10 osób łącznie z którymi pisze przez wymienione wyżej.. Ehh.