iMagazine

Chmury – która najlepsza?

25/04/2012, 03:16 · · · 24

Od kilku dni Dropbox szaleje – powiększa konta, wprowadza nowe funkcje (np. współdzielenie katalogów).

Przedwczoraj Microsoft wprowadził aplikację m.in. dla systemu OSX umożliwiającą, podobnie jak Dropbox, synchronizację SkyDrive z katalogiem na naszym dysku lokalnym.

Skąd to poruszenie? Ano dlatego, że w końcu Google uruchomił swoją chmurę – Google Drive.

Google Drive jest naturalnym rozwinięciem portfolio Google. Drive uzupełnia usługi o chyba już ostatnie, najistotniejsze ogniwo dla użytkowników. Drive rozwija usługę Google Docs. Co ciekawe, łączy w sobie dodatkowo jeszcze inne funkcjonalności, jakich nie mają konkurencji, albo są one ograniczone – np. OCR, wspólna praca na plikach czy system komentowania.

Niestety Google Drive nie jest dla wszystkich – takie osoby jak ja, które korzystają z usług Google w ramach swojej domeny, póki co nie będą miały dostępu do dysku.

Jak widzicie bardzo dużo ciekawych rzeczy dzieje się w kwestii chmur. Przygotowaliśmy proste zestawienie podstawowych funkcji kilku najpopularniejszych chmur – iCloud, Dropbox, SkyDrive, Box oraz nowego gracza Google Drive.

Która jest najlepsza? Która wg Was jest najbardziej funkcjonalna? Wszystko zależy od nas samych. Każdy ma inne preferencje i przyzwyczajenia. Niewątpliwie cenowo najlepiej wypada SkyDrive. Również najlepiej jeśli chodzi o ilość darmowego miejsca, oprogramowanie i wielkość pliku.

Korzystanie z chmury jest bardzo wygodne. Przekonałem się do niej w pełni dopiero niedawno. Do tej pory używałem chmury praktycznie tylko do wymiany większych plików, których nie mogłem wysłać mailem. Teraz przestawiłem się, w związku z częstą pracą w drodze i na różnych urządzeniach, na pracę w chmurze. Praktycznie większość z moich plików mam na Dropboxie oraz SkyDrive. Do tego ostatniego wróciłem ponownie, dzięki wprowadzeniu aplikacji dla OSX. Dobrze, że wcześniej byłem zapisany do tej usługi, bo dzięki temu mam 25GB pojemności na swoim koncie.

Jak podliczyłem mam za darmo w sumie ok 92GB miejsca na dane w różnych chmurach – iCloud, Dropbox, Box i SkyDrive. Dla moich potrzeb jest to aż nadto. W tej chwili mam zajęte w sumie 30% z 12GB na Dropboxie, gdzie składuję najważniejsze pliki.

Oczywiście nie są to jedyne usługi dostępne na rynku – nie zapominamy też o SugarSync, Amazon CloudDrive i innych. Nie uwzględniałem ich w zestawieniu, bo nie korzystam z nich i nie mam z nimi doświadczenia.

Proponuję dwie szybkie ankiety dotyczące chmur.

Czy korzystasz z chmury?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Z jakiej chmury korzystasz? Możesz zaznaczyć dwie odpowiedzi.

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zachęcam też Was do podzielenia się z nami Waszymi opiniami nt koncepcji chmury jako takiej, jak i poszczególnych usług.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

Marek Kowalski napisał(a):

„Niestety Google Drive nie jest dla wszystkich – takie osoby jak ja, które korzystają z usług Google w ramach swojej domeny, póki co nie będą miały dostępu do dysku.” – Bzdura!!! Ja jakoś korzystam i mam Drive. Sprawdzajcie informacje zanim napiszecie.

Moridin napisał(a):

Jak możesz pisać, że to bzdura skoro nie ma Gdrive na naszych Google Apps?

Marek Kowalski napisał(a):

Ja mam. Mogę screena wysłać. Wszedłem na https://drive.google.com/start, zalogowałem się w mojej domenie i bez problemu uzyskałem dostęp.

Po co miałbym ściemniać? Trochę więcej wiary w ludzi i w to że są przynajmniej w połowie tak inteligentni jak Ty i rozróżniają google apps.

joozio napisał(a):

Możliwe, że Google dopuszcza wąskie grono beta testerów~>tak jak to miało miejsce z Google+ :~)

Glorfidel napisał(a):

A ja również nie mam
Pisze że usługa będzie dostępna wkrótce i mi wyślą wtedy maila informującego

Marek Kowalski napisał(a):

No tak, ja też wysłałem że chce się przyłączyć wczoraj wieczorem i wtedy pisało że jest w przygotowaniu i na dziś na rano miałem.

Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem.

Piotr Szczygieł napisał(a):

To że ty masz dostęp nie znaczy, że każdy użytkownik Google Apps także ma dostęp.

Ja nie mam dostępu, więc przed zarzuceniem komuś „pisanie bzdur bez sprawdzenia” warto samemu sprawdzić.

Dominik Łada napisał(a):

Nie bzdura tylko nadal nie mamy opcji na użycie Google Drive w naszej domenie…

pohuj mito napisał(a):

A co się dziwicie? Tyle hejtowania na google w nadgryzionych nie mogło przejść bez konsekwencji ;)

Dominik Łada napisał(a):

Ostatni będą pierwszymi!;-)

Andrzej Olender napisał(a):

mnie również włączyli po kilku godzinach w mojej domenie ;)

Radosław Szeja napisał(a):

Niemal każda usługa Google działa w chmurze, a skoro pojawił się iCloud, to raczej uogólniłbym GDrive do Google :)

Współdzielenie katalogów nie było już od dawna w Dropboxie ?

Dominik Łada napisał(a):

Współdzielenie z użytkownikami Dropboxa było, ale teraz jest jeszcze dla wszystkich pozostałych tak jak to było z udostępnianiem linków

apuqun napisał(a):

Gdrive jak najbardziej działa na google apps. Mam dysk na własnej domenie (.pl) od wczoraj. Mam wrażenie, że Google sprytnie to rozwiązało, żeby nie przeciążać serwerów. Dysk pojawia się na koncie google po uprzednim przejściu na strone startową usługi z danego konta (zwykłe lub apps), czyli dostają zainteresowani.  Ja w obu przypadkach czekałem około półgodziny. 

Filip Stępień napisał(a):

Ja, troszkę z innej beczki. Tak chwalony tu skydrive, nawet nie leżał koło dropboxa, przy dodawaniu dużej ilości plików np. zdjęć, niby dodaje je poprawnie, a jak się chce zrobić podgląd to wyskakuje tylko windowsowska ikona pliku .jpeg. Mogą dać i 100GB miejsca za darmo, a i tak będzie to jak na razie  gó*no warte.

Marek Kowalski napisał(a):

W artykule dalej błąd, nikomu nie chce się sprawdzić i poczytać. Pewnie gdy Moridin skończy się lansować po kawiarniach z rana to sprawdzi i poprawi ;)

Moridin napisał(a):

Jakich kawiarniach? Ja od 6:00 rano przed kompem, a Red Bulle piję w domu. :-p

pohuj mito napisał(a):

Po pierwsze to iCloud to inna bajka i nie można jej porównywać. 
Moridin pewnie będzie wolał dropboxa ale tak naprawdę pewnie wybrał by skydriva, lecz ma bariere psychiczną przed MS ;)

Ja wybieram SkyDriva bo dla mnie najlepiej pasuję pod wieloma względami (pojemność, szybkość itd..) 

Za nic nie chce wysyłać swoich zdjęć z wakacji na gDriva, aby ktoś mógł je wyszukać w google wpisując np. „orgia z kochanką na Barbados”. Bo znając ich politykę prywatności to wszystko może się zdarzyć.

Seba napisał(a):

Hmm… na co  dzień korzystam z iCloud i Dropboxa, i w zupełności mi wystarcza.
SkyDrive i GoogleDrive posiadam, ale na chwile obecną nie używam. 
Czekam na czarną godzinę ;)

Login Fikcyjny napisał(a):

Dropbox wymiata wszystko… 2 GB na start + 16 GB za polecenia + 5GB za upload zdjec z telefonu badz aparatu +768mb za get started i podbne czynnosci. Czyli w sumie 24GB:)

GDrive – 5GB, DROPBOX 24GB DARMOWEJ PRZESTRZENI. Dla mnie wybor jest banalnie prosty:)

Jesli chcesz przestować dropbox zarejestruj sie z tego linka:

goo.gl/BzVbl

dzieki temu dostaniesz 2,5GB na start:)

Discus napisał(a):

Najlepszy oczywiście jest Copy.com masz 15 GB za darmo, ale jeśli użyjesz tego linku:https://copy.com?r=ShifEk Otrzymasz 20GB za free, dodatkowo za każdą poleconą osobę 5 GB bez ograniczeń. Wygodne aplikacje praktycznie na każdą platformę, synchronizacja w tle itd.Długo szukałem pojemnej szybkiej i stabilnej chmury w końcu znalazłem COPY.COM. Używam od kilku miesięcy i z całą odpowiedzialnością polecam. mój link referencyjny https://copy.com?r=ShifEk dodatkowe 5GB dla mnie i dla Ciebie :)

Guest napisał(a):

Pominęliście Copy.com, moim zdaniem najlepsza, a testowałem do tej pory sporo chumr (Dropboxa, OneDrive, Mediafire, GoogleDrive).
Dostęp przez www, Androida, iOS, Windows Phone, nawet Linuxa, brak limitu wielkości pliku, ani transferu.
Na start jest 15 Gb, a po rejestracji z tego linka dodatkowe 5 Gb: https://copy.com?r=9gDCY2

Gon Lukee napisał(a):

Po przetestowaniu wielu chmur (Dropboxa, OneDrive, Mediafire, GoogleDrive) polecam przetestować Copy . com. Dostęp przez www, Androida, iOS, Windows Phone, nawet Linuxa, brak limitu wielkości pliku, ani transferu.
Na start jest 15 Gb, a po rejestracji z tego linka dodatkowe 5 Gb: https://copy.com?r=9gDCY2

cezarrr napisał(a):

Dropbox to dobra chmura ze świetną synchronizacją, wrażliwe pliki oczywiście szyfrujemy lub trzymamy w kontenerach.
Pojemność konta łatwo powiększyć do 16GB, przy rejestracji przez link https://db.tt/ArQriXVrlA obie strony otrzymują taki sam bonus w postaci 0,5GB gratis.
Pozdrawiam

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK