Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Chmury – która najlepsza?

Chmury – która najlepsza?

24
Dodane: 12 lat temu

Od kilku dni Dropbox szaleje – powiększa konta, wprowadza nowe funkcje (np. współdzielenie katalogów).

Przedwczoraj Microsoft wprowadził aplikację m.in. dla systemu OSX umożliwiającą, podobnie jak Dropbox, synchronizację SkyDrive z katalogiem na naszym dysku lokalnym.

Skąd to poruszenie? Ano dlatego, że w końcu Google uruchomił swoją chmurę – Google Drive.

Google Drive jest naturalnym rozwinięciem portfolio Google. Drive uzupełnia usługi o chyba już ostatnie, najistotniejsze ogniwo dla użytkowników. Drive rozwija usługę Google Docs. Co ciekawe, łączy w sobie dodatkowo jeszcze inne funkcjonalności, jakich nie mają konkurencji, albo są one ograniczone – np. OCR, wspólna praca na plikach czy system komentowania.

Niestety Google Drive nie jest dla wszystkich – takie osoby jak ja, które korzystają z usług Google w ramach swojej domeny, póki co nie będą miały dostępu do dysku.

Jak widzicie bardzo dużo ciekawych rzeczy dzieje się w kwestii chmur. Przygotowaliśmy proste zestawienie podstawowych funkcji kilku najpopularniejszych chmur – iCloud, Dropbox, SkyDrive, Box oraz nowego gracza Google Drive.

Która jest najlepsza? Która wg Was jest najbardziej funkcjonalna? Wszystko zależy od nas samych. Każdy ma inne preferencje i przyzwyczajenia. Niewątpliwie cenowo najlepiej wypada SkyDrive. Również najlepiej jeśli chodzi o ilość darmowego miejsca, oprogramowanie i wielkość pliku.

Korzystanie z chmury jest bardzo wygodne. Przekonałem się do niej w pełni dopiero niedawno. Do tej pory używałem chmury praktycznie tylko do wymiany większych plików, których nie mogłem wysłać mailem. Teraz przestawiłem się, w związku z częstą pracą w drodze i na różnych urządzeniach, na pracę w chmurze. Praktycznie większość z moich plików mam na Dropboxie oraz SkyDrive. Do tego ostatniego wróciłem ponownie, dzięki wprowadzeniu aplikacji dla OSX. Dobrze, że wcześniej byłem zapisany do tej usługi, bo dzięki temu mam 25GB pojemności na swoim koncie.

Jak podliczyłem mam za darmo w sumie ok 92GB miejsca na dane w różnych chmurach – iCloud, Dropbox, Box i SkyDrive. Dla moich potrzeb jest to aż nadto. W tej chwili mam zajęte w sumie 30% z 12GB na Dropboxie, gdzie składuję najważniejsze pliki.

Oczywiście nie są to jedyne usługi dostępne na rynku – nie zapominamy też o SugarSync, Amazon CloudDrive i innych. Nie uwzględniałem ich w zestawieniu, bo nie korzystam z nich i nie mam z nimi doświadczenia.

Proponuję dwie szybkie ankiety dotyczące chmur.

Czy korzystasz z chmury?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Z jakiej chmury korzystasz? Możesz zaznaczyć dwie odpowiedzi.

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zachęcam też Was do podzielenia się z nami Waszymi opiniami nt koncepcji chmury jako takiej, jak i poszczególnych usług.

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 24

“Niestety Google Drive nie jest dla wszystkich – takie osoby jak ja, które korzystają z usług Google w ramach swojej domeny, póki co nie będą miały dostępu do dysku.” – Bzdura!!! Ja jakoś korzystam i mam Drive. Sprawdzajcie informacje zanim napiszecie.

Ja mam. Mogę screena wysłać. Wszedłem na https://drive.google.com/start, zalogowałem się w mojej domenie i bez problemu uzyskałem dostęp.

Po co miałbym ściemniać? Trochę więcej wiary w ludzi i w to że są przynajmniej w połowie tak inteligentni jak Ty i rozróżniają google apps.

Możliwe, że Google dopuszcza wąskie grono beta testerów~>tak jak to miało miejsce z Google+ :~)

A ja również nie mam
Pisze że usługa będzie dostępna wkrótce i mi wyślą wtedy maila informującego

No tak, ja też wysłałem że chce się przyłączyć wczoraj wieczorem i wtedy pisało że jest w przygotowaniu i na dziś na rano miałem.

Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem.

To że ty masz dostęp nie znaczy, że każdy użytkownik Google Apps także ma dostęp.

Ja nie mam dostępu, więc przed zarzuceniem komuś “pisanie bzdur bez sprawdzenia” warto samemu sprawdzić.

A co się dziwicie? Tyle hejtowania na google w nadgryzionych nie mogło przejść bez konsekwencji ;)

Współdzielenie z użytkownikami Dropboxa było, ale teraz jest jeszcze dla wszystkich pozostałych tak jak to było z udostępnianiem linków

Gdrive jak najbardziej działa na google apps. Mam dysk na własnej domenie (.pl) od wczoraj. Mam wrażenie, że Google sprytnie to rozwiązało, żeby nie przeciążać serwerów. Dysk pojawia się na koncie google po uprzednim przejściu na strone startową usługi z danego konta (zwykłe lub apps), czyli dostają zainteresowani.  Ja w obu przypadkach czekałem około półgodziny. 

Ja, troszkę z innej beczki. Tak chwalony tu skydrive, nawet nie leżał koło dropboxa, przy dodawaniu dużej ilości plików np. zdjęć, niby dodaje je poprawnie, a jak się chce zrobić podgląd to wyskakuje tylko windowsowska ikona pliku .jpeg. Mogą dać i 100GB miejsca za darmo, a i tak będzie to jak na razie  gó*no warte.

Po pierwsze to iCloud to inna bajka i nie można jej porównywać. 
Moridin pewnie będzie wolał dropboxa ale tak naprawdę pewnie wybrał by skydriva, lecz ma bariere psychiczną przed MS ;)

Ja wybieram SkyDriva bo dla mnie najlepiej pasuję pod wieloma względami (pojemność, szybkość itd..) 

Za nic nie chce wysyłać swoich zdjęć z wakacji na gDriva, aby ktoś mógł je wyszukać w google wpisując np. “orgia z kochanką na Barbados”. Bo znając ich politykę prywatności to wszystko może się zdarzyć.

Dropbox wymiata wszystko… 2 GB na start + 16 GB za polecenia + 5GB za upload zdjec z telefonu badz aparatu +768mb za get started i podbne czynnosci. Czyli w sumie 24GB:)

GDrive – 5GB, DROPBOX 24GB DARMOWEJ PRZESTRZENI. Dla mnie wybor jest banalnie prosty:)

Jesli chcesz przestować dropbox zarejestruj sie z tego linka:

goo.gl/BzVbl

dzieki temu dostaniesz 2,5GB na start:)

Najlepszy oczywiście jest Copy.com masz 15 GB za darmo, ale jeśli użyjesz tego linku:https://copy.com?r=ShifEk Otrzymasz 20GB za free, dodatkowo za każdą poleconą osobę 5 GB bez ograniczeń. Wygodne aplikacje praktycznie na każdą platformę, synchronizacja w tle itd.Długo szukałem pojemnej szybkiej i stabilnej chmury w końcu znalazłem COPY.COM. Używam od kilku miesięcy i z całą odpowiedzialnością polecam. mój link referencyjny https://copy.com?r=ShifEk dodatkowe 5GB dla mnie i dla Ciebie :)

Pominęliście Copy.com, moim zdaniem najlepsza, a testowałem do tej pory sporo chumr (Dropboxa, OneDrive, Mediafire, GoogleDrive).
Dostęp przez www, Androida, iOS, Windows Phone, nawet Linuxa, brak limitu wielkości pliku, ani transferu.
Na start jest 15 Gb, a po rejestracji z tego linka dodatkowe 5 Gb: https://copy.com?r=9gDCY2

Po przetestowaniu wielu chmur (Dropboxa, OneDrive, Mediafire, GoogleDrive) polecam przetestować Copy . com. Dostęp przez www, Androida, iOS, Windows Phone, nawet Linuxa, brak limitu wielkości pliku, ani transferu.
Na start jest 15 Gb, a po rejestracji z tego linka dodatkowe 5 Gb: https://copy.com?r=9gDCY2