iMagazine

Zmiana dock connectora? Myślę, że tak

31/05/2012, 12:28 · · · 8

Mieliśmy dziś podczas nagrania „Nadgryzionych” ciekawą rozmowę o przyszłości iPhone. Norbert Cała przypominał o zakładzie jaki zawarł z Wojtkiem Pietrusiewiczem oraz Michałem Zielińskim. Zakład pod roboczą nazwą PPiP (Puchar Przewidywania iPhona) dotyczy tego czyja koncepcja przyszłości iPhona się sprawdzi. Na razie jeszcze nie jest do końca ustalone co wygra zwycięzca, ewentualnie co mają zrobić przegrani, niemniej jednak piłka jest w grze – zainteresowanych odsyłam do Twittera i przejrzenia wpisów szanownych Panów z dzisiejszego rana.

Zmierzam do tego, że zupełnie niespodziewanie, niezależnie od zakładu, pojawiła się dzisiaj ciekawa informacja, która może trochę wywrócić go do góry nogami.

Otóż Apple opublikowało na swojej stronie dotyczącej ofert pracy, informację, że poszukuję inżyniera, który będzie odpowiedzialny …za projekt nowego dock connectora.

Wprawdzie nie jest to napisane wprost, ale coś czuję przez skórę, że czeka nas w niedalekiej przyszłości rewolucja.

The Connector Design Engineer will be responsible for managing multiple connector designs and developments in support of the iPod product lines. Cross-functional development and consulting will be a major part of your daily work. As a Lead Engineer you be responsible for identifying appropriate connection technology requirements for new products and follow through with selection and development of suitable interconnect products. This will often involve adaptation of existing connectors or complete new designs. Interfacing with connector suppliers to direct and implement the necessary design changes or creation of completely new designs will also be a major part of your daily work.

Obstawiam, że zmiany jednak nie będzie od najbliższej rewizji, bo R&D produktów w IT zajmują ok 18 miesięcy, a premiera np. nowego iPhona powinna odbyć się już relatywnie niedługo, ale może się okazać, że wszystkie gromadzone przez lata akcesoria do iPhona, iPod i iPada, będziemy musieli wymienić.

Ale czy aby na pewno? Sukces Apple i jego urządzeń przenośnych leży w zbudowanym ekosystemie. Na ten ekosystem składają się miliony przeróżnych produktów, mniej lub bardziej potrzebnych, które wykorzystują właśnie ów dock connector.

Osobiście uważam, że skoro dock connector w obecnej formie istnieje od 2003 roku, to już jest czas na zmiany. Jest on duży i zajmuje sporo miejsca w urządzeniu. Podejrzewam, że będziemy mieli możliwość korzystania jeszcze przez jakiś czas z urządzeń peryferyjnych, akcesoriów używających „starego” złącza, pomimo zmiany w iPhonach czy iPodach na nowy.

Będzie stosowna przejściówka, oczywiście odpłatnie dostępna.

Pełna oferta pracy znajduje się pod tym linkiem – oczywiście dla zainteresowanych pracą w Cupertino.

8

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MarucinsMoridinDominik OsyczkaDominik Ładaemigrant Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
emigrant
Gość

Apple na pewno w przyszłości będzie chciało zejść z grubością iPhona do 7mm a później do 5mm. 30 pinowy dock to dobre rozwiązanie, mocne, stabilne, tor audio, tor video i inne ficzersy, lecz jego konstrukcja jest dość duża. Póki co nie przeszkadza, ale przy 7 czy 5mm grubości iPhone może być juz niezaciekawie imho. Oni sami pewnie by nie chcieli uśmiercać 30 pinowego docka, ale musi nadejść ten czas, że będą musieli. Poza tym rynek szybciutko się dostosuje. Na pewno to nie będzie w tym roku, może za rok a i nie wykluczone, że dopiero za 2 lata.
http://guide-images.ifixit.net/igi/gyJugHgSIrZtaWZT.large

Jak widać na obrazu 30 pinowy dock jest dość duży, mocno rozbudowany. Czas najwyższy go przeprojektować, zmniejszyć przynajmniej 2x, ale to nie teraz, stawiam, że za 2 lata.

Dominik Łada
Gość

To, że rynek się dostosuje to jest jasne, ale to że nie będą zachwyceni klienci, którzy mają pierdyliard gratów z tym złączem to inna sprawa.

Ja obstawiam, że testowo mogą wprowadzić inne złącze w iPodach, jeśli w ogóle będą nowe, plus właśnie przejściówka.

emigrant
Gość

To ile lat ma Apple niańczyć jeszcze userów ze starym dockiem? kolejne 20-30 lat? :). Popłaczą trochę użytkownicy, przejdzie płacz i kupią coś nowego. Nie widzę problemu nawet jak na świecie jest pierdyliard gratów z 30 pinowym dockiem.

Dominik Osyczka
Gość

„Norbert Cała przypominał o zakładzie jaki zawarł z Wojtkiem Pietrusiewiczem oraz Michałem Zielińskim (…) Na razie jeszcze nie jest do końca ustalone co wygra zwycięzca, ewentualnie co mają zrobić przegrani” ja tu widzę lekką stronniczość autora artykułu, czyli widać, że podświadomie Dominik kibicuje Norbertowi ;-)

Dominik Łada
Gość

ojtam ojtam;-) wcale nie;-P

Moridin
Gość

Polski Puchar iPhone’a :-p

Marucins
Gość
Marucins

Przejściówka i styka :]