iMagazine

Apple traci na rynku tabletów. Wkrótce podda się hegemonii Androida?

05/11/2012, 18:52 · · 11

W trzecim kwartale tego roku Apple nie pobiło rekordu z zakresu sprzedaży iPada. Mało tego… tabletom z iOS zaczął po piętach deptać Android! Udział firmy z Cupertino na rynku tabletów internetowych zmalał do wartości „zaledwie” 50,4%.

Dziś rynek tabletów internetowych nie wygląda tak jak dwa lata temu, gdy zasadniczo na rynku liczył się wyłącznie iPad. Z najnowszego raportu firmy analitycznej IDC wynika, że Apple coraz szybciej trafi udziały na rynku „dachówek” i w trzecim kwartale tego roku mógł pochwalić się tylko udziałem w postaci 50,4%.

Apple sprzedało w trzecim kwartale 14 milionów iPadów (to i tak o 26,1% więcej niż w adekwatnym okresie z 2011 roku). Niemniej, producenci tabletów z Androidem zanotowali również niezłe, a raczej dużo lepsze wzrosty sprzedaży. Na drugim miejscy uplasował się Samsung z wynikiem 5,1 milionów sztuk tabletów (18,4%), dalej Amazon, który sprzedał 2,5 milionów Kindle Fire (9,0%), a na czwartym Asus (2,4 mln i 8,6% udziałów w torciku).

Tacy producenci jak Samsung zaliczyli ponad czterokrotny wzrost sprzedaży tabletów internetowych względem Q3 2011 roku. Apple choć pozostaje liderem (pod względem liczby sprzedanych sztuk tabletów), to tak świetnym wynikiem pochwalić się nie może. Czyżby więc Android miał wkrótce skanibalizować rynek tabletów…? Wszak niewiele już ku temu brakuje. Firma z Cupertino ma jednak asa w rękawie w postaci nowych tabletów (iPad 4. gen i iPad mini), które dopiero wprowadzono do sprzedaży i te mają szansę przyczynić się do odzyskania udziałów w rynkowym torciku.

Fot.: eyelk (CC)


Dawid Długosz

Autor książek i dziennikarz w branży IT od 2006 roku, obecnie związany z redakcją Komputer Świat. Pasjonat wolnego oprogramowania i produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. Prowadzi również własny serwis - Tablety.pl. Można go śledzić na Twitterze (@Dritone).


Dodaj komentarz

Marucins napisał(a):

Tablet to zabawka typowa do konsumpcji treści – nie trzeba kupować iPad’a 4 czy PayPad’a Mini aby w pełni korzystać „ze wszystkiego”.

Radosław Szeja napisał(a):

Gdzie tu kanibalizm ?

andrzejm napisał(a):

przypadkiem tu trafiłem i zadam pytanie nie na temat:
jak Autor łączy pasję do wolnego oprogramowania i produktów Apple? toż przecież ogień i woda

Behinder napisał(a):

Przeczytałem nagłówek artykułu i myślałem że jestem na Spider’s Web

Moridin napisał(a):

Ja też. :-) Dawid – masz zły sygnał. ;-)

Dritne napisał(a):

Heh. Oj tam, oj tam :-)

Tomasz napisał(a):

Co autor ma na myśli w tym zdaniu i jak rozumie słowo kanibalizować? „Czyżby więc Android miał wkrótce skanibalizować rynek tabletów…? „

Marcin Dmochowski napisał(a):

Myślę, że chodziło o „zmonopolizować” ;)

Krzysztof Walkow napisał(a):

Autorze, czytalem ten sam tekst w Rzepie. Tez jest Twoj?

Dritne napisał(a):

Nie, czyżby ktoś podkradł? ;-)

Paweł Kleka napisał(a):

To porównnie (w %) jest bez sensu – gdybym był producetem i w 2011 sprzedał 1 tablet a w 2012 – 5 to miałbym 500% przyrostu i wykosiłbym wszystkich. Popatrzcie na surowe liczby. Apple będa na rynku kilka lat i mając go jakoś tam nasyconym sprzedało 3M, a Samsung goniąc 4M. A nie tam 25 do 320%.
Tanie szukanie sensacji.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK