iMagazine

LTE z polskich sieci w iUrządzeniach

11/03/2013, 15:28 · · · 12

Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 1/2013

Gdy już wszyscy, w tym iMagazine, napisali, że LTE w iUrządzeniach działa tylko w autoryzowanych przez Apple sieciach, a takich w Polsce nie ma – to nagle okazało się, że firma zrobiła nam psikusa. Jeden z naszych czytelników, trochę przez przypadek, włożył kartę sieci Plus z aktywną transmisją LTE do swojego iPada mini z najnowszym systemem iOS 6.0.2 i jego oczom ukazał się znaczek LTE obok nazwy sieci.

Byliśmy bardzo zdziwieni tym faktem i postanowiliśmy przetestować to sami we wszystkich urządzeniach Apple, które wspierają LTE na europejskich częstotliwościach. Testy przeprowadziliśmy w sieci Plus GSM, dzięki której uprzejmości dostaliśmy testową kartę Nano SIM z transmisją LTE. Oto wyniki naszych testów.

iPad mini z ustawieniami operatora Carrier 13.5 soft iOS 6.0.2 i Carrier 13.6 iOS 6.1 beta 4 – LTE w sieci Plus działa. Automatycznie po włożeniu karty Plus pojawia się opcja włączenia LTE (widoczna na zrzucie ekranu) w menu „Dane sieci kom.”. Opcja ta pojawia się, nawet jeśli nasza karta Plus nie ma aktywnego pakietu LTE. Niestety, jeśli pakiet nie jest aktywny, to iPad nie przejdzie w tryb LTE i zostanie cały czas na 3G. Jeśli usługi LTE mamy aktywne, to obok nazwy sieci pojawi się napis LTE.

iPad retina (4G) z ustawieniami operatora Carrier 13.5, które mamy z softem iOS 6.0.1 nie wspiera LTE w Plus. Sytuacja zmienia się w iOS 6.1 beta 4. Razem z tym softem dostajemy nowe, domyślne ustawienia operatora Carrier 13.6 i one już wspierają działanie LTE. Podobnie jak w małym iPadzie, również w dużym pojawia się przełącznik LTE w menu „Dane sieci kom.”

iPhone 5 z ustawieniami operatora Carrier 13.0 i Carrier 13.1 (czyli iOS 6.0.2 oraz iOS 6.1 beta 4). W menu „Dane sieci kom.” mamy cały czas tylko opcję włączenia transmisji 3G. Telefon nie przechodzi w tryb LTE. Mamy cichą nadzieję, że szybko się to zmieni, bo skoro w iPadach działa, to dlaczego tutaj ma nie działać, skoro wszystkie urządzenia mają te same moduły komunikacji.
Jeśli chodzi o szybkości transmisji LTE w sieci Plus GSM, to są one naprawdę różne. Bardzo dużo, jak nie wszystko, zależy od miejsca, w którym jesteśmy. Transfery rzędu 40 Mb\s „down” i nieco więcej są czymś normalnym. Dla przypomnienia, maksymalne możliwe do uzyskania w tej technologii transfery to 150 Mb/s. Nam się udało uzyskać maksymalnie około 70 Mb\s. W praktyce jednak nawet w Warszawie są miejsca, gdzie mamy zasięg LTE, a szybkości nie przekraczają 2 Mb\s. Jeśli chodzi o transmisję „up”, tutaj wahania są większe i czasem mamy 0,5 Mb\s, a chwilę potem 10 Mb\s, aby po chwili mieć jeszcze więcej. Transfery będą się jednak poprawiały, bo sieć Plus ciągle rozbudowuje swoją infrastrukturę LTE. Dla wielu czytelników może być istotne to, że wkładając kartę Plus z LTE do iPada, będą mogli go wykorzystać jako punkt dostępowy dla innych urządzeń. Systemowa funkcja HotSpot osobisty działa bowiem z kartami Plus bezproblemowo.
Oprócz Plusa, jeszcze sieć Cyfrowy Polsat świadczy w Polsce usługi LTE na częstotliwościach obsługiwanych przez iUrządzenia. Inne sieci dopiero startują w przetargu na podobną koncesję. Rozstrzygnięcie się jednak przedłuża.

PS. Mieliśmy rację z Wojtkiem, pisząc nasze recenzje Mini, w których stwierdziliśmy, że będzie to pierwszy sprzęt Apple z działającym w Polsce LTE.

——Aktualizacja——-
Przetarg na koncesje świadczenia usług LTE we wspomnianym paśmie 1800 MHz został rozstrzygnięty. Największym zwycięzcą okazała się sieć Play, która dostałą koncesję na trzy „paczki”. Dwie koncesje dostała sieć T-Mobile. Obie sieci zadeklarowały chęć wykorzystania wszystkich przyznanych częstotliwości.

12

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

12
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
hopyiStigNorbert CałaPiotr SzczygiełRobert Stachnik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jebacz Koz
Gość

Jakie iUrzadzdnia, skoro działa to tylko na iPadzie mini.

Zaraz będzie rok po premierze a oninlaskawie wprowadza możliwość dla reszty zacofanych państw.

Faktycznie przodownicy.

januszp
Gość
januszp

Z tego co już podawano, to przetarg na LTE rozstrzygnięty został w lutym, T-Mobile i Play dostały częstotliwości na LTE

Norbert Cała
Gość

Kluczem do informacji o rozstrzygniętym przetargu jest pierwsze zdanie artykułu -„Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 1/2013”

Robert Stachnik
Gość

Po rozmowie z Norbertem, jeszcze raz odbyłem rozmowę w salnie Plus Gsm i to co się dowiedziałem nie pomoże w urzydkowaniu iPada 4 gen. Pani odpowiedział że nie interesują firmy Plus GSM inne urządzenia na rynku a tylko te które sami sprzedają. Więc obecny monopolista robi co chce :( a co działania LTE w Szczecinie to szału nie ma , prezentowana mapa przez tą sieć to oszustwo! sprawdziłem na urządzeniu sprzedawany przez tą sieć osobiście. Pozostaje poczekać na konkuręcję, bo ten układ jest chory.

Piotr Szczygieł
Gość
Piotr Szczygieł

„urzydkowaniu”, „konkuręcję” – proponuję zastąpić iPada zeszytem i ćwiczyć ortografię.

Piotr Szczygieł
Gość
Piotr Szczygieł

„Opcja ta pojawia się, nawet jeśli nasza karta Plus nie ma aktywnego pakietu LTE.” – co to znaczy. LTE jest domyślnie włączona dla wszystkich klientów iPlusa – nie trzeba niczego aktywować.

Przetarg został rozstrzygnięty. T-mobile odpali sieć w lutym 2014 (kilka miast na początek), a Play… – tutaj nieco gorzej. Play kombinuje jak skorzystać z licencji bez budowania własnej sieci.

Norbert Cała
Gość

1. Chodzi np p kartę prepaid z planem do rozmów – nie ma na niej możliwości transmisji LTE, ale opcja włączenia się pojawia.

2. Kluczem do informacji o rozstrzygniętym przetargu jest pierwsze zdanie artykułu -„Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 1/2013”

Piotr Szczygieł
Gość
Piotr Szczygieł

W prepaidzie LTE nie jest jeszcze dostępny. Trwją testy, więc może akurat Twoja karta zalogowała się do LTE przy o

Norbert Cała
Gość

No właśnie o tym mówię – LTE w prepaid nie jest dostępny – ale po włożeniu karty Plusa nawet prepaid – przełącznik 3G zamienia się na LTE

iStig
Gość
iStig

opcja wlaczenie LTE pojawia sie takze na moim mini z karta Aero2 :-D

hopy
Gość

I tak jak cennych danych osób przyczyniają się do treści witryny. Ocalę swoją stronę oprócz spojrzeć na raz więcej tu często. Jestem po prostu w jakimś stopniu przekonani Zamierzam być informowani kilka świeżych wyrobów tutaj! All the best. dla jednego więcej!