Mastodon

Większa kontrola nad Javą

7
Dodane: 11 lat temu

Kolejną „ofiarą” nowszych technologii, zaraz po Flashu, staje się coraz bardziej Java. Nic dziwnego, ponieważ niemal każda wzmianka o tej technologii łączona jest ostatnio z poważnymi lukami bezpieczeństwa. To było również powodem do wypuszczenia przez Apple niedawnych aktualizacji – nowej wersji Javy dla Mac, a także Safari 6.0.4. Ta ostatnia daje nam teraz większą kontrolę nad przyzwoleniem działania Javy.

Od tej wersji, gdy wejdziemy na stronę, która będzie chciała uruchomić applet Javy pokaże się stosowna informacja z dwoma możliwościami do wyboru.

W preferencjach Safari możemy również decydować, której stronie damy dostęp do korzystania z Javy. W tym celu musimy udać się do zakładki Ochrona i wcisnąć przycisk Ustawienia dla witryn…. Znajdziemy tam listę wszystkich stron, które już wcześniej pytały o zezwolenie na korzystanie z Javy. Do wyboru mamy cztery możliwości:

  • Pytaj przed użyciem – będziemy musieli za każdym razem sprecyzować, czy chcemy uruchomić Javę, czy nie. W przypadku, gdy dostępna będzie nowa wersja Javy Safari przekieruje nas najpierw na stronę, z której będziemy mogli pobrać aktualizację.
  • Zawsze blokuj – Safari wyświetli wtedy komunikat o zablokowanej wtyczce.
  • Pozwalaj – będzie uruchamiać applety Javy do momentu wykrycia nowej aktualizacji. Wtedy Safari przekieruje nas najpierw na stronę, z której będziemy mogli ją pobrać.
  • Zawsze pozwalaj – będzie uruchamiać Javę bez względu na to, czy dostępna będzie jej nowa wersja, czy nie. Takie rozwiązanie zalecane jest jednakże tylko w sieciach wewnętrznych, oczywiście ze względów bezpieczeństwa.

Źródło: OS X Daily, Apple Support

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, Redaktor iMagazine.pl. Mastodon: mcskrzypczak@c.im

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 7

Ciekawostka – odinstaluj Jave i dostawaj komunikat, że bodajże plugin QuickTime do QuickLook’a potrzebuje jave’y do działania Oo. Tym cudownym sposobem instaluje Jave od Appla w wersji 6, a od Oracle’a wersję 7. Dzięki Apple za marnowanie przestrzeni dyskowej… no i to poczucie, że znowu ktoś nie pomyślał :/. Ciekawostka – wchodzicie do panelu J7 i w wyborze Jave’y macie tylko 7… MAGIA !!!

Jeszcze jedna ciekawostka – spróbuj zainstalować Photoshopa bez Javy. ;) No cóż, dla mnie Javy mógłbym nie mieć w ogóle gdyby nie dwa programy – Photoshop właśnie oraz Minecraft.

Nie prawda – większość banków nie wymaga Javy ze względu na chociażby ilość “bugów” jakie nadal w niej są.

Generalnie, wszystko pod kontrolą … Ale … proponuje przetestować konto firmowe jednego z banków poprzez domenę: …..biznes24 lub ….firma24. Wtedy JAVA +Safari i inne przeglądarki pod Mac OSX, wywalają wszelkie operacje. A my na monitorze widzimy komunikaty Np. “Komponent do podpisywania zleceń nie został uruchomiony”, “Komponent kryptograficzny jest w trakcie inicjalizacji. Ponów próbę później.” Tak czekałem 5 dni i nic. Co pewien czas musiałem kasować i usuwać z Preferencji Java z Zabezpieczeń Witrynę z Podpisem BANKu. Było to żałosne i trudne. Poza tym miejsce to cechowało się odświeżaniem dokonanych transakcji po kilku dniach. Czyli mamy środki dziś bo je widzimy (a ich nie ma ?)… a gdy chcemy je wydać – przelać okazuje się że już ich nie mamy, a sekundę temu były, gdyż wypłaty z ubiegłego tygodnia nie zostały zaksięgowane i odjęte od salda. Gdy przypadkiem wyszła nowa aktualizacja Java i ta nie była pobrana, nagminnym w ostatni etapie autoryzacji transakcji wygenerowanym kluczem.prv przeglądarki w Mac OSX wsparte o Java odmawiały zakończenie operacji. Moja syzyfowa praca na tym koncie trwała 2 lata. Dziesiątki wysłanych korespondencji do Banku na które nikt nigdy nie odpowiedział. Dziesiątki zrzutów ekranowych którymi nikt się nie zajął, setki minut nagrywanych rozmów telefonicznych, spotkania z pracownikami nie pomogły…. By na końcu po dwóch latach walki z wiatrakami otrzymać możliwość zamiany usługi biznes i przeniesienie konta firmowego do usługi …..24. Wreszcie “eureka” … więc nie zawsze należy się cieszyć z możliwości ustawienia Javy, bo zabezpieczenia pewnych instytucji a w tym przypadku Banku potrafią bardzo mocno uprzykrzyć nam życie. Całość miała miejsce na Mac OSX 10.6.8; Safarii 5.1.9 i bieżących aktualizacjach Java.