Ulepszamy udostępnianie z Safari
Bardzo się ucieszyłem, gdy wraz z pojawieniem się Safari w wersji 6 otrzymałem możliwość dzielenia się aktualnie przeglądanymi stronami tylko w paru klikach przez menu udostępniania. To z czego jednak nie byłem zadowolony, to udostępnianie w takim momencie samego adresu, bez opisu. A przecież wystarczyłoby wkleić tytuł artykułu. Dziś chciałbym pokazać, jak możemy to poprawić.
Do całości potrzebny nam będzie Automator (znajdziemy go w katalogu /Applications/
). Po jego uruchomieniu w oknie Wybierz typ dokumentu wskazujemy na Usłgę.
Następnie w liście czynności odszukujemy Uruchom AppleScript i wybieramy dwukrotnie klikając.
W polu nad edytorem AppleScript treść Usługa otrzymuje zaznaczone elementy tekstowe w dowolnym programie zmieniamy na Usługa otrzymuje brak danych wej. w Safari. Jeśli nie widzimy Safari na liście, to odszukujemy je wybierając z menu Inne….
Teraz najważniejsza rzecz. Wklejamy poniższy skrypt do dzielenia się przez Twitter, zastępując całą zawartość edytora AppleScript.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 |
tell application "Safari" set window_name to name of front window set supported to true set OSlang to do shell script "defaults read NSGlobalDomain AppleLanguages" set OSlang to first word of OSlang if OSlang is "en" then set deling to "Share" else if OSlang is "pl" then set deling to "Udostępnij" else set supported to false return "Your OS X language is not supported by this Alfred V2 extension… Sorry!" end if tell application "System Events" tell process "Safari" try click menu item "Twitter" of menu 1 of menu item deling of menu 1 of menu bar item 3 of menu bar 1 delay 1.2 keystroke window_name end try end tell end tell end tell |
Zapisujemy usługę, np. jako Udostępnij via Twitter i już możemy ją wypróbować. Będąc na jakiejś stronie w Safari w górnym menu klikamy kolejno Safari → Usługi → Udostępnij via Twitter.
Pokaże się znajome okno udostępniania, do którego po chwili „automagicznie” dopisze się tytuł strony.
Aby stworzyć podobną usługę dla Facebooka, wykonujemy wszystko tak jak powyżej z tym, że w linijce kodu
1 |
click menu item "Twitter" of menu 1 of menu item deling of menu 1 of menu bar item 3 of menu bar 1 |
podmieniamy nazwę Twitter
na Facebook
i oczywiście potem zapisujemy pod inną nazwą (np. Udostępnij via Facebook).
Bonus: Udostępniamy przez skrót klawiszowy
Jeśli nie chce się Wam klikać w celu udostępniania, do dlaczego by nie przypisać tym usługom skrótów klawiszowych? Żaden problem!
Uruchamiamy Preferencje Systemowe, a w nich przechodzimy do ustawień Klawiatury.
Tamże wybieramy zakładkę skróty klawiszowe (1.), z listy po lewej – Usługi (2.) i odszukujemy sekcję Ogólne (3.).
Następnie zaznaczamy jedną z utworzonych przez nas usług i klikamy przycisk dodaj skrót, po czym w wolnym polu wciskamy klawisze, które mają być naszym skrótem.
Od teraz możemy jeszcze szybciej udostępniać przeglądane strony.
Smacznego!