iMagazine

Test Nawigacji — Apple Maps vs. Google Maps vs. AutoMapa [wideo]

02/08/2013, 22:37 · · · 20

Filmy znajdują się na samym dole tego wpisu, ale zachęcam Was do zapoznania się z moim spojrzeniem na ten temat w poniższym tekście.

Po wydaniu wakacyjnego numeru naszego magazynu, zatytułowanego słowanie „Wielki Test Nawigacji” część z Was zrozumiała to zupełnie inaczej niż my. Nie wypowiem się w imieniu Dominika i Norberta, ale sam test był dla mnie ogromnym wyzwaniem pod każdym względem. Organizacja całości, odbieranie samochodów, ustalanie trasy, sprawdzanie sprzętu, ratowanie się gdy mikrofon wysiadł oraz kilka godzin za kierownicami sześciu samochodów — dla mnie osobiście było to gigantyczne przedsięwzięcie, a nie liczę czasu spędzonego nad montażem całości. Dziewięć kamer, z czego jedna odmówiła posłuszeństwa, ponad 40 godzin materiału i wielkie oczekiwania, pretensje i 8 dni renderingu. Osiem. 192 godziny. Nie liczę nawet trzech dni tworzenia materiałów proxy. Do tego jeszcze dochodzi w sumie 10 dni składania, w czasie którym miałem też inne obowiązki, artykuły do napisania oraz najważniejsze: zastanowienie się nad koncepcją całości.

Jako, że nigdy nie montowałem tak dużego projektu, to miałem pewne obawy przed wynikiem końcowym. Najważniejszym było dla mnie przekazanie całej podróży w spójny i zrozumiały sposób. Moja „reżyserska” wersja zamknęła się w 1 godzinie i 58 minutach, a całość podzieliłem na dwie części. Krótka wersja, nazwana „The Short–Short Version” (może ktoś zrozumie odniesienie) trwa „zaledwie” 36 minut. Potraktowałem to w każdym razie jako odcinek w stylu Top Gear — Africa Special. Tak wiem — budżet mieliśmy zgoła mniejszy, więc całość musieliśmy urządzić w miejskiej dżungli. Panowie z UK są też brzydsi od nas. To oczywiste. Niestety długość materiału też wynika z jednej szczególnej cechy — wszyscy dosyć długo opowiadamy o plusach i minusach każdej z nawigacji, a najlepsze podsumowanie jest bodajże Norberta.

Najtrudniejsze było jednak skrócenie całości do 36 minut dla osób, które nie mają najmniejszej ochoty włączać „Testu Nawigacji” zamiast Piątkowego Hitu w telewizji. Nawet nie wyobrażacie sobie jak trudno wyrzucić 80 minut materiału i jednocześnie zachować spójność opowiadania …

Osobiście oczywiście polecam wersję długą, bo oddaje w pełni klimat testu — nasze radości, smutki, zdenerwowanie, spotkania z Policją, karetkami i wiele innych przygód, które nie zmieściły się do „The Short–Short Version.”

Mam w każdym razie nadzieję, że spodoba Wam się film i proszę Was o dwie rzeczy: przekażcie go dalej w Facebookach, Google Plusach, Twitterach i jakimkolwiek innym medium. Drugą rzeczą jest prośba o wciśnięciu pod filmem w kciuk skierowany do góry lub dołu, zależnie od tego czy Wam się podobało czy nie. Dzięki z góry za feedback!

The Short–Short Version

Wersja pełnometrażowa — część 1 & 2

Smacznego!

20

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


20
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
Piotr Rzepecki@luqas0LeszekŁukaszRobert Lipski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
de_MarK
Gość
de_MarK

Krotka wersje ogladalo sie przyjemnie, choc brakowalo mi zestawienia wytyczonych map na jednym ekranie, ich porownania z rzeczywistym trackiem i od czasu do czasu jakiegos rzutu kamery na ekrany nawigacji. Dobra robota, panowie.

Zak
Gość
Zak

Na jakich iOS’ach wykonywaliście testy?

Dominik Łada
Gość

Norbert i Wojtek na iOS7, ja na oficjalnym iOS 6.1.4

Marcin Dmochowski
Gość
Marcin Dmochowski

„Po wydaniu wakacyjnego numeru naszego magazynu” – tego którego w Newsstand ciągle nie ma? ;)

Dominik Łada
Gość

Weź nic nie mów…będzie w weekend niestety dopiero, bo deweloper nam niespodziewanie wyjechał i wraca w sobotę/niedzielę;-(

raffaellorb
Gość
raffaellorb

Fajny filmik, który obejrzałem z zainteresowaniem. Gratuluje pomysłu i świetnej roboty.

Moridin
Gość

Dzięki!

stepkowski
Gość
stepkowski

Bardzo dobry pomysł i kawał dobrej roboty Wojtek zrobiliście ! Już nie mówię o Twojej pracy włożonej w montaż tego wszystkiego, co zrobiłeś w sposób godny filmowców Hollywood :)

Ciekaw jestem jakby wypadła Google Navi vs Auto Mapa poza granicami kraju, w Europie. Dwa lata wstecz miałem doświadczenie w Czechach, w drodze z Kudowy Zdrój do Pardubic. Jechaliśmy na 2 samochody. Przede mną była AM (z najnowszym update, legalna), u mnie GN, bo z Googlami jeżdżę dość długo. Najpierw słuchaliśmy się AM, u mnie GN była wyłączona ze względu na roaming danych.

Po tym jak AM kręciła nas w kółko przez dobre 45 minut, zapuściłem u siebie GN i od razu wyjechaliśmy na dobrą drogę. Jednym słowem Google u mnie wtedy wygrało :)

Marcin
Gość
Marcin

Dobra robota. A za montaż – podziwiam.

Kartusa
Gość
Kartusa

Świetna robota. Gratulacje.

BGN
Gość

Oglądam wersję reżyserską 1080p. Czekałem na to, tym bardziej, że lubię Was wszystkich trzech! ;-)

Zak
Gość
Zak

Wojtek w jakim programie i na jakim kompie to wszystko montowałeś?

Robert Lipski
Gość
Robert Lipski

Wojtek, mam pytanie, a nawet dwa odnośnie pierwszego kursu spod Auchan. Pyt. 1. Dlaczego ruszyłeś w prawo, cytuję „panowie pojechali w lewo, a ja pojadę trochę inaczej”. Czy nawigacja tak Cię kierowała, czy postanowiłeś wyjechać innym wyjazdem z parkingu? Pyt. 2. Chwilę później wyjeżdżając z parkingu skręciłeś w prawo komentując „nawigacja źle mnie pokierowała” mijając doskonale widoczny znak PIANECZNO.
Ja bym to podciągnął pod błąd kierowcy, a nie nawigacji. A w ogóle to mega test, jak na wasze możliwości, zorganizowanie tego wszystkiego było na prawdę sporym przedsięwzięciem. Ode mnie wielki +.

Łukasz
Gość
Łukasz

U mnie GM pokazuje „normalną” drogę na lotnisko, tzn. identyczną jak u Dominika i Norberta…

Leszek
Gość

Zarąbisty TEST, dzięki Wam Panowie!

Leszek
Gość

Co to za kawałek leci w 3 filmie w 49 min ??

@luqas0
Gość
@luqas0

Z tego co wiem @Moridin:disqus zamieszczał muzę @lukhash. Zresztą jak sprawdzisz napisy końcowe jest tam wpis ścieżki audio.

Leszek
Gość

Zgadza się! Namierzyłem ten kawałek: LukHash – Digital Memories. Dzięki za pomoc!

@luqas0
Gość
@luqas0

Po obejrzeniu director’s cut, czyli pełnej wersji stwierdzam, że chłopaki mają jak najbardziej smykałkę do tego typu testów. Nie dziwię się, że większość porównuje was do ekipy z Top Gear. Jak by na to nie spojrzeć Jerremy (@Norbi) zawsze chce wygrać, Hamond (@Moridin:disqus ) zawsze goni do mety, a James (@Dominiklada) bez stresu i ze spokojem wykonuje powierzone zadanie.

Oby więcej takich testów, świetna robota!!!

Piotr Rzepecki
Gość
Piotr Rzepecki

Nie wiem czy już ktoś zwrócił uwagę, ale na stronie Automapy jest:
„AutoMapa pokonuje globalne nawigacje!”
http://www.automapa.pl/?PEI=10866&article_id=260522
Znakomita robota! Gratulacje!