iMagazine

Ustawienie widoczności wpisywania hasła w Terminalu

27/08/2013, 21:31 · · · 1

Jeśli kiedykolwiek mieliście styczność z linią poleceń w Terminalu i wykonywaliście komendy wymagające uprawnień administratora (czyli posługiwaliście się słowem sudo), to z pewnością wiecie, że następną czynnością po wywołaniu takiego polecenia jest podanie hasła. Podczas jego wpisywania nie widać, by kursor w ogóle się poruszał. Jest to również swego rodzaju zabezpieczenie. Jeśli jednak nie możecie się do tego przyzwyczaić, to istnieje sposób, który uruchomi pokazywanie wpisywanych znaków.

Oczywiście nie chodzi o samo pokazanie wpisanego hasła, ale gwiazdek, które je symbolizują. Aby to skonfigurować uruchamiamy najpierw Terminal (który znajduje się w folderze /Applications/Utilites) i wpisujemy tam następujące polecenie:

Następnie podajemy hasło administratora. Zostanie otwarty edytor tekstowy vi. Za pomocą klawiszy strzałek ustawiamy kursor na linijce zawierającej poniższy tekst:

Mając kursor na końcu linii wciskamy klawisz i, dzięki czemu przejdziemy do trybu edycji. Teraz dopisujemy ,pwfeedback. Cała linijka wyglądać więc będzie tak:

Na koniec wciskamy klawisz ESC (przechodząc do trybu komend), a następnie wpisujemy :wq (czyli zapisanie i wyjście z edytora vi) i zatwierdzamy klawiszem Return.

Od tej pory, gdy będziemy posługiwać się komendą sudo, przy wpisywaniu hasła wyświetlane będą gwiazdki (*) ułatwiające wpisywanie hasła.

Źródło: Lifehacker


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

MDW2 napisał(a):

No i super. Zawsze mnie wkurzał ten brak gwiazdek. :)
Dzięki za przydatną poradę.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK