iMagazine

Mój Alfred – tworzenie struktur katalogów

31/08/2013, 22:04 · · · 2

Projektując strony, bądź inne rzeczy często korzysta się ze struktury katalogów, które się cały czas powtarzają. Aby uprościć ten proces, stworzyłem oczywiście odpowiedni workflow w Alfredzie.

Jak być może wiecie, jestem grafikiem komputerowym. Przy każdym projekcie tworzę cztery katalogi: katalog główny z nazwą projektu oraz trzy katalogi podrzędne – druk (gdzie znajdować się będą pliki przygotowane do wydruku), links (gdzie znajdują się wszystkie materiały od klienta) i PDF (z plikami PDF, z których będą przygotowywane tzw. składki do druku). Teraz, jak to wykonać przy pomocy Alfreda.

Tworzenie struktur katalogów

Jak to działa?

  • wywołuję Alfreda
  • wpisuję słowo kluczowe pr a następnie nazwę projektu (która jest jednocześnie nazwą katalogu głównego),
  • w utworzonym katalogu tworzone są trzy podkatalogi: druk, links, PDF,
  • otwierane jest okno Finder’a na katalogu links

Objaśnienie workflow.

Wejście

Elementem wyjściowym jest zwykły Keyword (w moim przypadku pr). Po wpisaniu słowa kluczowego należy podać nazwę projektu. Zatwierdzenie klawiszem Return wyzwala dalszą akcję.

Akcja i wyjście

Tutaj użyty został shell script, który wygląda następująco:

Objaśnienie poszczególnych komend:

  • cd /katalog/zPracami – ustawienie odpowiedniego miejscu, w którym ma być stworzona struktura katalogów;
  • mkdir -p {query}/{druk,links,PDF} – w ustawionym wyżej katalogu tworzony jest folder z nazwą podaną na wejściu (oznaczoną {query}), a w nim kolejne trzy foldery. W moim przypadku tworzę same foldery, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby utworzyć również pliki. W takim wypadku należałoby dopisać kolejną linijkę zaraz po tej z mkdir … w postaci touch {query}/nazwaPliku.rozszerzenie bądź touch {query}/{plik1.txt,plik2.txt,…} jeśli ma być utworzonych kilka plików;
  • open -a Finder /katalog/zPracami/{query}/links – to polecenie otworzy nowe okno Finder’a na katalogu links we właśnie utworzonym nowym projekcie.


Powyższy workflow potrafi zdecydowanie zaoszczędzić wiele cennych sekund jeśli pracujemy na schematycznych projektach.

Nazwa: Tworzenie struktur katalogów
Pobieranie: link

Wszystkie artykuły z serii Mój Alfred
możecie znaleźć pod tym linkiem.


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Norbert Jurkiewicz napisał(a):

Dzięki – bardzo przydatne – jako że jestem zupełnie zielony jeżeli chodzi o Alfreda pytanie – czy można workflow przygotować tak aby pytał w jakim katalogu uruchomić skrypt ?

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Można, trzeba byłoby dodać w skrypcie na początku zapytanie, np. w AppleScript, w którym wskazywany by był katalog.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK