iMagazine

Zmiana tapety ekranu logowania

12/11/2013, 19:07 · · · 18

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię podkreślać indywidualność swojego komputera. Jednym ze sposobów na odróżnienie się, jest na przykład zmiana ekranu logowania.

Przed przystąpieniem do zmiany tapety musimy się odpowiednio przygotować i mieć na uwadze jeden mankament, dlatego polecam najpierw przeczytać cały przepis zanim zaczniecie podmianę.

Po pierwsze, nasza tapeta musi być zapisana w formacie PNG. Po drugie, pliki (bo będzie ich kilka), które będziemy podmieniać nie są wyśrodkowane na ekranie logowania i wstawienie tapety o domyślnym rozmiarze ekranu będzie skutkowało podobnym do poniższego efektem:

Aby uniknąć tej sytuacji należy odpowiednio wyedytować plik graficzny, a mówiąc krótko od góry należy dodać 366 pikseli dowolnej przestrzeni (dowolnego tła). Dla przykładu, jeśli Wasz ekran ma rozdzielczość 1280 × 800 px, to musimy przygotować plik o rozmiarze 1280 × 1166 px, który będzie wyglądać mniej więcej tak:

Tak przygotowany plik duplikujemy 4 razy. W tym celu zaznaczamy grafikę w Finderze i trzykrotnie wciskamy klawisze Cmd+D. Następnie zmieniamy nazwę dla wszystkich czterech plików według poniższej listy:

  • apple_s1.png
  • apple_s1@2x.png
  • apple.png
  • apple@2x.png

W ten sposób przygotowaliśmy nasze pliki. Teraz możemy przystąpić do ich zamiany. W Finderze wciskamy klawisze Cmd+Shift+G i wklejamy następującą ścieżkę:

Odszukujemy tam pliki apple_s1.png, apple_s1@2x.png, apple.png oraz apple@2x.png. Kopiujemy je w bezpieczne miejsce, aby później móc wszystko przywrócić do stanu pierwotnego. Teraz kopiujemy przygotowane przez nas grafiki i wklejamy do powyższego katalogu zaznaczając, by zastąpić te oryginalne. Do tej operacji potrzebne będzie hasło administratora.

I to wszystko. Teraz wystarczy, że się wylogujemy i będziemy mogli podziwiać swoje dzieło.

Ale zaraz, zaraz, czegoś tu brakuje – przycisków Uśpij, Uruchom ponownie oraz Wyłącz. No cóż, są one reprezentowane przez grafiki, które znajdują się pod warstwą naszej tapety, dlatego ich nie widać. Ale dobra wiadomość jest taka, że dalej są klikalne… tylko trzeba jakoś w nie trafić. Na szczęście nie są one tak niezbędne do życia.


Na koniec bonus. Gdybyście chcieli się pochwalić swoimi nowymi ekranami logowania, to warto posłużyć się poniższą komendą wywołaną z Terminalu:

Po jej wpisaniu będziemy musieli podać hasło administratora. Od tego momentu mamy 15 sekund, aby zdążyć się wylogować. Kiedy usłyszymy dźwięk migawki, możemy się z powrotem zalogować. Zrzut ekranu z ekranu logowania będzie na nas czekał na Biurku pod nazwą picture.png.

Źródło: OS X Daily

18

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


18
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
KSMacredaktorJakubBartosz StrzałkowskiMaciej Skrzypczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr Cieśla
Gość
Piotr Cieśla

Swoją drogą fajna tapeta :) Można prosić o linka ?

Maciej Skrzypczak
Gość

Oczywiście. Niestety mimo moich usilnych poszukiwań nie udało mi się odnaleźć oryginału. Dlatego udostępniam ze swoich zasobów wersję 2560 × 1440 px → https://www.dropbox.com/s/73ij3r5z9jr3cly/dlanham-TheHeist_blank_2560x1440.jpg

yagoodtp
Gość
yagoodtp

OS X… taki intuicyjny i userfriendly. Żeby nie było – pracuję na Mavericku.

gorges
Gość
gorges

chyba nie za długo…

Maciej Skrzypczak
Gość

Zupełnie nie rozumiem Twojego toku rozumowania. Modyfikacje takie jak opisywana u góry nie są przewidziane przez Apple dla ZU. Koniec końców, ekran logowania nie widujesz co chwilę raczej, prędzej spoglądasz na Biurko, gdzie zmiana tapety nie wymaga dużego wysiłku. Tutaj można przynajmniej dojść bezpośrednio do systemowych plików graficznych. A o ile pamiętam w Windowsie były one ukryte w jakichś archiwach i dostęp do nich możliwy był tylko poprzez oprogramowanie zewnętrzne.

Andrzej Cichoń
Gość
Andrzej Cichoń

Rozumiem że dla Retiny potrzebuje 2×366 czyli 732 pikseli z góry?

Maciej Skrzypczak
Gość

Mniemam, że tak, aczkolwiek rMBP nie posiadam, więc nie potwierdzę na 100%. :)

jargo06
Gość
jargo06

tak mi to pachnie windowsowo

Maciej Skrzypczak
Gość
Bartosz Strzałkowski
Gość
Bartosz Strzałkowski

Witam, a czy jest możliwość przywrócenia tapety logowania z systemu 10.8 ?

Maciej Skrzypczak
Gość

Raczej tak, potrzebne byłyby pewnie tylko pliki graficzne z tej wersji.

Jakub
Gość
Jakub

Na przyciski prosty sposób ;)

Macredaktor
Gość
Macredaktor

Nie lubię grzebać w plikach systemowych/terminalu – od razu przypomina mi się Windows;

KS
Gość
KS

Przywrócenie brakujących przycisków (sleep, restart, shut down) dla tapet o rozdzielczości 1280×800 > http://d.pr/ZoJf