Pobaw się inteligentnymi żarówkami SmartLED
Mam dla Was fajne zadanie na dziś wieczór – możecie pobawić się inteligentnymi żarówkami SmartLED z firmy CSOP włączając je i wyłączając, zmieniając ich kolor…wszystko przez internet. Wystarczy, że wejdziecie na odpowiednią stronę gdzie znajdziecie dedykowany interfejs. Pod interfejsem jest podpięta kamera internetowa, dzięki której możecie zobaczyć efekty.
W lipcowym iMagazine znajdziecie ich recenzję. Poniżej dokładny opis działającego zdalnego systemu od CSOP.
Chciałem w bardziej przystępny sposób pokazać klientom, jak pracuje system oświetlenia opartego na żarówkach smartLED. Wspólnie z autorem bloga MalinowePi (http://malinowepi.pl) postanowiliśmy spróbować zainstalować system sterujący żarówkami na Raspberry Pi.
Wybór padł na bardzo elastyczny serwer integrujący instalacje automatyki budynku o nazwie openHAB (www.openhab.org). Posiada on wtyczkę do kontrolera WiFi umożliwiającego sterowanie żarówkami za pomocą smartfonów i tabletów z iOS lub Android.
Sukces uruchomienia aplikacji oraz zdalny pokaz przeprowadzony z Dominikiem Ładą z pomocą Facetime, zrodził innowacyjny plan stworzenia stanowiska wyposażonego w kamerę internetową, co pozwoliłoby na bieżąco obserwować efekty wydawanych poleceń. I tak oto pragniemy wspólnie z iMagazine pokazać Państwu stanowisko testowe oświetlenia smartLED.
Wyposażenie smartLED
- Lewa żarówka LED o mocy 9W (odpowiednik żarowy 85W), ściemnialna Dual White o możliwości płynnej zmiany barwy światła białego (ciepła – zimna)
- Prawa żarówka LED o mocy 9W kolorowa RGBW z diodami białymi, ściemnialna, o dowolnym wyborze barwy i specjalnych programach automatycznych (płynna zmiana kolorów, disco)
- Oprawa typu downlight o mocy 9W, ściemnialna Dual White o możliwości płynnej zmiany barwy światła białego oraz grubości tylko 15 mm, powierzchnia LED 10,5 x 10,5 cm
- Kontroler WiFi rozszerzający możliwość standardowego sterowania żarówkami (pilot radiowy, łącznik na ścianie) o sterowanie dedykowaną aplikacją mobilną lub serwerem integrującym openHAB.
Wyposażenie stanowiska testowego
- Mały prezenter do zasilania żarówek z podświetlanymi wyłącznikami (podświetlenie sygnalizuje zasilanie żarówki)
- Kamera IP 640×480 z diodami podczerwieni podłączona kablem RJ45 do routera Time Capsule
- Raspberry Pi model B również podłączony do TC z uruchomionym serwerem openHAB 1.5.0
- Pomiar zużycia energii całego układu testowego za pomocą watomierza ORNO model OR-WAT-408
Praca systemu w oknie przeglądarki
Aby rozpocząć zabawę w oknie przeglądarki należy kliknąć na poniższy link:
https://csop.ddns.net:8443/openhab.app?sitemap=milight
Okno przedstawia klasyczny interfejs openHAB. Poniżej suwaków powinien dostępny być podgląd na instalację. Będzie on aktualizowany podczas każdej zmiany następującej w systemie.
Praca systemu w dedykowanej aplikacji openHAB na iOS
Należy ściągnąć bezpłatną aplikację openHAB z AppStore. Po uruchomieniu proszę wejść do Settings i wprowadzić następujące zmiany:
- Wyłączyć tryb „Demo mode”
- Wpisać w OPENHAB URL / Remote : https://csop.ddns.net:8443
- Załączyć tryb „Ignore SSL certificates” (opcjonalnie)
- Nacisnąć „Save” w prawym górnym rogu
Uwagi do pracy stanowiska testowego i serwera openHAB na Raspberry Pi
Proszę pamiętać, że system sterowania żarówek smartLED jest oparty o protokół 2,4 GHz (sprawdzony zasięg działania to 50 metrów). Jednak komunikacja pomiędzy sterownikami a żarówkami odbywa się tylko w jedną stronę (wysyłanie polecenia). Z tego względu załączenie źródła światła przyciskiem ściemniacza nie przełączy automatycznie przycisku np. Lampa biała w pozycję załącz.
Nie wiemy jak poradzi sobie z Państwa naporem serwer openHAB na Raspberry Pi, więc z góry przepraszamy za problemy z odświeżaniem, szczególnie obrazu (co 1,5 sekundy) i prosimy o wyrozumiałość.
W normalnych warunkach domowych praca oświetlenia smartLED wraz z pilotami radiowymi, dedykowaną aplikacją oraz serwerem openHAB uruchomionym na Raspberry Pi lub w Terminalu jest natychmiastowa. Nie ma żadnych opóźnień w działaniu. Zarówno aplikacja dedykowana systemowi (milight) jak i openHAB pozwalają na zdalne sterowanie spoza swojej sieci domowej.
Żarówka z prawej strony – kolorowa RGBW jest identyczna w stosunku do wersji Dual White – jest po prostu wkręcona w adapter E14-E27, który umożliwia jej użytkowanie w cienkich gniazdach zasilania.
System oświetlenia smartLED opiera się na żarówkach E27 oraz oprawach typu donwlight instalowanych w sufitach podwieszanych. Każde źródło światła posiada wbudowany ściemniacz oraz moduł radiowy 2,4 GHz, co pozwala na indywidualne sterowanie każdą żarówką, bądź oprawą. Po więcej szczegółów i listę punktów handlowych oferujących oświetlenie zapraszam na www.csop.pl
Komentarze: 3
Polecam zabawę przez aplikację opneHAB na iOS. Przede wszystkim jako ściemniacz wykorzystujemy suwak. Również podgląd z kamery jest aktualizowany co 2-3 sekundy.
Jeśli napisy zachodzą na suwaki po prostu zmieniamy orientację.
Jeśli obraz z kamery się nieprawidłowo załaduje wystarczy na chwilę zmienić orientację ekranu.
Poprzez WWW obraz odświeża się dopiero po wydaniu następnej komendy – nie wiem dlaczego to tak chodzi.
Miłej zabawy!
Jak pobrać tą aplikację milight? Bo nigdzie nie mogę jej znaleźć?
szukaj w AppStroe lub GooglePlay po hasłem “mi light”
albo pobierz bezpośrednio ze strony milighta
http://milight.pl/pobierz