iMagazine

Pobaw się inteligentnymi żarówkami SmartLED

02/08/2014, 21:47 · · · 3

Mam dla Was fajne zadanie na dziś wieczór – możecie pobawić się inteligentnymi żarówkami SmartLED z firmy CSOP włączając je i wyłączając, zmieniając ich kolor…wszystko przez internet. Wystarczy, że wejdziecie na odpowiednią stronę gdzie znajdziecie dedykowany interfejs. Pod interfejsem jest podpięta kamera internetowa, dzięki której możecie zobaczyć efekty.

W lipcowym iMagazine znajdziecie ich recenzję. Poniżej dokładny opis działającego zdalnego systemu od CSOP.

smartLED_CSOP

Chciałem w bardziej przystępny sposób pokazać klientom, jak pracuje system oświetlenia opartego na żarówkach smartLED. Wspólnie z autorem bloga MalinowePi (http://malinowepi.pl) postanowiliśmy spróbować zainstalować system sterujący żarówkami na Raspberry Pi.

Wybór padł na bardzo elastyczny serwer integrujący instalacje automatyki budynku o nazwie openHAB (www.openhab.org). Posiada on wtyczkę do kontrolera WiFi umożliwiającego sterowanie żarówkami za pomocą smartfonów i tabletów z iOS lub Android.

Sukces uruchomienia aplikacji oraz zdalny pokaz przeprowadzony z Dominikiem Ładą z pomocą Facetime, zrodził innowacyjny plan stworzenia stanowiska wyposażonego w kamerę internetową, co pozwoliłoby na bieżąco obserwować efekty wydawanych poleceń. I tak oto pragniemy wspólnie z iMagazine pokazać Państwu stanowisko testowe oświetlenia smartLED.

Wyposażenie smartLED

 1. Lewa żarówka LED o mocy 9W (odpowiednik żarowy 85W), ściemnialna Dual White o możliwości płynnej zmiany barwy światła białego (ciepła – zimna)
 2. Prawa żarówka LED o mocy 9W kolorowa RGBW z diodami białymi, ściemnialna, o dowolnym wyborze barwy i specjalnych programach automatycznych (płynna zmiana kolorów, disco)
 3. Oprawa typu downlight o mocy 9W, ściemnialna Dual White o możliwości płynnej zmiany barwy światła białego oraz grubości tylko 15 mm, powierzchnia LED 10,5 x 10,5 cm
 4. Kontroler WiFi rozszerzający możliwość standardowego sterowania żarówkami (pilot radiowy, łącznik na ścianie) o sterowanie dedykowaną aplikacją mobilną lub serwerem integrującym openHAB.

Wyposażenie stanowiska testowego

 1. Mały prezenter do zasilania żarówek z podświetlanymi wyłącznikami (podświetlenie sygnalizuje zasilanie żarówki)
 2. Kamera IP 640×480 z diodami podczerwieni podłączona kablem RJ45 do routera Time Capsule
 3. Raspberry Pi model B również podłączony do TC z uruchomionym serwerem openHAB 1.5.0
 4. Pomiar zużycia energii całego układu testowego za pomocą watomierza ORNO model OR-WAT-408

Praca systemu w oknie przeglądarki

Aby rozpocząć zabawę w oknie przeglądarki należy kliknąć na poniższy link:

https://csop.ddns.net:8443/openhab.app?sitemap=milight

Okno przedstawia klasyczny interfejs openHAB. Poniżej suwaków powinien dostępny być podgląd na instalację. Będzie on aktualizowany podczas każdej zmiany następującej w systemie.

Praca systemu w dedykowanej aplikacji openHAB na iOS

Należy ściągnąć bezpłatną aplikację openHAB z AppStore. Po uruchomieniu proszę wejść do Settings i wprowadzić następujące zmiany:

 1. Wyłączyć tryb „Demo mode”
 2. Wpisać w OPENHAB URL / Remote : https://csop.ddns.net:8443
 3. Załączyć tryb „Ignore SSL certificates” (opcjonalnie)
 4. Nacisnąć „Save” w prawym górnym rogu

Uwagi do pracy stanowiska testowego i serwera openHAB na Raspberry Pi

Proszę pamiętać, że system sterowania żarówek smartLED jest oparty o protokół 2,4 GHz (sprawdzony zasięg działania to 50 metrów). Jednak komunikacja pomiędzy sterownikami a żarówkami odbywa się tylko w jedną stronę (wysyłanie polecenia). Z tego względu załączenie źródła światła przyciskiem ściemniacza nie przełączy automatycznie przycisku np. Lampa biała w pozycję załącz.

Nie wiemy jak poradzi sobie z Państwa naporem serwer openHAB na Raspberry Pi, więc z góry przepraszamy za problemy z odświeżaniem, szczególnie obrazu (co 1,5 sekundy) i prosimy o wyrozumiałość.

W normalnych warunkach domowych praca oświetlenia smartLED wraz z pilotami radiowymi, dedykowaną aplikacją oraz serwerem openHAB uruchomionym na Raspberry Pi lub w Terminalu jest natychmiastowa. Nie ma żadnych opóźnień w działaniu. Zarówno aplikacja dedykowana systemowi (milight) jak i openHAB pozwalają na zdalne sterowanie spoza swojej sieci domowej.

Żarówka z prawej strony – kolorowa RGBW jest identyczna w stosunku do wersji Dual White – jest po prostu wkręcona w adapter E14-E27, który umożliwia jej użytkowanie w cienkich gniazdach zasilania.

System oświetlenia smartLED opiera się na żarówkach E27 oraz oprawach typu donwlight instalowanych w sufitach podwieszanych. Każde źródło światła posiada wbudowany ściemniacz oraz moduł radiowy 2,4 GHz, co pozwala na indywidualne sterowanie każdą żarówką, bądź oprawą. Po więcej szczegółów i listę punktów handlowych oferujących oświetlenie zapraszam na www.csop.pl

3

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada